Úvod > Kluby > Zahrádka a zvířátka > Co vám roste na zahrádce

Co vám roste na zahrádce

(autor: penzista, dne: 27.6.2023 17:03)

Já mám malý skleník, ale zatím jsme snědli jedině ředkvičku. Rajčata už narostla do slušných rozměrů, ale jsou pořád zelená, papriky mi napadli mšice, asi z nich nebude nic, okurky se hezky rozjely, ale jsou zatím malé. Kytičky jsou doména manželky, já jí vypěstoval jedině sadbu afrikánů, které teď krásně kvetou, já mám jedině záhonek cínyjí a ty zatím nekvetou. Teď v červenci se pustím do "sklizně" listů z rakytníku, abych měl zásobu na zimu.


Komentáře

Komentáře může přidávat jen registrovaný uživatel

Přihlásit se / registrovat
1Růžena - 28. 6. 2023 08:50
Rakytník
Rakytník mi zůstal jen jeden a proto plody nemá druhý sama nevím proč jestli samičí nebo samčí mi před lety uschnul a tak druhý roste naplano . Plody vím jak se používají a listy to jsem nevěděla že se dají sušit , používáš zřejmě na čaj ?Zahrádka i umne kvete a pomalu i rodí první sklizeň jahody druhá byla včera ,vykopala jsem první 3 řádky skorých brambor a hned na to místo zasadila 26 kopců starých brambor aby nezůstala plocha nevyužitá .Pomalu dozrává rybíz ,maliny a hrášek ten už je v mrazáku .Okurky, cukety dýně kvetou rajčata nasazují plody ,papriky kvetou, řepa roste nedaří se kopru, mrkev ,petržel tu jsem sela 2x a tak zatím roste cibule také, radost ,mi dělá česnek letos prospívá kedlubny jsou taky pěkné a celer vypadá skvěle. borůvek bude pár ,ostružiny kvetou bago taky .A slimáci ? Zatím nad slimáky vyhrávám sežrali pouze přísady zelí a květáku . Růžíčkovou kapustu zatím nechali. Zajímavé je že jim nejvíc chutnaji afrikáni . Tak se bavím suším diviznu , lípu a mám radost ,že ještě té práce trochu zvládnu.
cimg4043.jpg
2čeredka - 28. 6. 2023 15:47
Co nám roste na zahrádce
- letos akorát slimáci... v lednu jsem ze skleníku vytahala starou zeminu,navezla nový substrát koupený v nejmenovaném hyper-super...který byl kompletně napaden larvami lakonosce - takže mi ožraly veškerou sadbu,okurky,saláty - denně jsem vyhazovala 30 - 50 latev dlouhých a tlustých jako můj palec - velikou radost z toho měli naši kosi,kteří se stavěli do řady,kdykoli jsem lezla do skleníku.. venkovní záhony si zabrali slimáci,takže letos nemám žádné nakladačky,afrikány,cinie,saláty,giganty,dýně,cukety ani hokaida - a Růženo,růžičková kapusta jim opravdu nechutná... lógr,který jsem proti nim do záhonů sypala,si dávali po přežrání na dobré vytrávení...pak se objevily kolonie mšic,které totálně ožraly nové výhonky stromů,které omylem nepomrzly při těch posledních mrazících...cibuli zlikvidovali mravenci - úplně vyžrali korínky a ten sladký střed... a aby toho nebylo málo,teď v tom suchu se v záhonech,které zalívám,objevil hryzec.. :/ akorát fíkovník mi dělá radost,tomu se letošní rok líbí..a kytičky..
149_4841.jpg
3penzista - 28. 6. 2023 21:09
Rakytník
Tak ten sem zasadil před pěti roky, koupil sem samozřejmě oba, ale na jenom naroste 10 plodů a druhém 8. Podle listů je mezi nimi rozdíl, ale neplodí a měly to být on a ona. Při hledání proč to neplodí byl i návod na čaj z listů a tak suším listy, nic mi tak dobře a rychle nepomůže na žaludek jako odvar z listů rakytníku. Po přejedení, přejásání, nebo nevhodném jídle se u nás hned vaří rakytník. Teď v červenci by měla být nejvhodnější doba k trhání a sušení lístků. A teď něco pro "čeredku", na mšice docela dobře působí ocet v poměru 1 díl octa a 4 díly vody do rozprašovače, plzáky sem solil, funguje to, ale před několika dny sem neměl sůl po ruce a tak sem ho postříknul tím zředěným octem účinek byl rychlejší než sůl. Okolo afrikánů natáhnout měděný drát, alespoň 2,5Cu po zemi nebo těsně a to jim vadí. Cinie mi taky trochu okousali, rajčata mám už pěkně narostlý, ale všechny zelený, okurky počítám že by mohly jít první za týden do sklenic.
