Úvod > Kluby > Senioři a společnost > František Koukolík

František Koukolík

(autor: Miloslav, dne: 25.3.2023 11:02)
Jak se dnes nezbláznit z přemíry sugestivních zpráv? Zachovat si myšlenkový odstup, číst chytré knížky a chodit do přírody. Otevřená mysl je jedna z mála našich skutečných svobod.
Zlobím se na sebe, že jsem v poslední době podlehl sugestivnímu nátlaku všudypřítomných znepokojivých informací, zejména těch, co se valí z médií. Facebook je v tom superexpert. Kdyby to bylo alespoň k něčemu užitečné.... není! Člověk takto může snadno podlehnout klamu, že má řešit a mít názor na kdejakou "ultravýznamnou" věc. Začalo to Covidem, pak zase válčení o moc a zdroje a jeho důsledky, hned zase prezidentování, aktivismus vlády, a další věci, které jako jedinec ovlivnit nemohu. Vpustil jsem si tohle všechno do hlavy a ono si to v ní žije a utlačuje moje vlastní myšlenky. Ještě pár let a byl by ze mně doživotní zahořklý debil.
Hledal jsem nějaký lék, něco, co by mi pomohlo odpoutat se od všeho toho zmatku a zmaru. Samozřejmě - příroda je vždy dobrá odpověď a lék na duši. Našel jsem ho ale i v knížkách. V textech, které píší lidé široce vzdělaní, lidé, co se snaží porozumět světu z různých úhlů a nenechat se strhnout momentálními myšlenkovými trendy. Je to úlevné, protože to není nátlakové. Stačí jen si vybírat dobré autory sám a zavřít oči i uši před tím, co mi tlačí zvenčí někdo jiný.
Jako jednoho z mnohých si nyní dovolím uvést třeba pana prof. Františka Koukolíka. Jasně - i on reprezentuje jen jeden z mnoha úhlů pohledu, ale je to pohled poctivý, opřený o hluboké znalosti a v mnohém pro laika překvapivý. Snaží se psát o věcech, které jsou nám nevzdělancům zcela nedostupné způsobem, jemuž je schopen porozumět alespoň částečně i normální člověk.
Jen jako ochutnávku si stačí vyhledat jeho jméno na Youtube (ale knížky jsou mnohem lepší, protože mohou jít víc do hloubky). Ve veřejných knihovnách bývají snadno dostupné.
Obecně považuji za prospěšné, když si člověk netvoří své názory a postoje příliš rychle. Jakmile se totiž do něčeho "zamiluje", komplikuje si tím možnost vnímat nepodjatě další informace, které by do toho rámce nezapadly. To dnes trochu zprofanované "kritické myšlení" totiž vyžaduje především "otevřenou mysl". Poznávání světa (a sebe v něm) je proces, který nikdy nekončí. Nikdy si člověk nemůže říci "už vím". S každým novým dílčím porozuměním přichází nutně další otázky. A to je na tom to nejzábavnější ????
(foto: Wikipedie)

František Koukolík

Komentáře

Komentáře může přidávat jen registrovaný uživatel

Přihlásit se / registrovat
1Causa - 27. 3. 2023 19:40
Výhoda stáří
"Obecně považuji za prospěšné, když si člověk netvoří své názory a postoje příliš rychle....". To je velmi pěkně napsáno. A když napíšeme "zbrkle", je to ještě lepší. A v tom spočívá výhoda stáří. Starý člověk je jako ten pták, který už vylétl velmi vysoko (sic). Z výšky toho už hodně vidí a může si pokojně vybírat to, co přes brýle stáří a svých zkušeností může zodpovědně považovat za dobré. A z dobrého povstávají i dobré myšlenky, z dobrých myšlenek pak dobrá nálada. A to je v podstatě to, co nám, letitým ještě zbývá, že?
2Růžena - 28. 3. 2023 10:17
Dobrá nálada
Máš pravdu s dobrou náladou je to v dnešní době trochu špatné . nesmí si člověk pustit k sluchu všechny ty zprávy co se na nás valí z telky ,raději přepnout na program se zvířátky o přírodě ,nebo vypnout telku úplně a přepnout mozek na krásné vzpomínky ,ale někdy ani to nejde stále jsou ty krásné vzpomínky tak hluboko ,že trvá delší dobu nežli je vydolujem .Jak se to podaří tak i dobrá nálada se dostaví.

60k.cz | Nezávislý, přátelský a svobodný web | Šedesátka, oáza klidu pro seniory | 2013 - 2024