Řecký ostrov Rhodos - lázně Kalithea
Přibližně uprostřed mezi letoviskem Faliraki, kde jsme trávili naší dovolenou a hlavním městem, leží termální lázně Kalithea. Udělali jsme si do nich pěší výlet po pláži se zastávkou na koupání ve skalnatých zátokách. Domů jsme se vrátili až za tmy.
Minerální prameny a termální vody zde byly známé pro své léčivé účinky již od starověku. K léčbě některých chorob je doporučoval již Hippokrates. Dokonce i římský císař Augustus navštívil Kalitheu, aby si odpočinul od stresu při vládnutí. Do Kalithei přijížděli ve středověku lidé z jiných řeckých ostrovů, z pevninské části a z pobřeží Malé Asie až po Anatolii aby se zde vyléčili z různých nemocí.
Lázně v těchto místech pak zanikly, prameny ale zůstaly.
Ve 20. letech minulého století byla na příkaz guvernéra Dodekanéských ostrovů, Itala Maria Lago, voda z pramenů prozkoumána a potvrzeny její léčivé účinky. V roce 1928 začala výstavba léčebného zařízení. Tuto zakázku získal tehdejší slavný italský architekt Pietro Lombard. Dne 1. července 1929 byly lázně s velkou slávou otevřeny. Krásné místo a extravagantní architektura lákala až do druhé světové války klientelu z celého světa. Během války byly lázně bombardovány a z velké části bohužel zničeny.
Jejich obnova započala v devadesátých letech minulého století a 1. července 2007 byly lázně opět slavnostně otevřeny.
Rekonstrukční práce stále ještě probíhají ale už teď komplex stojí za prohlídku. Vstupní branou vejdete na nádvoří, uprostřed kterého stojí kašna. Po schodišti sejdete k rotundě, ve které se stéká šest pramenů. Okolo rotundy je půlkruhové podloubí s mozaikovou výzdobou. Mozaikové chodníčky a podlahy z černých a bílých oblázků jsou v celém areálu. Na druhé straně je prostor před rotundou otevřen k moři. Nalevo je pláž, napravo ve skále vybudovaný bar s proutěnými křesílky. Mezi barem a podloubím vedou schody k hlavní lázeňské budově. Je vystavěná jako několik soustředných kruhů s obloukovými otvory zastřešených kopulí. Do stran podél pobřeží vybíhají dvě křídla, ve kterých se konají výstavy. V jednom byli fotografie z doby před válkou, pak před rekonstrukcí a nakonec po rekonstrukci. Ve druhé obrazy s tématem ostrova Rhodos. V další menší chodbě byli fotografie filmových herců, kteří v lázních odpočívali při natáčení filmů. Z hlavní budovy se vyjde na skálu nad pobřežím, odkud je krásný pohled na moře a skalnaté pobřeží. K hlavní budově je připojen i kostel. Bohužel v době naší návštěvy byl uzavřený.
Lázeňské budovy jsou zasazeny do skalnaté zátoky a obklopeny krásně upravenými zahradami v několika terasách. Ještě teď v nich ledacos kvetlo ale na jaře musí být úchvatné.
V původních italských lázních byl ještě rozlehlý amfiteátr, který není dosud obnoven.
Domů jsme šli lesoparkem, který navazuje na lázeňský areál a pak dál mezi hotelovými komplexy až do Faliraki. Byl to moc pěkný výlet.