Úvod > Kluby > Autorská literární tvorba > APRÍÍÍL

APRÍÍÍL

(autor: Růžena, dne: 1.4.2014 07:09)
aprílový příběh

Srandičky, ty já mám ráda, zvlášť ty aprílové. Protože jsem tady měla zrovna vnučku, tak už večer před 1 dubnem jsem vymýšlela nějakou tu kulišárnu a nemohla se dočkat. Brzo ráno na apríla jsem vzala z lednice zabalený salám vyndala ho z obalu a složila do papíru hadr tak aby vypadal jako salám. Na cedulku jsem napsala APRÍL, vše zabalila do papíru, v němž byl dřív na kolečka nakrájený salám, a vrátila balíček do ledničky. Pak jsem vysypala z dózy krupicový cukr a nahradila ho solí. Zavolala jsem na vnučku aby už vstala že má na stole čaj, aby si ho sama osladila a vzala si z lednice salám k rohlíkům. Nešla, tak jsem ji vytáhla z postele a říkám ji koukni z okna, co je tam sněhu - aspoň 20 centimetrů.

Ona se jen usmála a řekla, babi už je mi 19, myslíš si, že se od tebe nechám vyvést aprílem? Vstala a sedla si ke stolu nabrala si 3 vrchovaté lžičky domnělého cukru a dala do čaje. Babi, ten salám mi z lednice prosím vyndej sama, mám obavy, že tak jako loni bude vyklizená a bude tam sedět plyšový medvěd a bude držet nápis APRÍL. Říkám ji, že opakovaný žert to není ono, vyndala jsem ji balíček a ona si vzala rohlík a papír rozbalila. Babí, čím jsi starší… se smíchem vzala čaj a než jsem ji stačila říct „apríl“, tak se napila - ten její výraz obličeje bych vám přála vidět.

Vyskočila a utíkala si vypláchnout pusu, bylo mi jí líto, ale bavila jsem se dobře. To víš, pro semosel už tě poslat nemůžu, tak jak jsem to udělala, když jsi byla malá. Dostala samozřejmě čaj nový i cukr a salám taky. U oběda byla ostražitá, když jsem ji řekla, že jsou kuřecí prsa a rýže, zeptala se, jestli ty prsa jsou opravdu kuřecí a šla se raději přesvědčit, že pes je na svém místě...

Pak jsme si všimly, že děda chodí nějak často pro dřevo na přiložení do kamen, ale vrací se stále víc veselejší a bez dřeva. Tak jsem šla pro to dřevo sama a mé podezření, že tam má schovanou flašku se potvrdilo. Vnučka dědu zabavila, já přelila alkohol do jiné lahve a do té původní dala vodu. Trochu jsem se obávala jeho reakce, protože sáhnout mu na alkohol, to jako aprílový žert by nemuselo projít. Ale na přetočené hodiny nereagoval a na nacpanou hadru v botasce taky ne - mám takový dojem, že s ní chodí v botě ještě dnes… Uběhla hodina a děda zas, že jde pro dřevo. Potichu jsme ho s vnučkou za rohem pozorovaly zadržujíc smích. Vzal lahev odšrouboval ji, pořádně si lokl a strašně se rozkašlal, "do prd…", nadával. Dědo, APRÍL volaly jsme s vnučkou dvojhlasně. Víš jak je to v tom filmu s Burianem, musíš si říkat „piju slivovici, piju slivovici“.

No, veselí ještě nebyl konec. Dělajíc amolety, do jedné jsem dala po krajích marmeládu a utrhla jsem z vázy halouzku rozkvetlého zlatého deště, kterou jsem úhledně zabalila do amolety a pocukrované jsem nabídla vnučce. Babi nic jsi tam nedala že? To bych si nedovolila, uklidnila jsem ji. Vnučka se přesto koukla na každou stranu amolety a když viděla marmeládu s chutí se zakousla. Já měla nachystaný foťák, ale když jsem viděla překvapenou vnučku pro smích jsem fotit nemohla. Tak a dnes už si tady k jídlu nic nedám, pravila. 

Ale já byla s letošním aprílem spokojená a vnučka bude jednou na mé vtípky ráda vzpomínat. A manžel taky hadr z boty dnes vyndal, slyšela jsem ho jak prohlížeje botasku říká, vlezla mi tam myš nebo co mě to v botě tlačí? Kurnik hadra, jak ta se tam dostala? A já mlčím, protože apríl skončil.


Komentáře

Komentáře může přidávat jen registrovaný uživatel

Přihlásit se / registrovat
1Inka - 1. 4. 2014 07:34
Poapríl
Já být v tvé rodině, tak se někam ten den zašiju.U nás se nic takového nedělo, byli jsme sami a přejedeni,uklízela jsem a šla cvičit, že mi to pomůže, ovšem jsem se tak unavila , že jsem zalezla do postele s mátovým čajem a spala až do chvíle, kdy řval amplion policejního vozu,že mé auto má být odtaženo...No jo, uklízení v úterý mě blesklo..Vyletěla jsem , šup do tepláků, doklady , klíče a makala jsem přeparkovat, málem jsem spadla ze schodů.No , ještě dvě auta v ulici "překážely".....
Věděla jsem o tom, ale.....Bude hůř.

