Úvod > Kavárna > Zelený čtvrtek nebo Lkavý čtvrtek

Zelený čtvrtek nebo Lkavý čtvrtek

(autor: Růžena, dne: 17.4.2014 06:17)
připomeňme si ... Zelený čtvrtek nebo Lkavý čtvrtek je dnem odpuštění

 Hospodyně vstávaly časně ráno zametly dům ječtě před východem slunce a  zanesly smetí na křižovatku  cest aby se v domě nedržely,blechy,kdo snědl před východem slunce chleba s medem byl celý rok chráněn před ušknutím hadů a před bodavým hmyzem.   V tento den umlknou všechny zvony a " odletí "do Říma------------------------ .Ježíš a jeho učedníci se ten den sešli k večeři. Připravili pečeného beránka, jak bylo o svátku zvykem. Ježíš při večeři řekl, že mezi nimi sedí jeden, který ho zradí. Učedníci se dívali jeden na druhého a každý se obával, jestli nemá na mysli právě jeho. Pak Ježíš všem podal kousek chleba, který nazval svým tělem, a dal napít vína, které nazval svojí krví. Stejný zvyk měl navždy připomínat jejich poslední společnou večeři a učení, které Ježíš lidem předával. Po večeři odešli do zahrady, kde se chtěl Ježíš modlit k Bohu. Své učedníky žádal, aby na něj počkali a zůstali vzhůru. Pak poodešel stranou, padl na zem a prosil Boha, aby ho ještě zachránil. Nakonec se ale přes všechen strach a pochybnosti o smyslu svého poslání rozhodl. Když se vrátil k učedníkům, uviděl, že zatím usnuli. Vzhůru nezůstal ani jeden. Najednou se v zahradě objevil zástup lidí s meči a holemi a s nimi Jidáš – učedník, který Ježíše zradil. Aby ozbrojenci věděli, koho mají zatknout, přišel Jidáš k Ježíšovi, nazval ho svým mistrem a políbil ho. Zástup ozbrojenců se na Ježíše hned vrhl. Ježíš se nebránil. Jeho učedníci ho opustili a utekli. Jeden z nich, Petr, dokonce zapřel, že by se s Ježíšem kdy znal.


Komentáře

Komentáře může přidávat jen registrovaný uživatel

Přihlásit se / registrovat
1zorka - 17. 4. 2014 14:19
Zelený čtvrtek
Taky jsem brzo vstávala, zadělala na jidáše a mazala ke kadeřnici, nechat si ostříhat těch pár chlupů na hlavě. Když jsem se vrátila, tak upekla jidáše, uvařila kopračku (špenát jsme přesunuli na sobotu, protože se nám to tak hodilo). Po obědu výhledy do kraje a teď dávám odpočinout svým starým kostem. Večer pak na svatou hostinu s vínem. Zítra uctím Velký pátek vlastním utrpením, protože jdu k novému internistovi (ten starý odešel do důchodu) a nechám se seřvat, že jsem moc tlustá. Bude to tedy stylové. Ale co, hlavně, že zase přijde vzkříšení, pokud se ale dožiji. :-)
2alava - 17. 4. 2014 15:27
1: Já zírám,
...jsi senzačně naladěná! :-)
3Růžena - 17. 4. 2014 18:48
1: Zelený čtvrtek
Tak Zorko měly jsme stejnou myšlenku já taky ráno byla u holiče ostříhat vlásky je to bezva zas nebudu potřebovat dlouho hřeben ráno vstanu prohrábnu krátké vlasy rukama a budu mít na den vystaráno.Pak jsem byla v zajíčkově dílně kde jsem se naučila to po čem jsem už dlouho toužila. Umět udělat z motaného papíru do ruliček třeba košík nebo ošatku a třeba i srdíčko to se mi povedlo a tak začínám motat přez špejle listy z časopisů a dám se do díla než to zapomenu.Zelený čtvrtek byl u nás zelený jen na knedlíkách s vejcem v podobě čerstvé pažitky. V noci mrzlo takže asi zmrzlo co kvetlo a možná i pracně vypěstované přísady rajčat paprik atd. No jo začnem znovu co naděláme.
4zorka - 17. 4. 2014 20:24
2: Zírej
V kostele mi dali hostii namočenou ve víně a tak jsem se rozpila. Už mám druhou decku. :-)
5alava - 17. 4. 2014 21:27
4: Zorko,
ať Ti slouží, na zdraví! :-))

60k.cz | Nezávislý, přátelský a svobodný web | Šedesátka, oáza klidu pro seniory | 2013 - 2023