4Růžena - 29. 6. 2023 09:21
Zahrádka a Rakytník
Taky si říkám že škůdci na zahrádkách se zdokonalují, některé potvůrky jsem třeba ještě nikdy neviděla ani neví člověk kde se vzaly. Na mravence používám koupený prášek bros je fakt účinný je dokonce odolný proti vodě jenže na celou zahradu by ho člověk potřeboval metrák. Tak ho sypu po tročkách jen k jahodám, cibulce a tam kde vidím jejich pohyb , na slimáky na ty pomáhá sůl ,ovšem musím hlavně po dešti vstát ve 4 ráno . Všechny ale nelze pozabíjet jsou mazaní tak vždy si někde něco ukousnou. Ta voda s octem to je dobrý nápad vyzkouším !!! Ocet používám spolu s kapkou jaru do 200 litrového sudu s dešťovou vodou stačí opravdu jen malinko proti larvám komárů , kdybych tam trošku nekápla komáři by měli časem rej. Na mšice taky používám do rozprašovače vodu ocet jar. Vše se zachránit nedá je to neustálý boj. Rakytník dobrá rada jdu si tedy listy natrhat .Rada v pravý čas ,chtěla jsem ho pokácet tak mu dám šanci .Co se týče měděného drátu to by prý mělo účinkovat jenže sůl nebo ocet je o dost levnější.
5penzista - 13. 7. 2023 18:21
Rakytník a zelenina
Musím se pochlubit, že se na jenom stromku rakytníku objevily plody, o kterých jsem se dozvěděl až včera, kdy sem šel trhat listí na čaj. Začala okurková sezona a tak zavařuju "na pak". Moje oblíbená, čerstvě utržená rajčata na chleba s máslem už taky zrají . Kytičky je manželčin obor, já jí jen občas vypěstuju nějaké sazenice.
dsc02454.jpg
6Causa - 16. 7. 2023 20:34
Rakytník
ten čaj z listů je zajímavá věc. My máme dva rakytníky, prý samce a samici, jsou už dávno mnohem větší než my se ženou, i kdyby se mi podařilo postavit si ji na ramena. Ale žádná bobulka z nich ještě nebyla. Tak snad alespoň ten čaj...
7Jana P - 17. 7. 2023 11:56
Takový býval můj rakytník na chalupě
Ale ta pichlavá sklizeň! (cca 3-4 kg)
p1010006.jpgp1010007.jpgp1010005.jpg
8penzista - 17. 7. 2023 20:25
Rakytník
Já si přivezl asi metrový sazenice a teprve po šesti letech se poznaly, který bude samec a která bude samice.
9Causa - 19. 7. 2023 14:13
A ještě obrázky
Pro představu a zvýšení chuti :)))))
zanetky.jpg
10penzista - 13. 1. 2024 17:27
Zahrada v zimě
Poslední dny mrzne více než jsme si přáli a tak všechno spí, stejně jako tady. Že řada zvířátek jako například ježci nebo medvědi zimu prospí je známé, ale že ji prospí i děvčata u povídání o tom co je nového, to se vidí zřídka. Den se už začíná viditelně prodlužovat a měly by se už pomalu připravovat sazeničky do skleníku, na papriky je nevyšší čas.
11Růžena - 14. 1. 2024 10:34
spánek
myslím si , že jsem jak medvědi nějak poslední měsíc vstávám kolem 9 hodiny ráno. Dřív jsem vstávala v 6 no to dělá to počasí věřím že se to časem zlepší jak sleze sníh tak bude velké těšení na zahrádku ,česnek zatím je v pořádku zůstává pěkně taky ve spánku zakrytý peřinkou sněhu. Ale přece jen jsem si do hlíny v květináči zasadila semínka pomerančů a na tácek na vatě mám už krásně zelenou nať řeřichy a na okně mám stále kousek zahrádky . Na podzim si vyryju petrželku a taky menší cerel , nasadím do hlíny do květináčů a mám stále zelenou dobrůtku na chleba a do polévek.. Sklením už dávno nemám tak se semínky ještě musím počkat ,ale hlínu jsem v akci koupila takže připravená jsem.
133081_160965433949707_6390833_o.jpg
12alava - 15. 1. 2024 19:59
Být medvěd
a moci prospat zimu, to byl vždycky můj sen :-)) !

60k.cz | Nezávislý, přátelský a svobodný web | Šedesátka, oáza klidu pro seniory | 2013 - 2024