Třída energetické náročnosti rodinného domu
Co eneregetická náročnost budovy vlastně znamená?
Energetickou náročnost budov upravuje v současnosti Vyhláška č. 264/2020 Sb. Jejím smyslem je úsilí o co nejvyšší snížení spotřeby energie na vytápění budov. Průkaz energetické náročnosti budovy (ENB) obsahuje 2 části. Grafické znázornění, které zařazuje budovu do třídy ENB barevně odlišenou stupnicí a protokol průkazu ENB, který popisuje budovu po stavební stránce. Jedná se o tepelně-technické parametry a energetické systémy. Energetický štítek získá stavba na základě tepelně-technických vlastností a podle spotřeby energie na vytápění vypočítané za pomoci celkové průměrné roční spotřeby tepla na vytápění. Jde o Stupeň tepelné náročnosti (STN). V průkazu bude očekávaná roční spotřeba za energie v dané budově.
Průkaz energetické náročnosti budovy si pochopitelně nemže majitel vystavit sám, k tomu je nutné přizvat příslušného energetického specialistu vystavení průkazu je samozřejmě zpoplatněno.
Pokud byste si chtěli roční spotřebu na m2 své nemovitosti orientačně spočítat sami, můžete tak učinit pomocí vzorečku EPA = 277,8 x EP/AC, kdy EP je vypočtená celková roční dodaná energie v GJ za rok a AC pak celková podlahová plocha v m2.
Třídy ENB:
- A: menší než 51 kWh/(m2 za rok) = mimořádně úsporná
- B: 51 – 97 kWh/(m2 za rok) = úsporná
- C: 98 – 142 kWh/(m2 za rok) = vyhovující
- D: 143 – 191 kWh/(m2 za rok) = nevyhovující
(toto pravděpodobně bude muset splňovat každý rodinný domek do roku 2033) - E: 192 – 240 kWh/(m2 za rok) = nehospodárná
(toto pravděpodobně bude muset splňovat každý rodinný domek do roku 2030) - F: 241 – 286 kWh/(m2 za rok) = velmi nehospodárná
- G: větší než 286 kWh/(m2 za rok) = mimořádně nehospodárná
Není zatím jasné, jaké budou sankce za nedodržení tohoto připravovaného nařízení. Jistě se to někdy dozvíme...