Úvod > Kluby > (Sebe) vzdělávání > Jak se z Internetu nezbláznit

Jak se z Internetu nezbláznit

(autor: Erasmík, dne: 18.2.2023 21:48)
Je Internet neposlušný sluha nebo zlý a vlezlý pán?

Jako se vším - je to tak, jak si to člověk udělá. Ne úplně - Internet a všechno to všeobjímající informační pletivo vstupuje do našich životů pod tlakem. Možností, jak žít bez propojení s Internetem ubývá, pokud nejste poustevník.

Internet přináší - pokud bude i v blízké budoucnosti fungovat - spoustu pěkných věcí. Zcela nové obsahy dostávají pojmy jako svoboda či soukromí. Vše lze, či alespoň brzy bude možné, propojit se vším. Lednička si řekne o doplnění zásob, úředník bude vědět, kde jste si co koupili a zda výdaje korelují s vašimi příjmy, obchodníci budou vědět, co vám chutná, prakticky nebude nutné nikam chodit, ba ani nikoho potkat face to face. Všichni budeme mít skrze pěkné grafy přístup ke všem informacím, tedy k těm veřejným. Už nebude nutné číst zaprášené knížky, aby se člověk dozvěděl, co si mysleli ti staří nemoderní blázni. Proč také. Na Internetu najdu co neznám. Napsali to tam jiní, ti, co určitě znají. Zcela nový rozměr tak dostává i pojem vzdělání.

Kdysi lidi měli přístup ke vzdělání složitý. Museli chodit do otravné školy, kde se po nich chtělo, aby se něco naučili. Museli číst knížky a znát i věci, které vůbec nepotřebovali k praktickému životu. Vysokoškolské vzdělání byla vzácnost. Byla to hrozná doba. Vzdělaných lidí bylo proto málo a nevzdělaných mnoho.

Brzy to bude ale jiné - nebude třeba šprtat otravnou latinu nebo se potit u diferenciálních rovnic, nebo biflovat letopočty těch bláhových konfliktů našich dávných praprapředků. Spoustu důležitých, hodnověrných a cool věcí se dozvím na Internetu "z pohodlí domova". Všechny nástroje, které budu potřebovat k práci vezdejší, budou "user friendly", klikni sem a pak tam. Budu mít spoustu (virtuálních) přátel a spoustu lajků za svou duchaplnost. Všechno bude snadné, pohodné a zábavné. "Dobrovolně a svobodně" se rozhodnu, že tohle se mi líbí, po tomto toužím a to taky dostanu. za odměnu mohu i virtuálně ve 3D navštívit přírodní krásy na druhé straně planety či muzea kulturních hodnot. Když nebudu nekorektní a rouhavý, můj život bude naplněn štěstím a láskou. Budu se bát skutečných hrozeb blaženého života a zasadím se o to, aby je někdo nemilosrdně zlikvidoval. Co lepšího si přát.

Dali jsme vám dary, kamarádíčkové. Nebude trvat dlouho a bude vzdělaný každý kdo má Internet a umí se ho zeptat. Najde tam všechno, čemu může věřit.

Mezilehlá rada: Neodvážejte do sběru starou knihovnu. Možná to bude poslední šance na záchranu duševní integrity vašich dosud nenarozených pravnoučat.

Jasně, že co píši, je účelově pokroucené. Určitě musí existovat někdo, kdo ty "user friendly" věci bude vymýšlet, někdo, kdo bude dělat práci vyžadující skutečně hluboké (široké a bystrozraké) znalosti. Někdo chytrý a opravdu vzdělaný tu umělou inteligenci bude muset naučit co je inteligence. Zase tu bude elitní vrstva těch, co nehledají jen předžvýkané informace na Internetu.

