Úvod > Kluby > Turistika a cestování > Televizní vzpomínková inspirace

Televizní vzpomínková inspirace

(autor: Jana P, dne: 20.7.2023 15:38)
K dnešní poobědové kávičce jsem usedla k televizoru a po chvilce hledání mne tu, vlakovou fanynku (šotouš ale nejsem, technikou jsem nepolíbená), zaujal pořad o urputném soupeření států ve vývoji vysokorychlostních vlaků, zvlášť, když se ponejvíce jednalo o elegantní francouzská aerodynamická TGV. Co jsme se jimi najezdily, naše ženská kvarteta nebo i já sama! Ty vagony mi připadaly ale málo pohodlné, radši jsem měla obyčejné vláčky, ze kterých se dala sledovat krajina kolem. Tak jako z toho oranžového dvouvagonkového vláčku, který mne kdysi v listopadu, po návratu z Gibraltaru do Paříže,, dovezl do Chamonix pod Mont Blanc. Bylo už pozdní odpoledne, brzo se stmívalo, chtěla jsem si rychle nafotit krásně oranžově zapadajícím sluncem nasvícené štíty hor. Zasekl se mi ale tehdy ve foťáku film a tak jsem celá nešťastná šla poprosit do místního Fotolabu (samozřejmě "tanečkem", francouzštinou nevládnu) o pomoc. Fotograf mi naštěstí porozuměl a vyhověl a tak mám zajímavá fota, kde ulice městečka už večer osvětlují výlohy a nad nimi jsou zapadajícím sluncem oranžově nasvícená skaliska. Za tmy jsem se vracela přes St. Germain do Paříže, vleže na sklápěcí sedačce, po umytí teplou vodou na WC spokojená se celkem dost dobře vyspala. Z Lyonského nádraží v Paříži jsem si to sypala na nádraží Est, abych si naplánovala další cestu domů. V brzkém ránu je Paříž ještě tak nějak v nedbalkách, ospalá, ještě je tišší, řádí tu jen úklidové čety, málo lidí kolem a já jsem si začala potichu pozpěvovat s Petrem Mukem, že "mám v kapse jeden frank..." a bylo mi fajn. Na Estu to už bylo jen na jedno kafe a doplnit vodu do lahve a jela jsem. Cesta domů se mi trochu protáhla, zariskovala jsem v plánování, ale zase jsem zažila fantastický večer na předvánočním trhu v Norimberku a i s oklikou se zdárně druhý den dostala domů. Tady u nás jsem nejradši ze všech vláčků měla motoráky, ze kterých se dala krásně pozorovat příroda a cvrkot kolem. Ještě i dnes se dají najít takové relaxační tratě, jako např. Rakovník - Bečov n.Teplou nebo mezilázeňská Karlovy Vary-Mariánské Lázně. Na té první - jednokolejce - si strojvedoucí nebo průvodčí sám staví trať na neobsluhovaných nádražíčkách nebo přehazuje veksly. Jezdíval tu za mého mládí i motorák s bubínkovými kamínky uprostřed, průvodčí nebo ochotní cestující v zimě přikládali, pamatujete? Tak takové retro mne dokáže rozněžnit.

Komentáře

Komentáře může přidávat jen registrovaný uživatel

Přihlásit se / registrovat
1Růžena - 22. 7. 2023 08:49
pamatuji
sice jsem vláčkem jezdila převážně v olomouckém kraji ,ale na vagony tažené parní lokomotivou se nedá zapomenout. Z dálky byl vidět jen stoupající kouř ,hukot a pak se vynořila obrovská lokomotiva . Na nádraží se musela doplnit voda dosypat uhlí a vláček se mohl dát do pohybu. Ve vagonech se otevřela okna vystrčila hlava a po chvilce byly oči a vlasy pokryté sazemi. Ve vagonech si kuřáci vesele při kartách pokuřovali. To byly časy . Každý rok si po kolejích vyjíždí i dnes lokomotiva poháněná parou aby i dnešní děti si mohly zakusit jízdu kouřícím vlakem a že je zájem obrovský není divu. Letos asi kolem mých oken nepojede je sucho a hrozí požár.
2Jana P - 22. 7. 2023 13:59
Mašinky jsou príma, taky mají můj obdiv,
ale stejně jsem radši cestovala motoráčkem. U něj nehrozilo, že při otevřeném okně se mi zabodne popílek do oka a také tam tolik nesmrděla karbolkou ošetřená podlaha. Na mašině (snad to byla Šlechtična) nás v dětství jednou svezl tajně kamarádčin otec, strojvedoucí, když jsme s turisťáčkem jely na výlet, jen jsme musely v každé stanici zmizet z okýnka výpravčímu z očí do dřepu. To byl asi vedle "svezení" v tanku můj největší dopravní zážitek.
3alava - 22. 7. 2023 22:31
Vzpomínky
na vlastní rajzování máš tedy úžasné, Jano. To bych asi sama nedala. Mrzí mě, že jsem tento pořad propásla, možná i proklimbala, jinak bych se taky ráda dívala.

60k.cz | Nezávislý, přátelský a svobodný web | Šedesátka, oáza klidu pro seniory | 2013 - 2024