Jejda, jsem o den opředu, teď mě muž vyvedl z omylu.To si musím dávat pozor!
2Jarda - 1. 4. 2014 15:36
Apríl - srandičky, srandičky
Ach jo, Růženko, upřímně lituji členy Tvé rodiny, čemu jsou čas od času vystaveni. Víš, co všechno by se mohlo stát? Kdyby třeba někdo místo salámu pozřel zabalený hadr? Jaké nesmírné zažívací potíže by musel prodělat? Viděl jsem ondy takový hadr, který "prošel" psem. Byl zkroucený a tak utažený, že byl tvrdý jako dřívko. Chudák Alík. A přesolený čaj nebo káva zvyšuje nebezpečí vysokého krevního tlaku. V odborné literatuře se uvádí denní spotřeba soli na osobu 1,5 gramu, tohohle byly asi 3 deka! Taky bych zrovna nevěřil, že nenadálý doušek přizrzlé vody někomu pozvedne náladu, sice neškodí, ale na..re! A nejhorší byly ty amolety. Víš, že by si mohla vnučka o klacek zabalený do amolety vylomit zub? Víš, co stojí zubař? Růženko, Růženko ... jsou lidé kolem Tebe proti hrozícím rizikům pojištěni?
3Růžena - 1. 4. 2014 15:46
1: houkání
Inko nebyl to apríl že ti chtěli odtahnout auto ? Aprílový příběh je z předloňska dnešní apríl jak já bych někoho vytočila ,ale nebylo koho .Jen ráno Nikolku jsem stále prozváněla a pak zavolala co se děje a já že o ničem nevím že asi apríl druhá vnučka se ráno nedala nachytat manžel taky ne už ty moje fórky dobře znají a nápady došly .Taky se chystám do postele.
4Inka - 1. 4. 2014 16:48
Apríl to nebyl
Celé dopoledne uklízeli, ještě, že jsem neměla umytý okna, jak prášili a teprve pak stříkali...Asi ta dvě auta, co měla papír za stěračem se oháněla Aprílem....Stejně je policajti donutili..

Chtěla jsem nachytat kamarádku, sešly jsme se, ale pak jsem v tom drbání na to zapomněla!!
5zorka - 1. 4. 2014 17:43
Apríl
Jak ti závidím ty aprílové žertíky. Dneska jsem se probudila s tím, že je apríl a že mne vůbec nebaví si z někoho utahovat. Tak už jsem oravdu stará baba.
6Hanka - 1. 4. 2014 22:53
Růženko,
mám takový pocit,že každým rokem máš lepší a lepší nápady!!!!
7Růžena - 2. 4. 2014 19:14
2: hadr ?
A nebylo to něco jiného ? To chtělo pod mikroskop ,opláchnout a třeba by to světýlkovalo !!! Třeba ten pes požil vománkové víno ! Apríl ten u nás bude na velikonoce to přijede vnučka a velikonoce nevilokonoce u nás bude apríl !!
8Jarda - 2. 4. 2014 22:48
7: Ty mě podceňuješ,
kus špinavého hadru který přestál vyměšování psem přece pozná bezpečně každý pouhým okem. Nesvítí, pevně zkroucený, tvrdý, leží.
9bohca3 - 3. 4. 2014 11:31
April.
Hezky jsi vnučku nachytala.Aby si nemyslely, že neznáme legrace.
10Růžena - 3. 4. 2014 15:22
8: no jo Jardo
je to možné jen v tom případě že v tom hadru byl zabalen buřt,který byl v hadru zašitý .Jinak nevěřím tomu že by pes sežral hadr .Jednou když jsem pomáhala v pionýrském táboře v kuchyni tak jsem jeden hadr obalila jako řízek pro jednoho darebného kluka.Ten pak kuchařka omylem přidala k ostatním 30 řízkům a já jen pak z obavou špízovala za okýnkem výdejny jídel kdo ho dostane .No a dostal ho pionýrský vedoucí do kterého jsem byla zamilovaná .Vidím to jako dnes jak po zakrojení do hadrového řízku přitlačil ,pak zkoumal nůž zda je ostrý,znovu zakrojil a pak ho začal pitvat..Hlavní kuchařka byla přivolaná s tím co jsou to za blbé fóry no a já musela s pravdou ven .Musela jsem se omluvit .Zjistila jsem že ten pán nemá vůbec žádný smysl pro humor ,tak jsem se rázem odmilovala . Jednou jsem to vyzkoušela doma s kulatou houbou obalenou jako řízek která vypadala opravdu jako smažený hermelín.Dokonce jsem k ní na talíř dala i tatarku ,ale protože v mé rodině až na jednoho člena máme všichni smysl pro humor tak jsme se na účet jednoho strávníka dobře pobavili.Přiznám se že fakt trhlé nápady mě neopouštějí ani v pokročilém věku.
11Inka - 3. 4. 2014 20:18
Růženko
To ten tvůj chlap musí mít pochopení..Ještě ,že to provozuješ jednou v roce.Vždyť může jít i o život.Nějaký poeta by ten hadr tak dlouho žvýkal,až by změkl...Jak říkám, na Apríla se odstěhovat..
12Růžena - 1. 4. 2023 09:29
Aprííl
Dnes se píše rok 2023 a je 1 dubna a já nemám kolem sebe nikoho koho bych Aprílem trochu naštvala tak vzpomínám na časy kdy byl doma vždy někdo na kom by se mé srandičky povedly. V roku 2014 jsem tady dala článek a tak ho doplním dnes jen fotkou mého střešťeného nápadu vystěhovat ledničku a udělat všem Aprííl.
204222_181200711926179_4621820_o.jpg

60k.cz | Nezávislý, přátelský a svobodný web | Šedesátka, oáza klidu pro seniory | 2013 - 2023