Úvod > Kavárna > SVATOJÁNSKÁ NOC

SVATOJÁNSKÁ NOC

(autor: Růžena, dne: 22.6.2024 07:28)

tak co kdo z vás půjde do lesa hledat kapradinový květ , nebo sbírat sedmero bylin ,nebo dokonce hledat poklad ? Nebo co si tak udělat ořechovku ? Během Svatojánské noci mají byliny magickou moc! Kdo přeskočí svatojánský oheň, bude dlouho živ a zdráv! A kdo ochutná svatojánskou ořechovku, bude okouzlen.        potřebujeme  15 zelených ořechů trhaných během Svatojánské noci, kousek celé skořice, 4 hřebíčky, 2 kuličky jalovce, 1 l vodky nebo podobného destilátu, 0,5 l vody, 0,5 kg cukru (lze použít i med)

Perfektní zelené vlašské ořechy omyjeme, pokrájíme (použijte rukavice, ořechy barví!) a vložíme do velké lahve od okurek (třílitrová). Poté naprosto jednoduše přidáme všechny ostatní ingredience mimo cukru a vody.  Lahev pečlivě uzavřeme a necháme na teplém místě 6 týdnů odpočívat.

Pak voňavý alkoholický macarát scedíme, zalijeme hustým cukerným roztokem a necháme ještě měsíc odpočívat. A pozor – ořechovka je nejen dobrá, ale také zdravá, zelené ořechy disponují výraznými antibakteriálními a protizánětlivými účinky! Tak kapradí jsem si z lesa donesla před 20roky,zasadila , krásně roste ,ale kapradinový květ žádný rok ani na Svatojánskou noc nevykvetl. Svatojánský oheň ten přeskakovat nebudu ,to by mé plotýnky nemusely vydržet  ,ani tu ořechovku dělat nebudu květy ořechů pomrzly,takže letos ořechy nebudou,zbývá jen těch sedmero bylin ,tak aspoň tohle nasbírám , jenže to má háček,musí se sbírat v noci, z 23.6 na 24.6 aby měly kouzelnou moc a v noci je tma .Svatojánské kvítí .. KDES CHODILA DNESKA V NOCI ?SBÍRAT BEJLÍ NA NEMOCI. KDOPAK S TEBOU CHODIL ,KDO TĚ LESEM VODIL?NEJMILÉJŠÍ PŘÍTEL,SAM SVATÝ JAN KŘTITEL.Říkávala moje stařenka svatojánská noc má prý kouzelnou moc..každá nemoc má svou pomoc.Tak budu věřit že  bylinky které sbírám vedne pomůžou aspoň na spánek a jiné neduhy .Meduňku mám nasušenou ,kvítí svatého Jana Třezalku budu trhat,suším mateřídoušku,postupně otrhávám a suším Měsíček ,Lipový květ,diviznu,okvětní lístky Růží šípkových.

SVATOJÁNSKÁ NOC

Komentáře

Komentáře může přidávat jen registrovaný uživatel

Přihlásit se / registrovat
1alava - 23. 6. 2024 01:53
Moc hezké připomenutí, Růženko,
ale nic z toho jsem nepraktikovala. Také mám na zahradě několik rostlin kapradin, ale nikdy nekvetly, leda nějak skrytě. Bylinek mám hodně na zahrádce, kdepak bych po nocích lozila ;-)). Oheň taky nebyl a asi ani nebude, je vedro i bez ohně. Já jsem dříve v tom svatojánském ohni pálila staré nespotřebované bylinky. Letos mám hodně levandule, sklízíme ji a vážeme do kytiček, sušíme a rozdáváme jako dárky. Ořechovku jsem nikdy nedělala a snad ani neochutnala, také u nás ořechy nebudou. Dělávala jsem šípkový likér a višňový.
2penzista - 23. 6. 2024 19:47
Připomenutí
Nic si z toho nedějte, že Vám nekvete kapradí, to nikdy nikomu ani nekvetlo, množí se podle důvěryhodných informací výtrusy. A jestli to někdo jako Sládek nebo Mácha napsal v nějaké poezii, tak to bylo jen v jejich mysli, po nějakém bylinkovém likéru ha ha. Já budu teď trhat a sušit listy rakytníku, na mátu musím počkat, nějak neroste, meduňku bych mohl sklízet kosou, majoránka už zase znovu obrůstá a libeček roste víc než potřebuju.

60k.cz | Nezávislý, přátelský a svobodný web | Šedesátka, oáza klidu pro seniory | 2013 - 2024