Úvod > Kluby > Autorská literární tvorba > Virtuální U3V

Virtuální U3V

(autor: zorka, dne: 27.4.2015 10:13)
Ukončení semestru na téma "Dějiny oděvní kultury"

Moje historické odívání.

Sedím u počítače a vyťukávám testy. Už mne to nebaví a jdu se projít po chodbě. Když jsem šla okolo zrcadla a uviděla se… No, Petr Tylínek by ze mne radost neměl. Víc nejen vzdouvající se bříško, buclatá prdelka, to vše oděno do tepláků a zástěry. Něco se s tím musí udělat, ne nadarmo jsem půl roku studovala. Spraví to krinolína! Ty první se vyztužovaly mořskou trávou, plsní, někdy už i dráty. To dám. Plsť ani mořskou trávu nemám. Nějakou travičku už teď naškubu na zahrádce, místo plstě vyčešu Micce kožíšek (stejně pelichá) a v garáži se nějaký ten drát najde. Prima, vše je schováno. Jen ten pas! Připne se na něj fěrtoch a stávám se strážkyní domácího krbu. A na krk okruží. Místo toho krček zavinu šátkem, aspoň nebudu kašlat. Takto vystrojená podle přednášek pana Tylínka hrdě kráčím chodbou, když přiběhne pejsek Andy a vrhne se na mne v očekávání, že v tom fěrtochu bude nějaká odměnka. A stane se, že se ze mne sypou ty kočičí chlupy. Andy radostně hrabe a hledá tu celou kočku. Přitom já brknu a drát si vrazím do prdýlky. Zavyju a celou tu univerzitní parádu ze sebe servu. Opět obléknu tepláky a zástěru a strážkyni domácího krbu dělat nebudu. Krb si i nadále budou čistit děti i v něm topit.  Abych si nasadila na hlavu solanu a nechala si zesvětlit vlasy, to už nestihnu. Ani to nepotřebuji. Mně stačí, že si je nenechám nebarvené a jaké budou světloučké!

Znechucena shodím z nohou škorně, vlezu do postýlky, vezmu knížku a do nebíčka pošlu panu Gutenbergovi poděkování za to, že roku 1447 vynalezl knihtisk.


