Úvod > Kluby > (Sebe) vzdělávání > Umělá inteligence na Internetu

Umělá inteligence na Internetu

(autor: Miloslav, dne: 19.2.2023 12:59)
Texty generované umělou inteligencí - "pravda" a věrohodnost dostává nový rozměr.

O umělé inteligenci ve službách Internetu se poslední dobou hodně mluví a skvělý pan Marian Kechlibar to srozumitelně shrnul v článku: o-verbalnim-bullshitu-aneb-jak-bude-jeste-tezsi-nebyt-paranoidnim (mám jeho blog rád, považuji ho za seriózní zdroj informací).

Dovolím si několik letmých citací z výše odkazovaného článku (vřele doporučuji ovšem přečíst si článek celý):

..."to je zároveň varovný fakt: jestliže už teď, v časné fázi vývoje kecavých robotů, potřebujete znalosti na úrovni vysokoškolského profesora, abyste našli každou minu zakopanou v pouhých třech stránkách textu, je otázka, jak to bude vypadat za několik let, kdy budou potvory ještě přesvědčivější."

..."svého robota si časem udělá každý, od jehovistů až po spolek zahrádkářů. Je to příliš snadno přenosná technologie na to, aby v ní mohly vznikat monopoly trvalejšího rázu"...

"Skutečně bezbřehé možnosti mají ovšem robotičtí bullshitteři už i teď v oblastech, kde je toho kontaktu s realitou málo, jako je třeba různé politické teoretizování a jiné plytké debaty."

"Ano, lze si představit nějaký budoucí internet, kam se živí lidé budou přihlašovat svojí bankovní identitou nebo čipovou občankou a jakákoliv anonymita či pseudonymita vezme kompletně za své i na těch nejmenších fórech."

Pan Kechlibar vydal dnes na svém blogu ještě jeden článek na téma umělé inteligence: producenti-obsahu-aneb-pro-koho-je-ai-opravdovou-hrozbou

Je jasné, že rozlišit na internetu hodnověrné informace od těch, co jsou zavádějící, bude čím dál těžší. Složité je to už dnes.

 


Komentáře

Komentáře může přidávat jen registrovaný uživatel

Přihlásit se / registrovat
1petr - 21. 2. 2023 11:12
Umělá inteligance - spása, nebo záhuba.
Přišel mi článek od webu deeply.cz o budoucnosti Marketingu. Přiložené je demo funkcí a možnost týdenního vyzkoušení zdarma. Bylo by to fajn, ale.. umí to psát samo texty na základě pár klíčových slov. Umí to samo namalovat obrázek člověka, nebo zvířete podle pár slov popisu. Pro obchod jistě dobrá věc, jak zveřejnit svůj výrobek poutavým textem, nebo svým virtuálním obrázkem. Ale autorská práva získává umělá inteligence. A suďte tuto inteligenci za zneužití, krádež, pomluvu, nebo vojenskou agresi. Když texty jsou volně šiřitelné. Je vůbec pravda, že na Ukrajině je válečný stav? Není to třeba výplod umělé inteligence?
Závěr:
Tak jako je zakázáno vytvářet nové DNA člověka, aby se nevytvořily lidské zrůdy genetickými transformacemi, tak by mělo být zakázáno používání umělé inteligence k jiným, než čistě obchodním účelům. Nebo lékařským metodám.
Úplně stačí pohlédnout na důsledky genetických vývojových změn biologických zbraní, jako je Covid, nebo Ptačí chřipka. Zabíjet chovy slepic, to se dá pochopit, ale nechat umírat lidi, že je nás moc na světě pod vlivem Covidu je trestuhodné.
Datové schránky, které jsou zabezpečené od státu sice zabrání falešným informacím, ale weby a informace na nich je závislá na novinářích a jejich pravdomluvenosti. A vlastě i jména. Tak co nás čeká? Jedna paní povídala...
2Miloslav - 21. 2. 2023 13:21
Zajímavý postřeh s tím autorstvím a autorskými právy umělé inteligence
Slovem se dá ublížit, slova mohou podněcovat ke skutkům, dobrým i zlým. Představa umělé inteligence jako "tribuna lidu", jako revolučního motivátora, atp. je v době, kdy tolik lidí se nechá snadno ovlivnit ve svých názorech a emocích všudypřítomným hlasem sociálních sítí a médií obecně, to je představa dosti děsivá.
Jakákoli technologie se dá využít pro dobré i nedobré věci, to není nic nového - a jakmile je jednou na světě a zveřejněna, už není cesty zpět. Dostat ji pod 100% kontrolu je prakticky nemožné, lze ji jen omezovat nějakými všeobecně akceptovanými dohodami. Vždy se ale najde někdo, kdo dohody nerespektuje.

60k.cz | Nezávislý, přátelský a svobodný web | Šedesátka, oáza klidu pro seniory | 2013 - 2024