Úvod > Kluby > Turistika a cestování > Výlet do skal

Výlet do skal

(autor: alava, dne: 19.11.2013 19:28)
Máchův kraj

V sobotu se vyklubal krásný podzimní den. Bylo před polednem a já přemýšlela, co podniknout, kam se vypravit na kole. Vtom SMS a syn píše, že je sám a že se jede na výlet do "těch" skal, co já na to. A já na to "JUPÍÍ!!" Do půlhodiny jsem měla sbaleny oba foťáky, náhr. baterie, brejle a stepovala u vrátek. Máchův kraj i pro takovou skalní patriotku a turistku (brzy už bývalou) jako jsem já, skrývá stále mnoho míst, o kterých třeba i vím, díky internetu vím, i jak vypadají, ale ještě jsem tam nebyla. A bohužel musím připustit, že už se sama ani všude nepodívám. Skály, ke kterým jsme mířili, byly léta letoucí skryty ve vzrostlém borovém lese, který byl před několika málo lety pokácen. Je to na břehu druhé zátoky jezera, blízko dominantního vrchu Borný a lokalita se nazývá Čihadlo. Já se o nich dozvěděla od kamarádky, která se tam v zimě pohybovala na běžkách a také zůstala "paf" a vyfotila mi je mobilem. Pak jsem viděla snímky jednoho známého fotografa a od té doby jsem o tom stále "mlela". No a čas uzrál a já, a myslím, že i syn, jsme taky zůstali "paf", když jsme k nim od auta došli. Jeden veliký pískovcový monolit, na jehož vrcholu rostou dvě borovice, jedna zvláštní, nachýlená pískovcová stěna a spousta menších skalek. A všude vidět místa plná balvanů, z nichž se dá usuzovat, že tam se již nějaká pískovcová skála, nebo skalka rozpadla. Nedaleko se tyčí Havířský vrch, kde se v minulosti těžila železná ruda limonit, proto i tyto skály jsou místy ze železitého pískovce, který zvětrává pomaleji.  V mlžném oparu byly na dohled oba Bezdězy a další nám známé kopce. Všecko jsme tam prolezli a naše tři fotoaparáty měly žně. Syn dokonce na tu velkou skálu vylezl, dá se to, je to i horolezecký terén. Všímali jsme si i mechů a lišejníků a různých geologických zvláštností. (Já též s velkou nelibostí i nepořádku, místy až vandalismu, zanechaného jinými "taky návštěvníky".)

Pak jsme opět sedli do auta a přejeli blíže k jezeru a od auta došli až na břeh, kde stojí chata, na kterou jsme kdysi dávno jezdili, když byly děti malé. Bylo tam nádherně, takový majestátní klid, nad vodou do dálky mlžno. Hezky jsem si tam zavzpomínala a zase pofotila. Odtud to bylo již kousek po naučné stezce k SPR Swamp - je to přísně chráněný biotop skoro na konci zátoky jezera, kde v lagunách a mokřadech žijí vzácní živočichové a rostlinstvo. Bylo tam v tom odpoledním sluníčku taky nádherně. Vrátili jsme se k autu a jeli přes St. Splavy domů, kde jsme udělali za naším výletem tečku v podobě pozdního oběda a kávy. Synáčka jsem vychválila až do nebes a budu se těšit, až si na mě on, nebo někdo jiný, zase udělá čas a někam mne vezme.

Ala

P.S. Fotky se pokusím nahrát dodatečně. Vybírat z 200 fotek bude docela těžké ;-)).

Obrázky ze související fotogalerie

712_dsc00952_ihadlo_a_born_.jpg713_dsc00984_celk__pohled.jpg714_dsc01002pohled_seshora_k_bezd_z_m.jpg715_dsc00956.jpg716_dsc00967.jpg717_p1060292.jpg718_pb160047.jpg719_p1060316j_ra_byl_a_naho_e.jpg

Komentáře

Komentáře může přidávat jen registrovaný uživatel

Přihlásit se / registrovat
1knihomilka - 19. 11. 2013 21:12
Výlet do skal
Alenko, početla jsem si a pevné nervy při vybírání fotek. :-)
2zorka - 19. 11. 2013 23:33
Skála
Pevné nervy asi máš, když jsi koukala na syna na skále.
3alava - 20. 11. 2013 00:31
2: Nervy...
...pevné, to nemám. Ale kdybych neměla kolena v pryč, tak bych tam po čtyřech ještě vylezla taky. Ovšem dolů, to mi nikdy už tak dobře nešlo, natož teď, tak jsem to holt musela oželet. (Po kom ten kluk asi je?) A.
4Marie - 20. 11. 2013 07:54
KASKADÉR
Omlouvám se, ale fotky jsem si prohlížela dříve, než jsem četla článek.
Když jsem tu jen na skok, tak fotky mají přednost a na ostatní už nezbývá čas.
5Zoja - 20. 11. 2013 13:15
Parádní výlet
Tak to ti moc přeji takový krásný výlet. A i trochu závidím. Fotky jsou úžasné a já bych tam určitě také vylezla, vždyť rozhled z výšky je to, co nás láká! Tady je hezky až dnes a to už se chystáme do Prahy, tak žádné výletování nebude.
6alava - 20. 11. 2013 14:20
5: Zojo, dík
..Ty už to tady dost znáš. O kus dál jsou i Hradčanské stěny se skalními věžemi a jeskyněmi Psí kostely, skály jsou i na Strážově, i tam jsem už fotila, o Kokořínsku ani nemluvím. Teď se tady v lesích všude hodně těžilo, tak se otevřely pohledy na další zajímavé skály i podle želez. tratě na Bělou p. B. To, že jsem oželela výstup nahoru jen dokládá, jak mizerně jsem na tom byla a jak moc jsem ráda, že to je už lepší a když nebudu předčasně blbnout, třeba bude časem ještě líp. Každému, co jeho jest ;-)).
P.S. U nás je škaredě, nebe má zlověstnou olov. barvu a cedí.
7Růžena - 29. 7. 2014 18:35
Máme rádi Máchův kraj
Alenko něco nejen pro tebe
8alava - 29. 7. 2014 19:20
7: Dík za písničku...
...Máme rádi Máchův kraj - je pro takový patrioty, jako jsem já - je pěkná, rytmická. Právě jsem se vrátila z vyjížďky na kole. Dnes jsem se dostala za mostem na chvilku i do vody, ale jen co jsem si vycachtala ťápy, bylo to tam po včerejší průtrži docela špinavé, ale jako kafe. Pozalívala jsem, kam včera nenapršelo a už se to zase kaboní, dnes už podruhé.
9evelyn - 29. 7. 2014 22:17
7: Taky mne to naladilo
Souhlasím, melodická písnička nezarmoutí a hlavně je o našem kraji...

60k.cz | Nezávislý, přátelský a svobodný web | Šedesátka, oáza klidu pro seniory | 2013 - 2023