Komentáře

Komentáře může přidávat jen registrovaný uživatel

Přihlásit se / registrovat
1alava - 27. 4. 2015 14:56
Krinolína...
...je nepraktická a nebezpečná věc - viz drát v prdýlce, korzet jakbysmet, možná bys měla vytáhnout něco jako antickou róbu, ale ta je zase dost rozevlátá, nevím, co by na to ten tvůj zvěřinec. Takže ten Gutenberg to jistí.
2Inka - 27. 4. 2015 18:49
1: To je jako u mne
Mé oblékání je groteska, podprdu jedině sportovní ,vše s krátkým rukávem,nejdřív nasoukat zlomenku,hlavu zdravou..Otravuji lidi na ulici/rozvazují se mi tkaničky/.Ale sekala jsem levouč pojezdovkou,Plyn přidávám zubama,pak jsem i páčku ovázala sepnula kolíkem....Kvůli psovi,měl klíštata..Už má tabletku b bříšku-300Kč na 4 měsíce...
3Jarda - 27. 4. 2015 23:36
2: U3V
Nevím, jak vás to na té univerzitě učí, přece právě v teplákách a zástěře se stává žena tou pravou vládkyní a udržovatelkou domácího krbu, v krinolíně by to šlo těžko, ale zajímalo by mě, kam vedl ten drát, co bylo na jeho druhém konci. Někdejší krejčí (-ové) asi docela pilně navštěvovali prodejny hutního materiálu, nejen kvůli drátům, taky kvůli různým olověným zátěžím které všívali do dlouhých sukní aby tyto visely správně dolů atd., atd. Historické oblečení se z dnešního pohledu jeví jako nepraktické, ale okruží bych nezavrhoval. Jakkoli v něm naši předkové vypadali blbě, myslím, že mohlo být vysoce praktické, dokázalo při nemírných hostinách uchránit oděv pod ním jako pod okapem. I ty varhánky měly své opodstatnění, odváděly totiž přebytky všeho, co se nevešlo, předvídatelným směrem.
4zorka - 28. 4. 2015 09:31
3: U3V
Ne krinolína, ale fěrtoch byl symbolem strážkyně domácího krbu. Což je vlastně zástěra. A s tím okružím je to móóc dobrý zlepšovák:
"ve svém věku a při mé hmotnosti,
neměla bych uslintané přednosti"
- jak by zakončila Halina Pawlovská.
5Inka - 28. 4. 2015 10:32
Fakt fěrtoch?
Žila jsem v bludu,že je to šátek....Myslím,že jsem měla v tanečních spodničku z umělé síťoviny.Jen jednou.Škrábalo to do nohou.
6Jarda - 28. 4. 2015 10:42
4: Zástěra
to ano, ale nedozvěděl jsem se co dělal v krinolíně ten drát, nešlo o primitivní typ pevné linky? (Legenda praví, že naši dávní předkové měli telefon už před čtyřmi tisíci léty - měli drát, jeden konec strčili do p...., druhý do u.... a slyšeli h.... . (Omluva za starý vtip.))
7Jarda - 28. 4. 2015 10:48
5: Síťovina
byla někdy na přelomu 50. a 60. let veliký hit a nedostatkové zboží, pro ženské z práce jsem ji jednou sháněl v Praze a neměli ji ani u Rotta, takže jsem zklamal. Štěstí, že si ji do kalhot necpali muži, když to tak škrábalo, ale muži jsou soudnější, ženské se dokáží zbláznit pro kde co, teď třeba przní český jazyk i dojem o sobě používáním "moderních" příjmení. Nepřechylovat v češtině ženská příjmení působí přinejmenším nezvykle, v některých případech přímo blbě, ale to je nic proti používání "zdvojených" příjmení, raději žádný příklad neuvádím, MUDr. Chocholoušek má v této době jistě dostatek studijních materiálů.
8zorka - 28. 4. 2015 17:42
7: Příjmení
Nepřechylování českých příjmení je zhovadilost, ovšem přechylování u cizinek je přinejmenším blbé. Zdvojených příjmení se zastávám. Příjmení vzniklo z přezdívek a Josef II. to dal dopořádku. Jenže teď je na jedno příjmení více lidí a je v tom binec Takže další příjmení bychom zase potřebovali, protože vznikají další přezdívky. U nás jsou samí Chvojkové. Ne že by byli příbuzní, někteří se přistěhovali. A tak je tu Chvojková kostelnice, Chvojková docentka, Chvojková cukrářka, Chvojková účetní, Chvojková učitelka a taky Chvojková Vovsová (neúředně).
9zorka - 28. 4. 2015 17:50
7: Drát
Nešlo o spojovací techniku, suplovala to tu síťovinu.
10Jarda - 29. 4. 2015 09:07
8: Příjmení
Já jsem neměl na mysli cizince, měl jsem na mysli pouze český ženský. Chvojková Vovsová je v naprostém pořádku, to beru, ale nově se rozmáhající novotvary typu Blažena Škopek Konopníková se mi nelíbí, něco o tom člověku to vypovídá, ale když se chce někdo s takovým patvarem tahat, je to jeho věc, možná, že to pravidla dovolují, ale to potom svědčí o tom, že je v našem jazyku bordel jako teď všude.
11Jarda - 29. 4. 2015 11:25
9: Re drát
Jak může drát zastrčený do pozadí suplovat síťovinu, nanejvýš tak bidýlko pro kanárka, prosím bližší vysvětlení, nejlépe obrázek.
12zorka - 29. 4. 2015 20:34
11:Drát
Ráda bych vyhověla a ten drát si i zarazila, ale nejdou mi fotky vkládat.

60k.cz | Nezávislý, přátelský a svobodný web | Šedesátka, oáza klidu pro seniory | 2013 - 2024