Stahujete občas hudbu z youtube?
Stahujete občas z youtube hudbu kterou máte rádi? A stává se vám, že si chcete stáhnout oblíbenou skladbu od českých autorů videí a program pro stahování vám tvrdošíjně říká, že jste vložili „invalid URL“ přesto, že URL které jste vložili například do programu YouTube mp3 je v naprostém pořádku? Nepátrejte, chyba není ve vašem přijímači, váš PC i vaše programy jsou v pořádku. Proč si hudbu od některých českých autorů videoklipů stáhnout nemůžete a u jiných videí, polských, německých, anglických a jiných nemáte sebemenší problém? Nevím, zatím jsem se o tomhle prozatím českém fenoménu nikde nedočetl, možná, že jsou někteří čeští autoři k nám jen trochu nepřející, nevím proč, ale možná je to jinak, jenom o tom zatím nevím. Ale ať je to jak chce, stáhnout se dá úplně všecko, i když to dá někdy trochu víc práce. Chcete vědět jak? Po staru. Do konektoru pro sluchátka připojte jakékoli nahrávací zařízení, třeba kazetový magnetofon a skladbu si jednoduše nahrajte. Je možné, že se vám poslech nahrávky vůbec nebude líbit. V některých případech se zdá, že s tím autor videa počítal a záměrně ji takto "znehodnotil", takže někdy bude třeba nahrávku upravit, to znamená vrátit ji původní podobu, ale k tomu potřebujete program pro úpravu hudby, nezoufejte, nějaký se najde i ke stažení zdarma třeba Audacity a p. Předtím, než nahrajete skladbu do programu na úpravy hudby je třeba vědět pár maličkostí. Třeba to, že staré nahrávky do 50. let byly pořizovány ve verzi MONO, ale ve videu na youtube bývají nahrány v podobě STEREO. A v tom bývá někdy ten zakopaný pes, levý a pravý kanál bývají nahrány v protifázi a pak to není k poslouchání. Tohle zjistíte právě až po nahrání skladby do hudebního programu. Stačí lupou roztáhnout záznam natolik, abyste rozeznali jeho jednotlivé „vlnky“, ty by měly jít v obou kanálech stejně, na jednu stranu, pokud je záznam jednoho z kanálů převrácený „hlavou dolů“, jde v protifázi, je třeba jej obrátit, nic na tom není, je to na dvě kliknutí a všechno je v pořádku. Příkaz k obrácení fáze se skrývá v programu pod slůvkem „Invert“. Po úpravě by se nám už měla nahrávka líbit. U nahrávek pořízených původně jako MONO je zbytečné, abychom je provozovali v podobě STEREO. Žádný lepší poslechový dojem tím nezískáme, kromě toho nám stereonahrávky zaberou dvojnásobek kapacity paměti než mono. Převod ze sterea na mono a obráceně je opět velice jednoduchý, u některých programů je však před převodem z verze stereo na mono nutné snížit úroveň (volume) nahrávky asi na polovinu, protože verze mono vzniká v podstatě součtem amplitud z obou kanálů nahrávky. Teď, když už jsme „z nejhoršího venku“ můžeme skladbu ořezat, t. j. odmazat nežádoucí věci před začátkem a na konci skladby, potlesk a pod., upravit případné mezery, nastavit konečnou úroveň (hlasitost) atd. Nemějte obavy, neděláte nic nelegálního, každý má právo si pro vlastní potřebu stáhnout to, co se mu líbí.
Komentáře
Komentáře může přidávat jen registrovaný uživatel
Přihlásit se / registrovatTen článek o stahování hudby jsem napsal jenom proto, aby případný zájemce věděl, proč mu hudba z některých videí stáhnout nejde a zbytečně nehledal příčinu u sebe. A pokud by se tím chtěl zabývat ......
Jinak je mi jasné,proč jsi to psal. Já jen, že práce s jú túb je pro mne už vyšší dívčí. Já jen tak otevřít a poslouchat.
Japonština: Nahrávka na monitoru vypadá jako vlnovka podobná vlnovce na gramodesce, amplituda (česky rozkmit) je v podstatě velikost té vlnovky na výšku, invertovat = obrátit. Záznam převrácený hlavou dolů: Stereozáznam jsou dvě vlnovky nad sebou, jedna pro levý kanál, druhá pro pravý kanál, měly by být obě stejné, když jde vlnovka levého kanálu nahoru, musí jít vlnovka pravého kanálu v tom samém místě taky nahoru, pokud jde jako v zrcadle dolů, je třeba záznam pro ten kanál obrátit aby byly oba stejné. V případě zájmu dám do galerie o víkendu nějaký obrázek, je to jednodušší než to v textu vypadá.
S Movie Makerem zkušenosti nemám, ani ho tady nemám, zatím jsem s obrazovým záznamem nepracoval.