Úvod > Kluby > Zahrádka a zvířátka > Bylinky s úsměvem?

Bylinky s úsměvem?

(autor: Růžena, dne: 2.2.2024 09:30)

Možná ne , každý si v tom nějakou pravdu najde. Takový bylinkový horoskop  podle znamení se může vždy hodit.                             : Kozoroh (22. 12. – 19. 1.)

Kozorozi většinou hýří zdravím, ale potrápit je dokáže revmatismus, problémy s trávením a nedokonalá pleť i vlasy. Vlasům a pokožce dělá dobře oplachování v odvaru violky vonné. Při problémech s revmatismem se doporučují koupele z březového listí, které zároveň prospívají pleti a vlasům. Při problémech s trávením dokáže Kozorohům pomoci nálev ze zázvoru lékařského nebo heřmánku pravého.       18. 2.)VODNÁŘ 20.1-18.2

Hlavním úkolem Vodnářů je naučit se správně odpočívat. Na zklidnění mysli nejlépe zabírá odvar z třezalky tečkované. Na křečové žíly a křeče v lýtkách, které je umí potrápit, zabírají extrakty jmelí bílého. A protože dost často nemohou shodit nadbytečná kila, výbornými pomocníky jsou odvary z květů černého bezu a bobkového listu, které zrychlují štěpení tuků                                                                                                              

Ryby (19. 2. – 19. 3.)

Ryby mívají potíže s pomalou látkovou výměnou, s játry a slinivkou břišní. Pro urychlení látkové výměny slouží pomalé popíjení vlažného nálevu ze zázvoru lékařského, na slinivku blahodárně působí odvar z kořene puškvorce obecného. Na uklidnění ve chvílích, kdy mají pocit, že jim starosti přerůstají přes hlavu, se osvědčila šalvěj lékařská nebo mateřídouška obecná.                                                                                                                            

: Beran (20. 3. – 20. 4.)

Zdravotní problémy Beranů většinou vyplývají z jejich vysokého pracovního nasazení, které jim nedovolí, aby své choroby vyleželi. Potřebují hlavně zvolnit, a k tomu skvěle poslouží heřmánek pravý nebo chmel otáčivý. Pokud Beran pořádně prochladne nebo se o něj pokoušejí viry a bacily, vždycky mu pomůže černý bez, ať už sirup z květů, nebo odvar z plodů, tedy bezinek.                                                                                                                      

Býk (21. 4. – 20. 5.)

Býky dovedou s nepříjemnou vytrvalostí celoročně trápit kašel, rýma a bolesti v krku. Na tyhle nepříjemnosti jim určitě zabere sirup nebo nálev z podbělu lékařského nebo prvosenky jarní. Také chřipka na ně útočí více než na kohokoli jiného, proto je jejich super bylinou růže šípková, tedy šípky. Důležitá je pro Býka rovněž petrželka, která působí jako mírná rostlinná dezinfekce                                                                                       

 (21. 5. – 20. 6.)

Starodávné recepty radily na rozčilení a neklid, které jsou věrnými průvodci Blíženců, popíjení odvaru z květů konvalinek v bílém víně – ovšem konvalinka je hodně problémová, a proto bude lepší využívat síly kozlíku lékařského nebo šanty kočičí. Skvěle jim pomáhá kořen maralí – silný životabudič, kterému se říká leuzea. Lněné semeno, jehož odvar se používá při trávicích potížích, by měli Blíženci pít při kašli.                                   

(21. 6. – 22. 7.)

Raci mívají pomalejší látkovou výměnu, ve středním věku se začínají objevovat problémy s vysokým krevním tlakem a dámy často trpí hormonální nerovnováhou. Pro zrychlení látkové výměny je vhodný odvar z řebříčku obecného nebo máty peprné. Gynekologické problémy zvládne odvar z měsíčku lékařského nebo z kontryhelu obecného.                                                                                                                                    

 Lev (23. 7. – 22. 8.)

Protože jsou Lvi nadmíru ctižádostiví a pořád jedou na plný plyn, trápí je zejména civilizační choroby, především potíže se srdcem a trávením, které souvisejí se stresem a nedostatkem odpočinku. Dělají jim dobře bělotrn kulatohlavý, koriandr setý a pelyněk pravý. Ideální bylinkou, která efektivně řeší jejich problémy s játry a žlučníkem, je ostropestřec mariánský.                                                                                                                       

Panna (23. 8. – 22. 9.)

Pořádkumilovné Panny většinou trpí zažívacími problémy. Vsadit by proto měly na popíjení macerátu ze zeměžluče okolíkaté. Do každého jídla, pokud to jen trochu jde, by si každá Panna měla přidávat kopr vonný a fenyklová semínka. A protože se Panna stále a zbytečně stresuje, potřebuje svou bylinku na zklidnění, kterou je rozmarýn lékařský.                                                                                                                                        

 Váhy (23. 9. – 22. 10.)

Váhy hodně špatně snášejí změny a stresové situace, což se odráží na činnosti ledvin. Skvěle u nich funguje detoxikační kúra z kopřivy dvoudomé, kterou by si měly dopřát nejméně dvakrát ročně. Při problémech s ledvinami pomáhá odvar z jalovce obecného nebo řepíku lékařského. Proti stresu by měla Váha vyzkoušet kozlík lékařský – nálev nebo tinkturu.                                                                                                         

Štír (23. 10. – 21. 11.)

