Úvod > Kluby > Tvoření, domácí práce, koníčky > Povídání o jmelí

Povídání o jmelí

(autor: Aubrieta, dne: 18.12.2013 17:01)
Vánoční povídání o symbolu štěstí a lásky.

Symbol Vánoc, symbol štěstí. Osobně mám ráda přírodní, zelené. Říká se, že čím více kuliček, tím více štěstí v příštím roce bude. Právě bílé nebo nažloutlé kuličky,  plody poloparazitické rostliny  - jmelí bílé (Viscum album ) - se objevují v období Vánoc a slouží jako potrava pro ptáky, kteří je s trochou štěstí roznesou buď  přilepené na křídlech (kuličky jsou mírně lepkavé – odtud latinský název viscum (klíh, lepidlo)) nebo neztrávené ve svém trusu do korun dalších stromů.

Díky své lepkavosti snadno ulpívají na kůře stromů, nejčastěji borovice, topolu či akátu a snadno v ní zakoření.

 Celkově roste jmelí velice pomalu. Každým rokem přirůstá pouze o jednu vidlici a stáří vzrostlých keříků, které můžeme  objevit v korunách stromů se často pohybuje okolo 40 let.

Snad  výskyt jmelí právě v korunách stromů přispěl k tomu, že je tato rostlina ověnčena spoustou pověr a mýtů. Jmelí bílé bylo považováno za dar z nebes, říká se, že v období narození Ježíše Krista rostlo jmelí jako strom a právě z jeho dřeva zhotovil Josef pro Ježíška kolébku. Keltové věřili, že odstraňuje neplodnost, nosilo se jako talisman, představovalo symbol života.

Vždyť pro mnohé z nás je rostlinou mystickou i v současnosti. Málokdo  ho na Vánoce nedaruje či si ho sám nekoupí. Jmelí zavěšené u stropu plní přání, udržuje manželství a odhání zlé duchy. Snad v každém bytě je místo, kde visí, někde jen v období Vánoc, jinde po celý rok. Kupujeme zelené, pozlacené, postříbřené.  Zlacení jmelí má svůj původ také v keltských dobách, kdy jej prý odřezávali zlatými noži.

Chcete-li obdivovat krásu keříků jmelí v korunách stromů, udělejte si výlet třeba do okolí jezera Lhota u Brandýsa nad Labem nebo k Břeclavi. Není krásnější procházky  lesem, když máte u nohou opadané lístky jmelí.

Vaše Aubrieta

Troška fotek na www.aubrieta.cz


Komentáře

Komentáře může přidávat jen registrovaný uživatel

Přihlásit se / registrovat
1Růžena - 19. 12. 2013 07:07
jmelí
Jmelí se používá také na přípravu čaje.Sbírají se listy a větvičky a to pouze od začátku října do poloviny prosince a v měsících březnu a dubnu. V těchto obdobích je jmelí nejléčivější. V ostatních měsících jmelí léčivé účinky nemá. Lžičku jmelí přelijeme studenou vodou a necháme do rána louhovat pak jen ohřejeme a přecedíme.Používá se při poruchách srdce,krevního oběhu,hučení v uších,vysokému i nízkému ktervímu tlaku.Jmelí velmi dobře ovlivňuje funkci všech žláz, proto je výborným prostředkem na povzbuzení látkové výměny. Jeho vliv na slinivku břišní je tak dobrý, že po dlouhodobé čajové kúře ztrácí cukrovka příčinu svého vzniku.POZOR !!!!!!!!! Bílé bobulky se nesmí k přípravě čaje používat!Bobulky jsou při vnitřním použití jedovaté, listy a větvičky však ne.
2zorka - 19. 12. 2013 17:03
1: Jmelí
Když mému tatínkovi zjistili vysoký krevní tlak, tak pořádné léky nebyly u nás k mání, a tak mu doporučili pít čaj ze jmelí. Moc nepomohl. Zato moje dvouletá dcerka si dopřála před Vánoci pár bílých bobulek ze jmelí ve váze. Naštěstí hned šly ven. kudy přišly.
3Aubrieta - 20. 12. 2013 12:25
1: Jmelí
Jé to jste mě potěšily, takové krásné komentáře a moc děkuji zvláště Růžence, která poslala komentář i na moje stránky, čehož si velice vážím. Ještě jednou děkuji a krásné Vánoce!

60k.cz | Nezávislý, přátelský a svobodný web | Šedesátka, oáza klidu pro seniory | 2013 - 2024