Úvod > Kavárna > Vzpomínka chmelová

Vzpomínka chmelová

(autor: Jana P, dne: 19.8.2023 20:46)
Dejte si pivo a zavzpomínejte se mnou

Nevím, jak pro vás, ale pro mne dny po 20. srpnu už od mládí měly vůni chmele. S rodiči a sestřenkou a jejími rodiči jsme někdy v neděli chodívali na výpomoc rakovnické babičce a dědovi na chmelnici, kde si přivydělávali k hubenému důchodu. Stejně potom jejich výdělek odtud skončil jako dárek pro nás, vnučky, na Vánoce, často jako povlečení do výbavy, z čehož jsme ve svých sedmi, osmi letech zase tak moc "odvázané" nebyly. Moc jsme toho nenačesaly, víc nás bavilo hledat takové zvláštní hranaté kukly nějakého brouka specializovaného na chmel. Ještě nedávno mi začátek chmelů ohlašovaly traktory se zvláštními přívěsy plnými chmelových štoků a houfy brigádníků, které putovaly kolem naší chalupy nahoru na česačku. Nejvíc ale vzpomínek určitě ve mně zanechaly naše brigády, které předznamenávaly začátek školního roku. Parta bláznivých holek s choutkami na prázdninové dobrodružství, legraci a lumpárny i večerní důvěrné šplechty s nejlepší kamarádkou. Nebyla jsem žádný šikovný borec, ač jsem se snažila, leckterá ze spolužaček byla na rozdíl ode mne ověnčena na sichrhajtce žetony víc, než generál metály. Jeden večer mi zůstal obzvlášť ve vzpomínce. Po večeři jsem zatoužila po celodenním ruchu na chmelnici po klidu, vyloudala se z vesnice, kde se rozléhalo hlásání místního rozhlasu sama do polí, natáhla se do chladivého jetele a "pásla" první hvězdičky. Z vesnice sem doléhaly z amplionů něžné tóny Alžbětinské serenády a tenkrát populární Večerky... Bože, jak mně bylo krásně!


Komentáře

Komentáře může přidávat jen registrovaný uživatel

Přihlásit se / registrovat
1čeredka - 20. 8. 2023 07:12
srpnové vzpomínání
..bylo mi tenkrát 8 - byli jsme s bráchou na prázdninách u babičky...celou noc bylo slyšet vlaky,a ráno jsme najednou nesměli ven - kousek za místním vesnickým hřbitůvkem měli vojáci tábor.... pak přijela z práce máma,narvala nás s tím nejnutnějším do vlaku a zavezla na Vysočinu na rekreační středisko jejího zaměstnavatele... bylo tam hodně dětí nejrůznějšího věku - a hodně "tet" ,které se o nás střídavě staraly.... byly ty prázdniny tenkrát takové delší....
2penzista - 20. 8. 2023 20:57
srpnové vzpomínání
Snažím se tu dobu vymazat z paměti, ale nějak mi to nejde. Bylo mi tenkrát 25, doma dvě holčičky 3 a 4 roky. Manželka byla učitelka, dětí přišlo málo, poslali je ze školy domů. Nikdo nevěděl co bude za hodinu, za týden, co nás čeká dál...
3Růžena - 21. 8. 2023 08:46
srpen
já na chmelu nikdy nebyla jen syn mi o zážitcích vyprávěl. Tvoje vzpomínka na chmel a prázdniny u babičky je moc hezké čtení. Bylo mi 17 když v 68 jsme udiveně poslouchali rozhlas a nevěděli jsme co se to proboha děje. Docvaklo mi to když na křižovatce cestou domů stál tank a jeho hlaveň se otáčela ke mě. Tak rychle jsem asi nikdy rychleji neběžela ,domů jsem doběhla s pláčem tolik jsem se bála ,ani rodiče mi to nedokázali vysvětlit. Dodneška si kladu otázku PROČ .
4Jana P - 21. 8. 2023 11:09
Jak se tak dívám,
těch "starců na chmelu", kteří by zareagovali na mou chmelovou vzpomínku, už tu asi moc nebude, jste "mláďata". Tak tedy přidám malý příspěveček k tomu Srpnu, který je víc profláknutý. Bylo mi 21 let, naštěstí už jsme bydleli, ale 50 km od rodičů a ve mně neznámém městě, bez kamarádek. Sice máma jedenapůlroční dcery, spíš ale ve mně dožívalo nezkušené studentské trdlo. V noci na středu mne znepokojil rachot letadel, přistávajících na nedaleké Ruzyni, ráno už bylo jasno. Manžel odjel na motorce do práce a já vědoma si zkušeností předchozích generací, že dějinná traumata se líp zvládají s plnou špajzkou, vyrazila do blízké mlékárny doplnit zásoby. Fronta značně nervozní, zboží rychle mizelo z regálů a vtom se u pultu objeví malý špunt, který zřejmě nehodlal čekat: "Pani, máte nanuky?" No, zasmáli jsme se, napětí trochu povolilo. Brambory už na sídlišti k dostání nebyly, tak jsem chtěla sjet do Zeleniny do staré čtvrti pod sídlištěm. Už si ale nevzpomínám, jestli jsem to výpadovkou podél kolony tanků s kočárkem riskla.
5alava - 21. 8. 2023 21:16
Vzpomínky - na chmel - Jano -
jsem odjela v prváku poprvé a naposledy. Byla jsem po prvním dni celá osypaná a v jednom ohni - měla jsem na chmelový pyl alergii, tak mě poslali domů a nemám na nic jiného vzpomínky. Leda ty převzaté - co se tam večer u kapliček nad Ostrém dělo ;-)) .
6alava - 21. 8. 2023 21:31
Na okupaci v 68
jsem si dnes při pořadech čt zavzpomínala dost a dost, ale nebudu se zde o tom šířit, i tak možná nebudu moci spát.
7penzista - 22. 8. 2023 14:10
Na okupaci v 68
Určitě máš na zahrádce ten plevel, kterému se říká Meduňka. Uvař si z ní večer čaj a budeš spát, jako miminko celou noc, já si k tomu přidávám ještě trochu máty a sladím medem.

60k.cz | Nezávislý, přátelský a svobodný web | Šedesátka, oáza klidu pro seniory | 2013 - 2024