Štír mívá trable se střevy, močovým měchýřem i vyšším krevním tlakem. Na regulaci tlaku se osvědčil česnek (každý den jeden stroužek). Na štíří zdravotní problémy univerzálně zabírá především lichořeřišnice větší, která působí antibioticky, a pelyněk pravý – v jeho užívání musí být Štíři opatrní, neboť jakékoliv přehánění by jim mohlo uškodit.                                                                                                                                              

 Střelec (22. 11. – 21. 12.)

Když si Střelec naříká na trávicí problémy, jsou docela jistě způsobeny přejídáním či přemírou alkoholu. A na to zabírá pampeliška lékařská! Střelci by si měli často dopřávat také odvary z ostropestřce mariánského, řepíku lékařského nebo čekanky obecné; všechny tyhle byliny posilují jejich těžce zkoušená játra. Často mívají rýmu a kašel, takže by měli zkusit rýmovník, který zrovna na ně ukázkově funguje.                    



Komentáře

Komentáře může přidávat jen registrovaný uživatel

Přihlásit se / registrovat
1penzista - 2. 2. 2024 20:44
Bylinky s úsměvem
Bylinky začneme zkoumat a zajímat se o ně, až když se chceme omladit, nebo zahánět neduhy, které se nám s přibývajícími roky začínajícími roky hlásit. Moje vyzkoušené a na mě účinné jsou: Máta, meduňka, list z rakytníku, jinan dvoulaločný, kopřiva - letos prvně, babský ucho a obyčejné toaletní mýdlo. Jinak ještě ingredience při vaření, jako je: Majoránka, česnek, cibule, křen......
dsc02266.jpg
2Růžena - 3. 2. 2024 10:01
vyzkoušené
některé taky mám vyzkoušené zrovna dnes mám čaj usušený z květů které se jmenují Petrova hůl moc dobrý. Na zahrádce mám spoustu bylinek tak suším . Vedla mě k tomu moje stařenka ,vzpomínám jak jednou stařečka kopla kráva do kolena ,do rána jeho koleno bylo oteklé a hrálo všemi barvami, stařenka šla na pole vytrhla hlávku zelí pár listů vzala a přiložila na střečkovo koleno, zavázala a za dva dny bolest a otok byl pryč.
3alava - 5. 2. 2024 01:17
Býk
Jj, tak to na mě sedí, zrovna kejhám, škrábe mě v krku a otravuje zadní rýma. Jen jsem včera vylezla párkrát na to větřisko při nastupování a vystupování z auta. Bylinek mám také dost, ale spoléhám na švýc. kapky z 31 bylin. Jenom si líznu a musím vydržet tu příšernou chuť. Šípky vařím, i když jsem na podzim na nich nebyla, mám z minula. A podběl se u nás sice na čistých místech těžko hledá, ale vím, kam na něj a mám nasušeno. Petržel mám zamraženou, ale možná přežila i na záhonu.
4penzista - 5. 2. 2024 12:16
Blíženec
Kouknul sem se na svůj a odvar z konvalinek sem nahradil odvarem z chmele, Maralový kořen nikde v nabídce rostlin do zahrádky nemají a mně zrovna bolí v kříži. Mám to vždycky, když mi ofouknou záda, bude to asi tím, jak chodím ven učit čůrat Bettynku.
5Růžena - 5. 2. 2024 15:29
Mralí kořen
To bys musel na Sibiř tam ho konzumuje jelen Maral aby prý přežil já si dřív myslela že je to vysoký bodlák , není je mu jen podobný a dá se v zahradnictví sehnat ,ale to bych nechtěla zaplevenil by mě celou zahrádku.určitě chmelový mok chutná lépe. Zajímalo by mě jak učíš čůrat venku Bettynku . Když jsem učila štěńátko Maltézáčka tak to začínalo na novinách které jsem posouvala po metrech přes kuchyń až ven.To manžel ho to učil jinak , ukázal mu názorně jak se to dělá do doby než mu při jeho názorné ukázce pejsek počůral nohu.Dodnes netuším která metoda byla lepší .Na záda je nejlepší kafrová mast sice pak smrdí š ale pomáhá.
6Růžena - 5. 2. 2024 15:39
vodnář
na mě taky sedí v tom ,že neumím odpočívat ,mysl mám dávno zklidněnou ,tak bylinky na mysl nepotřebuju tu mě momentálně zklidňuje lék na Parkinson ,využit se dá jen ten bobkový list a květ černého bezu na štěpení tuků .
7penzista - 5. 2. 2024 17:30
Maralí kořen
Když není ten kořen, tak si počkám až se trochu umoudří počasí a projížďka na motorce mně srovná, máme to vyzkoušeno. Na čurání sem koupil Bettynce pleny i s nějakou vůní levandule, prý je to přiláká, moc to ale nefunguje. Vzorná je jedině v posteli, kde spí celou noc. Před chvílí vlezla i do vany, tak jsme jí alespoň umyli tlapky.

60k.cz | Nezávislý, přátelský a svobodný web | Šedesátka, oáza klidu pro seniory | 2013 - 2024