Úvod > Kluby > Kultura a knihy > Básník Jiří Wolker

Básník Jiří Wolker

(autor: knihomilka, dne: 3.1.2014 17:46)
VÝROČÍ ČESKÝCH SPISOVATELŮ

Jiří Wolker,
český básník, nejznámější představitel proletářského umění, člen Literární skupiny a Devětsilu se narodil 29. března 1900 v Prostějově. První literární pokusy odbyl už na tamním gymnáziu, po kterém odešel do Prahy, kde se zapsal na práva. Zároveň ale docházel na literární přednášky na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy a pilně publikoval.

K nejznámějším Wolkerovým dílům patří básnické sbírky Host do domu (1921) a Těžká hodina (1922). Wolker se věnoval nejen poezii, ale také literární teorii. Byl mimo jiné autorem stati Umění všední, či nedělní?, v níž obhajoval principy proletářsky orientované básnické tvorby.

Studium i rozepsanou literární dráhu však přerušila tuberkulóza, které básník nakonec podlehl v nedožitých čtyřiadvaceti letech.
Od jeho úmrtí,  3. ledna 1924, uplynulo 90 let.


Komentáře

Komentáře může přidávat jen registrovaný uživatel

Přihlásit se / registrovat
1zorka - 3. 1. 2014 19:35
Jiří Wolker
Mé milované verše:

"Stanu se menším a ještě menším,
až budu nejmenším na celém světě.

Po ránu, na louce, v létě
po kvítku vztáhnu se nejmenším.
Zašeptám, až se obejmu s ním:
"Chlapečku bosý,
nebe dlaň o tebe opřelo si
kapičkou rosy,
aby nespadlo."

Tento text byl zkopírován ze serveru: http://www.cesky-jazyk.cz/citanka/jiri-wolker/pokora-host-do-domu.html#ixzz2pMV3xIoQ
2Růžena - 4. 1. 2014 09:19
Vždy
když zaslechu tyto verše vzpomenu si na film pro pamětníky kde tahle básnička byla rozebírána a taky co mě natrápila když jsem se ji musela učit na základní škole tedy básnička jako taková tu jsem se naučila ale rozbor básně , co básní chtěl básník říct to jsem tehdy nedokázala vysvětlit.
3zorka - 4. 1. 2014 15:54
2: Básnička
Růženko, nic si z toho nedělej . "Co chtěl básník říci" je blbost učitelů. Většinou chtěl říci to, co napsal a strašně by se divil, kdyby ty školní rozbory slyšel. Byla to výborná cesta, jak žákům znechutit poezii.
4alava - 4. 1. 2014 17:18
3: Trefa...
...do černého! Já byla češtinářka, ale taky jsem to nenáviděla.
Dnes jsem si v jednom deníčku s chutí zabásnila s Nezvalem (Na břehu řeky Svratky) a s Bezručem tamtéž.
5zorka - 4. 1. 2014 18:07
4: Češtinářka
Já měla osvícenou češtinářku, která se dokázala takovým otázkám vysmát. Díky ní mám ráda poezii. Můj vnuk takovou kliku neměl, z jeho češtinářky bych vyskočila z kůže.

60k.cz | Nezávislý, přátelský a svobodný web | Šedesátka, oáza klidu pro seniory | 2013 - 2023