Google - to je ten, kdo má nejlépe našlápnuto na monopol určovat, které informační zdroje jsou pro vás nejlepší - se řídí pravidlem, že hodnověrné a relevantní je to, co hodně lidí považuje za hodnověrné a relevantní. Vidím to trochu jako problém. Podobně jako že pravda je to, co většina považuje za pravdu (když odhlédneme od zpochybnitelnosti samotného pojmu pravda). Jakoby se zapomnělo na to, že právě ty myšlenky, které historicky stojí za rozšiřováním člověčího obzoru, byly ve své době ty nejméně žádoucí. Chápu, že strýček Google to nějak dělat musí, že pořadí stránek, které nabídne jako odezvu na vaši otázku, je lineární. Nemůže na vás najednu vysypat miliony adres. Přitom pevně věřím (doufám), že v těch bambilionech webů jsou skutečné perly. Nikdo je nikdy nenajde (kromě autora a jeho přátel). Jednoduše proto, že neměli to štěstí, dovednost nebo peníze, aby ze svého životního díla udělali hit, a nebo proto, že jsou prostě schopny bezprostředně oslovit jen hrstku výjimečných lidí a to pro slušný pagerank (= hodnota webu určující jeho pozici mezi ostatními) nemůže stačit. Výsledkem je to, že běžný smrtelník, který není ochoten celý večer listovat seznamem nabízených stránek až na konec, najde jen to, co je obvykle (rozuměj masově) vnímáno jako fajn web. Dobří knihkupci schovávali perly vzadu. Uměli je poznat a poznali i zákazníka, který je dovedl ocenit. Knihkupec byl v každém městě, Google je jeden na každé planetě.

Google vás také celkem slušně zná, ale víc ho zajímá, jaká je vaše oblíbená kolínská, koníček či dovolenková destinace (nebo volební preference či inklinování ke společensky nevhodnému smýšlení). Méně ho zajímá, zda rádi přemýšlíte o podstatě věcí, aby vám na míru jeho superchytré algoritmy připravily speciální koktejl webů, které skoro nikdo nečte, protože je nikdo nenajde.Poznámky pod čarou:

Třeba je skoro zbytečné umět psát perem na papír. Jak vysvětlit dítěti, které si rozumí s hlasovým vyhledáváním na Google, že umět psát je důležitý kulturní výdobytek? Vážně jsem se nad tím zamýšlel a popravdě jsem nenašel žádný dostatečně věrohodný argument. Věrohodný pro dítě, kterému je šumák i klínové písmo babyloňanů i krasopis našich prababiček. Zažvatlají kamsi k displeji "pokémon" a vyskočí na ně stovky pokémonů. Co víc si přát. Spojeno s liberální výukou na školách, kde si nikdo už není jistý, co je ještě korektní a jak malému stresu lze ještě bezpečně dítě vystavit, aby se do školy těšilo.

Ti, co se naopak moc nechtějí (nebo se nemohou) učit, jak ten Internet funguje, kde se na co musí kliknout a jak se právoplatně podepsat pod  digitální žádost o pomoc v nouzi, mohou mít pocit, že se už jen čeká, až tu nebudou strašit svými obavami o budoucnost lidstva a odebéřou se do věčných lovišť.

Bylo by príma, kdyby se nezapomnělo na řemeslo - tedy výlučně manuální, nezrobotizovatelnou práci. Hloupost, je přece mnohem zábavnější starou věc vyhodit a nahradit novou. K čemu řemeslo. Jak by k tomu přišli výrobci nových hraček a z čeho by žili chudáci obchodníci. Můžeme se přitom na YouTube pobavit, jak zručně někdo vyrábí větrnou midi elektrárničku z PET lahví.

Doba, kdy učenci celé Evropy netrpělivě čekali na výtisk dalšího spisu Erasma Rotterdamského, ta doba je pryč. Kdyby mistr Erasmus měl dnes web, obávám se, že by skončil někde hluboce za všemi na téma "web zdarma" nebo "využijte svůj potenciál naplno", ba dokonce bolestně tuším, že by ho předběhla i leckterá jasnovidná kartářka. Dost možná by problém s návštěvností měl i Niccolò Machiavelli, pokud by se nenaučil psát trochu úspornější bonmoty na Facebook. A svět by byl jiný, třeba by nebylo tak oblíbené heslo, že "účel světí prostředky" a "vítěz má vždycky pravdu". Hloupost, svět by byl stejný, lidi jsou stejní. Jako tehdy, tak i dnes a navěky.


Komentáře

Komentáře může přidávat jen registrovaný uživatel

Přihlásit se / registrovat

60k.cz | Nezávislý, přátelský a svobodný web | Šedesátka, oáza klidu pro seniory | 2013 - 2024