Úvod > Kavárna > Facebook

Facebook

(autor: petr, dne: 17.2.2023 10:12)
Sociální síť na míru. Jak bych řekl. Každý si tam najde, co se mu líbí. Ale ...

Není vše zářivé na první pohled, jak se zdá. Ze začátku koukám na Facebooku, čtu, dívám se na obrázky a na videa. To je vše vpořádku. Ale ...

Facebook si pamatuje, na co se dívám, zvláště, když přidám nějaký laik, nebo komentář. Toť je vše vpořádku. Ale musím se chovat slušně, ne jako puberťák. Pak se mi to vymstí. Ono se to stane veřejné a puberťáci se toho chytí a otravujou, komentují nesmysly až se mi to vše zhnusí. A opuštím Facebook. Nebo se poučen zaregistruji pod jiným aliasem a začnu již slušně. Pak se to stane, po čem toužím.

Nejlépe je mít nějakou zálibu a prezentovat ji. A žádnou politiku. Jen odbornost. Když si najdu přátele se stejnými zájmy, pak mám vyhráno. Začnou se mi přednostně nabízet články, fotky a videa, co mě baví. Většinou od přátel. A nemusí to být zrovna z česka. Google translator pomůže s překlady. Třeba se mi líbí klip nějaké skupiny. Když je dobrý, tak najdu také text písně a translátor mi ho přeloží. To funguje celkem dobře. Je to sice strojový překlad, ale pochopím o čem je řeč. Tak třeba se mi líbí taneční skupina z Jižní Koreje New Jeans a klip Attantion. Google mi najde zadáním "new jeans attantion" kromě videa na youtube také stránky s textem písně s klíčem "lyrics". Něco s wikipedií, něco korejsky, něco i přímo česky. (KaraokeTexty.cz)

Tak mám vystaráno a můžu si uložit sešit se svými zálibami. Nebo si uložit k sobě do počítače (i to nabízí youtube) vše, co mne zajímá. Slušně a konkrétně. A nenudím se a mám se i čím pochlubit doma přátelům.

Tak mi Facebook denně nabízí 3 až 7 nabídek k prohlédnutí. Na kliknutí. Nabízejí se mi přátelství i cizojazyčné a mám k dispozici od nich ty nejnovější zprávy, fotky a videa, která ještě nebyla jinde zveřejněna. Je to super a bezpečné. Jen s klikem "líbí se mi".

Petr.


Facebook

Komentáře

Komentáře může přidávat jen registrovaný uživatel

Přihlásit se / registrovat
1Admin - 17. 2. 2023 12:40
Facebook může být dobrý sluha i zlý pán
Petře, bezvadně sis ho ochočil :-) Facebook pečlivě sbírá a vyhodnocuje všechno, co mu svých chováním napovíš. Příspěvky, které Ti nabízí, jsou odvozeny z toho, co sám publikuješ nebo sdílíš a čemu dáš Like. Důležité je, koho máš v seznamu přátel, kterých skupin si členem a jaké stránky sleduješ Ty a Tvojí "přátelé". Zpravidla se takto vytvoří to, čemu se říká "sociální bublina", tedy množina lidí s podobnými zájmy a názory. Snadno to pak může vést k pocitu, že nějaký názor převažuje, protože převažuje v "Tvé sociální bublině". Podle toho, jak vyhodnocuje Facebook Tvé preference, ti podsouvá i reklamy, o nichž se domnívá, že jsou pro Tebe relevantní.
Dodatečně lze některé Facebookem nasbírané údaje upravit, a to v Nastavení / Soukromí / Přístup k profilovým informacím.
screenshot_2023-02-17_at_12-19-13_facebook.pngscreenshot_2023-02-17_at_12-20-05_nastaveni_a_soukromi_facebook.png
2petr - 17. 2. 2023 13:11
Slušné chování na internetu.
Své přátele si mohu vybírat podle svých přání. Doma, nebo v bydlišti to bývá i nutností. Ale na Facebooku si musím vybírat přátele i podle jejich vlastností, jak reagují. Nemusí to být zrovna vzděláním, pvahou, nebo zájmy, ale i přítomností v dané sociální bublině, jak se píše nahoře. Těžko se srovnám s lidmi, kteří mají rádi klebety a nic neumí vytvořit nového po vzoru politiků. Naopak ve skupině lidí, kteří hodnotí výsledky práce na soutěžích, webových hodnoceních, jako jsou nominace a podobně, se budu cítit dobře. Bude to reálný, kvalifikovaný názor, bez osobního znevažování. To pak má smysl. A Facebook mi bude přítelem.

60k.cz | Nezávislý, přátelský a svobodný web | Šedesátka, oáza klidu pro seniory | 2013 - 2024