Úvod > Kluby > Fotogalerie > Zámek ,zahrada a rozhledna Čechy pod Kosířem

Zámek ,zahrada a rozhledna Čechy pod Kosířem

(autor: Růžena, dne: 26.5.2014 12:28)
Celý komplex zámku a parku je zapsán jako národní kulturní památka. Více jak dvacet let navštěvoval zámek slavný malíř Josef Mánes a jeho vrcholná díla vznikla právě zdeJen pár kilometrů západně od Olomouce a severně od Prostějova leží na okraji přírodního parku Velký Kosíř malebná hanácká obec Čechy pod Kosířem. Panství téměř dvě stě let patřilo portugalskému šlechtickému rodu Sylva-Taroucca – a právě oni dali vybudovat zdejší empírový zámek s rozsáhlým parkem.Hrobka je umístěna v pseudogotické vyhlídkové věži, která stojí v zámeckém parku v Čechách pod Kosířem. Rod Sylva-Taroucca vlastnil zámek až do roku 1945. Nejvyšší vrchol Hané Kosíř měří jen 442 metry. Masív Velkého Kosíře je ve tvaru srpu (kosíře), K rozhledně se jde lesem stále do kopce asi 1 hodinu . Velký Kosíř a přilehlé oblasti o rozloze 940 ha byly vyhlášeny za přírodní park. Kopec Velký Kosíř u je vyhaslá sopka. Přesně tuhle chybnou informaci se učí děti ve školách.
Na jihovýchodních svazích kopce se v minulosti těžily proslulé čelechovické vápence se zkamenělinami. V devonu, před přibližně 400 miliony lety, se zde rozlévalo teplé tropické moře s bohatým životem. V okolí Kosíře byly v minulosti nalezeny třeba sedimenty s lasturami třetihorních ústřic.
Nálezy dokládají stopy člověka na Kosíři již v době kamenné. Kosíř je proslaven archelogickými nálezy. Na východních svazích Kosíře se nachází pazourkové nástroje lovců starší doby kamenné (paleolit) Postupně se zde vystřídalo několik různých kultur, s tou poslední, která nese název kultura s moravskou malovanou keramikou, je spojován unikátní nález ,Kosířské venuše v roce 1972.

Rozhledna má kamenný podstavec se zázemím a její tubus je dřevěný. Dřevěnou konstrukci doplní ocelové prvky. Vyšlapat 150 dřevěných schodů na každém z nich je jméno sponzora nebylo tak strašné ten pohled do kraje pak za trochu námahy stál. Je plným právem nazýván "Hanáckým Montblakem"Horní plošina je ve výšce 25 metrů. Dle pověsti pak Kosíř vznikl při boji krále Ječmínka s rarachy, odtud má také své jméno Vznikl prý po vítězném boji Hanáků s čerty, kteří chtěli sedláky z úrodné Hané vyhnat. Rohatí byli vyzbrojeni balvany a Hanáci zase kosíři; nástroji na řezání slámy. Kopec vyrostl z největšího balvanu, kterým mrštil sám kníže pekel... Prý je v něm také ukrytý poklad.. Někde na Kosíři má být údajně dodnes také tajná německá podzemní laboratoř z druhé světové války..Odkaz na filmeček z mých fotek je v komentáři
Zámek ,zahrada a rozhledna Čechy pod Kosířem
1933_cimg2713.jpg1934_cimg2650.jpg

Komentáře

Komentáře může přidávat jen registrovaný uživatel

Přihlásit se / registrovat
1Růžena - 26. 5. 2014 12:33
Zámek ,zahrada a rozhledna Čechy pod Kosířem
udělala jsem z fotek filmeček zvládla jsem skoro hodinový výšlap do kopce lesem tak výstup na rozhlednu a bylo to fajn dokázat si že ještě nepatřím do starého železa.Dnes tam sice patřím ,ale to se upraví.
2Hanka - 26. 5. 2014 16:24
1: Čechy pod Kosířem
jsou krásné.Byla jsem tam v "Muzeu kočárů".Na rozhlednu určitě ještě taky dojedeme.Teď ji ukazovali v televizi.
3Inka - 27. 5. 2014 08:01
Pěkný výhled
Zajímavé čtení, hezké to tam máte.Ještě se zberkáváš ze schodů.Ono to je hej, ale teprve potom počkej.
Mám jeden kočárek pro panenky, podívej, to by se vozily na zahradu....
4Růžena - 27. 5. 2014 17:05
3: Kočárek
Ten je boží ! Je na panenky nebo na miminko zrovna se chystám na půdu mám tam malinký kočárek tak ho vyčistím a strčím do něj nějakou nánu aby tam chudám nebyl tak opuštěný. Copak schody to ani tak nevadí jak ten výstup a sestup lesem to stále v lítkách cítím to bylo náročný .Musím trénovat vypadá to že v lese houby budou a spousta borůvek !
5Růžena - 27. 5. 2014 17:30
2: Muzeum
Tam bylo krásně v Čechách pod Kosířem je toho spousta k vidění nejenom zámek zámecká zahrada,ale i muzeum kočárů a hasičské muzeum + rozhledna to chtít vše projít den by nestačil.
6alava - 28. 5. 2014 16:06
Výlet ...
...to byl moc pěkný, ta rozhledna je parádní. Jsi dobrá, žes "to dala".
7Jarda - 30. 5. 2014 14:14
Čechy pod Kosířem
ani jsem nevěděl, že jsou Čechy součástí Hanácké republiky. Je tam hezky, otevřel jsem si i satelit a až odtamtud je vidět, jaký tam mají pořádek.

60k.cz | Nezávislý, přátelský a svobodný web | Šedesátka, oáza klidu pro seniory | 2013 - 2024