Úvod > Kluby > Fotogalerie > Stahujete občas hudbu z youtube?

Stahujete občas hudbu z youtube?

(autor: Jarda, dne: 8.5.2015 12:24)
Obrázky k úpravám hudby.
Stahujete občas hudbu z youtube?
4171_13.jpg4172_12.jpg4173_11.jpg4174_10.jpg

Komentáře

Komentáře může přidávat jen registrovaný uživatel

Přihlásit se / registrovat
1Jarda - 8. 5. 2015 12:28
Stahujete občas hudbu z youtube?
Přidávám slíbené obrázky, hudební záznam je tam tak, jak se zobrazí v programu na úpravy hudby:

Obrázek č. 1
- Jedná se o jednostopý záznam , verze MONO. Nahoře je záznam skladby jak se zobrazí v programu, zpravidla je zobrazena celá nahrávka, v našem případě je v horní části obrázku cca 3 minuty hudby.
Záznam je velice stěsnaný, nicméně velmi přehledný. Pokud si chceme prohlédnout záznam detailně, musíme jej pomocí lupy vodorovně roztáhnout, teprve pak uvidíte vlnovku podobnou mechanickému záznamu na gramofonové desce. Svislá vzdálenost mezi dolní a horní "úvratí" křivky se nazývá rozkmit neboli amplituda křivky (signálu).

Obrázek č. 2
- Zde je vidět dvoustopý záznam téže skladby - verze STEREO - záznam je rozdělen na LEVÝ a PRAVÝ kanál, každý kanál je možné upravovat samostatně.

Obrázek č. 3
- Detail stereozáznamu. V horní části obrázku je záznam tak, jak by měl vždycky vypadat, vidíte, že průběh obou křivek záznamu je stejný, mimina i maxima jdou na levém i pravém kanále na stejnou stranu, poslech je nerušený, příjemný. Říkáme, že oba kanály jsou ve fázi.
V dolní části obrázku pokud se pozorněji podíváme, je křivka dolního kanálu oproti křivce kanálu horního kolem vodorovné osy obrácená, "postavená na hlavu", tam, kde má horní křivka maximum, má dolní křivka minimum. Signál je fázově obrácený. Výsledným efektem kdy jsou levý a pravý kanál v protifázi je těžko definovatelný velice mizerný poslech, který po krátké chvíli omrzí a otráví, Je to dáno tím, že se reproduktory vzájemně "hádají", tam, kde jeden repro vykazuje výchylku membrány dopředu, druhý ji má v tom samém okamžiku dozadu, kmitají vzájemně opačně a tím pohyb vzduchových částic (molekul) zprostředkujících přenos zvuku ruší, anulují. Pokud budete chtít takovýto stereozáznam převést na mono, pak teoretickým výsledkem bude nula, smazaný záznam. Abychom dostali nahrávku která se nechá poslouchat, musíme záznam jednoho kanálu fázově otočit, cizím slovem invertovat, překlopit, dostat se na podobu záznamu v horní části obrázku, pak už bude všechno v pořádku.

Obrázek č. 4
- Pokud budeme chtít opravený stereozáznam převést na verzi MONO, pak jej zpravidla nemůžeme převést v té úrovni hlasitosti v jaké je. Při skládání obou stop se v některých programech pro úpravy hudby sčítá rozkmit (amplituda, hlasitost) signálu, takže ve výsledku má monoverze dvojnásobnou amplitudu a je zde nebezpečí, že se nám výsledný signál "nevejde do rámečku" - viz horní část obrázku. Rámeček programu, ve kterém máme upravovaný signál, nám udává možnosti reprodukční aparatury. Pokud se se s upravovaným záznamem na výšku do rámečku vejdeme, je všechno v pořádku, pokud záznam zesílíme tak, že nám v některých částech už rámeček ve svislém směru přesáhne, dojde k tomu, že tiché části skladby budou zesílené, hlasitější, tedy části záznamu přesahující rámeček budou zkreslené, rozmazané, "přeřvané". Proto je nutné úroveň opraveného sterea snížit asi na polovinu výšky záznamu (viz střední část obrázku) a pak teprve převést na verzi MONO. Pak bude teprve vše OK jako na poslední části obrázku č. 4.

Mnoho zdaru, snad jsem nic podstatného nevynechal.
2Růžena - 9. 5. 2015 08:04
Vyčerpávající
super popsáno kdyby u toho nebyl popis tak bych si myslela že je to záznam EEG a EKG
3Marie - 9. 5. 2015 13:32
Máš pravdu
Růženko, že je to jako záznam EKG.
Jelikož se první dívám na fotky, pak na autora, byla jsem přesvědčená, že nám Jarda sděluje, že mu srdce bije jako zvon...
4Jarda - 9. 5. 2015 16:09
3: EEG, EKG
Je to fakt, je to úplně stejné, všude se měří kmity jen s tím malým rozdílem, že srdce jich má cca 60-80 za minutu a komorní a 440 za vteřinu. Netvrdím, že mám srdce jako zvon, ale kardiak díky Bohu nejsem.
Black Band výborný!

60k.cz | Nezávislý, přátelský a svobodný web | Šedesátka, oáza klidu pro seniory | 2013 - 2024