Úvod > Kluby > Historie > Bojíte se ČARODĚJNIC ?

Bojíte se ČARODĚJNIC ?

(autor: Růžena, dne: 26.4.2023 08:06)

Jestli ano , tak den před jejich srazem se mají mají  zastrkovat březové, vrbové, bukové, bezové, angreštové větvičky a kapraď, aby dům nenavštívily čarodějnice a neškodily.Podle pověry se při ní roguše, bobonice, bosorky či strygy slétají na vyvýšená místa, kde za předsednictví čerta či čaroděje rokují, hodují, zpívají a tančí.Právě z toho důvodu lidé již před staletími zapalovali velké vatry na kopcích, aby zlým silám zabránili v sabatu a aby tedy svou vesnici ochránili před čarodějnicemi.Těm, co se chystají skákat přes ohně, připomínám , aby v případě, že se jim vznítí šaty, rozhodně neutíkali, lehli si a kutáleli se .Tím uhasí hořící šaty. Během filipojakubské noci se v minulosti dodržovala ještě další tradice. Chlapci stavěli na důkaz své lásky před domy svých vyvolených dívek máje. Šlo tradičně o ozdobené a opentlené břízky. Na návsích pak v noci z 30. dubna na 1. května vznikaly jako symbol jara babské máje, které v obci stávaly do svatodušních svátků nebo až do léta. V našem městečku se tohle dodržuje a je to velká zábava.O filipojakubské noci se také vysýpaly "cestičky lásky", úzké bílé proužky vápna nebo písku, které vedly od jednoho stavení ke druhému, a na 1. máje zrána už celá vesnice věděla, kdo s kým chodí. Cestičky však nevysypávali jen nezadaným, občas rozvířila stojaté vody i cestička vedoucí k nevěrníkům. Ti,kteří měli políčeno na obrovský poklad, si omotali ruku bílým šátkem a vyrazili v noci na zlaté kapradí, klíč ke všem zámkům.V dřívějších dobách chodili odvážlivci o Noci čarodějnic na opuštěná místa a na křižovatky, protože právě tam prý bylo možno některou čarodějnici zahlédnout. Pro odvážlivce bylo zřejmě lákadlem k podniknutí nebezpečné výpravy tvrzení starších, že během Noci čarodějnic lze nalézt poklady obrovské hodnoty. Troufnete si letos při pálení čarodějnic na něco takového? Každá zlatka dobrá.Kdo ví, třeba skutečně nějakou čarodějnici potkáte. A budete-li mít štěstí, budete o tom moci vyprávět a možná ji i vyfotíte! Mobil dnes umíme tasit rychleji, než kovbojové kolty.


Bojíte se ČARODĚJNIC ?

Komentáře

Komentáře může přidávat jen registrovaný uživatel

Přihlásit se / registrovat
1Jana P - 26. 4. 2023 19:26
Kdysi v mládí jsme v práci "čarodějnice" oslavovali trošku jinak
Pro obveselení vám opíši plakátek z těch dob, který jsem si schovala. Jeden rok nás chlapi dokonce ten den obdarovávali proutěnými košťaty (vyúčtováno do režijních nákladů)

Kolektiv TH divožen Sigmy Kladno dovoluje si Vás srdečně zváti na letošní
oslavy DDŽ
které se budou konat jako obvykle 30.dubna po Večerníčku na Šibeničním vrchu na Dříni.
Program:
Zahájení - slavnostní přelet Šibeňáku provede koštěletka divožen ve složení dž. Renata, Radka, Eliška
Kulturní vložka - recitaci Erbenovy Polednice přednesou dž. Radka a Květa
zpěv - prostonárodní píseň "Všechny myši za sebou" uslyšíte v přednesu dua Marta a Jiřina,
doprovod na vozembouch obstará dž. Jana
Akrobatické vystoupení dž. letkyně Aničky na tuzexovém vysavači zn. Tornádo. O dobrý stav strojů v depu budou pečovat naše svědomité mechaničky Zdeny.
O občerstvení se postarají v improvizovaném kiosku (viz opodál stojící pohřební vůz) naše kuchařinky dž. Irena a Jiřina. Zvláště si dovolujeme ctěné p.t. publikum upozornit na speciality šéfkuchařky dž. Aleny. Jak slíbila, nebudou ani letos chybět oblíbené myší ocásky a la Sigma, smažení pavouci, opékaná žabí stehýnka a salát z rákosí ve slivovicové marinádě. Doufáme, že do této doby se jí podaří sehnat specielní příchutě do těchto specialit jako slzy vdovy, netopýří sliny, psí drápy, kočičí oči apod. Jako zákusek budou podávány kožené oplatky a černá káva zalévaná deuteriem.
V případě ohrožení zdárného průběhu oslav postupující tlakovou níží nad Azorským mořem, budou tyto přeloženy na nejbližší vhodný termín, např. sv. Dyndy, sv. Berouse atp. Náhradní termín bude včas oznámen.
Vzhůru k oslavám D N E D I V O Ž E N !
Srdečně zve Výbor
2čeredka - 26. 4. 2023 19:29
Divoženo
to musela být superakce....to rákosí ve slivovicové marinádě bylo co?? :)
3Jana P - 26. 4. 2023 19:33
Samozřejmě, čeredko, šmakuláda náramná. A samé vitaminy.

60k.cz | Nezávislý, přátelský a svobodný web | Šedesátka, oáza klidu pro seniory | 2013 - 2023