Úvod > Kluby > Tvoření, domácí práce, koníčky > Zdechovický zámek ( 1 )

Zdechovický zámek ( 1 )

(autor: Jarda, dne: 17.10.2014 15:38)
Zdechovice leží na rozmezí polabské nížiny a západního úpatí Železných hor na cestě spojující Kutnou Horu s nedalekou Přeloučí. Dějiny obce sahají hluboko do minulosti, dávno, možná ještě za doby kněžny Libuše se zde těžilo železo, povrchová těžba ale ještě v raném středověku skončila. Pamětihodností bychom našli v okolí více, našim zájmem ale dnes bude zdechovický zámek. Z jeho minulosti víme to, že vznikl v průběhu let přestavbou a přístavbami původní gotické tvrze, která tvoří západní výběžek z téměř čtvercového půdorysu zámecké budovy, nebo budov? On je to sice jeden celek, ale uvnitř tohoto celku se návštěvníkům ukrývá ještě jedno malé nádvoří, nebo dvůr? Kdo se v tom má vyznat. Zámek vystřídal řadu majitelů, k nejvýznamnějším patří Paarové, od nich pak zámek v roce 1889 koupil JUDr. Otto Mettal, právník a poslanec rakouského sněmu. Měl čtyři dcery, o Hanu prý se zajímal Jan Masaryk a za války se prý v New Yorku často scházeli. Po smrti JUDr. Mettala se jeho majetku ujala dcera Helena, ta se ale za okupace přihlásila k německé národnosti a s koncem války emigrovala do Mnichova. Osudy zámku pak určily Benešovy dekrety. V letech 1951-53 sloužil jako ubytovna pro budovatele vznikajících MKZ (Manganorudných a kyzových závodů (= rudné doly)) ve Chvaleticích, od roku 1953 zámek obsazuje armáda, přichází prapor PTP. Od té chvíle sdílí zdechovický zámek osudy Zelené Hory, známé z filmu Černí baroni. V říjnu 1968 černí baroni ze Zdechovic odcházejí a zámek přebírá sovětská armáda, která zde hospodaří až do samého konce do roku 1990. Nevím, zda byl zámek pro armádu se svými 99 místnostmi malý, ale po opuštění celého zámeckého areálu vojskem – k zámku patří park o rozloze asi 16 hektarů, dvůr po zámeckém velkostatku a bývalý lihovar – zůstalo v zámeckém parku šest dlouhých dřevěných baráků pro ubytování mužstva, velký kinosál a na přilehlých pozemcích bývalého dvora velkostatku řada velkých plechových hal pro „ustájení“ vojenské techniky. Osud zámku byl komplikovaný i po roce 1989, protože polovina majetku připadla podle Benešových dekretů státu, druhá polovina pak paní Haně žijící v USA. Po dlouhých a složitých jednáních nakonec zámek získala obec Zdechovice, což jsme my všichni, místní obyvatelé (naše obec je obcí přidruženou), uvítali. Od té doby proběhla v zámeckém areálu řada prací souvisejících se zajištěním objektů a jejich přípravou pro rekonstrukce, byl vyčištěn zámecký park a otevřen veřejnosti a čas od času se zde už konají i různé kulturní akce. Při opravách kanalizace na zámeckém nádvoří byly učiněny i významné archeologické nálezy, ale o tom až příště.

Komentáře

Komentáře může přidávat jen registrovaný uživatel

Přihlásit se / registrovat
1Zoja - 17. 10. 2014 17:35
Zámek
Tak už se na příště těším. Určitě je to běh na dlouhou trať, taková "oprava" zámku.
2Inka - 17. 10. 2014 20:03
Zámek
Potřebuje nový kabátek a jistě i vnitřní opravy.Jezdím do Kouřimi a Hradce přes Pardubice, ale tam jsem nebyla.Vím, že blízko je elektrárna.
3alava - 17. 10. 2014 20:42
Zámek...
...tak to jsem také natěšená na pokračování. I u nás máme otevřenou kauzu "zámek".
4Hanka - 17. 10. 2014 21:42
Jardo,
tady jsem ještě nebyla.Piš pokračování,abychom byli více v obraze.Díky.
5Jarda - 17. 10. 2014 22:36
Omlouvám se
za suchý a poněkud nezáživný úvod, chtěl jsem jen uvést pár nejnutnějších informací o tom, v čem se tady s přestávkami už celý rok motám.
6zorka - 17. 10. 2014 23:09
Zdechovický zámek
Tak tohle povídání mne docela zajímá. Několikrát jsem tudy projížděla, ale jenom projížděla a tak jsem ráda, že tu bude něco zajímavého od nás z východních Čech.
7Jarda - 18. 10. 2014 12:17
Zdechovice a zdechovický zámek
si najdete snadno na mapách Googlu, kromě turistické mapy a satelitních snímků bývají dole připojeny i fotky z obce, satelitní snímky jsou ale dosti staré a mnohde nezobrazují současný stav.
Velice zajímavá je mapa "Kontaminace", odkaz přikládám. Obsahuje letecké snímky ČR pořízené v létech 1953-56 (černobílé) a barevné letecké snímky pořízené v roce 2010 které zobrazují sučasnost mnohem věrněji než snímky satelitní. Kromě toho si můžete při větším zvětšení promítnout do snímků obraz katastrální mapy a sice mapu "pozemkového katastru" (žlutá kresba), jde o původní mapu stabilního katastru z let kolem r. 1840 a mapu "katastru nemovitostí" (bílá kresba), která by měla zobrazovat současný stav. K tomu jen poznámka, "žlutá" mapa je přesnější.
Areál zdechovického zámku najdete snadno, nachází se v centrální části obce.

P.S. V obcích, kde proběhla digitalizace katastru už žlutou mapu nenajdete. Nevím proč ji správce webu odstranil, je to škoda, především pro ty kteří pátrají v historii byla velice zajímavá.

60k.cz | Nezávislý, přátelský a svobodný web | Šedesátka, oáza klidu pro seniory | 2013 - 2024