Úvod > O webu > Jaký by měl být web pro seniory?

Jaký by měl být web pro seniory?

(autor: Admin, dne: 26.2.2023 18:05)
Tento web není jen oživením původní myšlenky "staré Šedesátky", je její reinkarnací. Je jako miminko, které si pamatuje kým bylo dříve, ale může se vydat po vlastní cestě.

Děti jsou zvídavé, tvárné a nepodjaté. Staronový web 60k.cz je také takový. Hledá svůj tvar i životní úkol. V jednom má jasno. Chce pomáhat seniorům. Uf - to zní hodně nadutě, kdekdo se tím slovem ohání, i když to myslí jinak. Mnoho slov nabývá v životní realitě jiný, nežli původně zamýšlený význam - o tom ale jindy. ať neodbočuji.

Předně tedy, koho mám na mysli, když mluvím o seniorech? Definice seniora nespočívá nutně v ohraničení věkem. Senior neznamená starý člověk. Významnější se mi zdá vymezení nabytými zkušenostmi. Nejčastější scénář je, že zkušenosti přichází s věkem. Člověk prostě musí mít příležitost, prožít na vlastní kůži všechny ty peripetije různého druhu, výhry a prohry, naděje a zklamání, jistoty a nejistoty. Někdo to stihne rychleji než by si přál, jeho životní tok je plný peřejí, jiný pluje po klidných vodách. Někdo má smůlu a jiný štěstí, většinou se to tak nějak střídá. Někdo má šťastnou povahu a daří se mu na co sáhne, jiný si všechno musí komplikovaně vyvzdorovat vůči osudu. Společným jmenovatelem seniorů myslím je, že všechno, co prožili, co se dozvěděli a od "života" naučili, jim dává schopnost vidět svět plasticky a barevně, vážit si více toho, co máme a méně se pachtit za tím, co nemáme. S narůstajícím věkem přichází i pokora a respekt k druhým. Šedesát let tedy není rozhodně nějaká magická hranice.

Psal jsem, že web 60k se jako dítě rozhlíží kolem sebe a přemýšlí, jak se sebou co nejlépe naložit. Přemýšlím já, jako jeho "provozovatel" ale rád bych, abychom přemýšleli společně.

Co si nyní myslím, že by měl web umět

Jakým by měl být místem v tom bezbřehém oceánu internetu, co by měl nabízet a umožňovat:

 • Sdílet své denní radosti i strasti, poskytnout společnost osamělým a ukázat, jak na svět a život v něm nahlíží jiní lidé. To může být osvěžující a inspirativní. K tomuto účelu asi nejlépe slouží dosavadní Kavárna. Možná její formát časem pozměním, možná přidám nějaký interaktivnější chat, uvidíme, co se jak osvědčí. 
 • Vyprávět o svých zálibách, koníčcích, o tom, co vás baví, čemu věnujete svůj čas - ať už je to četba, fotografování, vaření, zahrádka, sběratelství, umění, sebevzdělávání, historie, mašinky, tvoření, pozorování, co já vím... co těší vás, může potěšit i jiné. 
 • Byl bych rád, aby zde byli v hojném počtu i ti, kteří stále pracují. Ať už v zaměstání, nebo jako OSVČ. Čím je člověk starší, tím silnější je tlak mladých (rostou jako houby po dešti) a udržet si důstojnou pozici je složitější. Není na tom nic divného, ale je praktické se tomu nějak přizpůsobit. Společnost není stárnoucí generaci příliš nakloněna a je na nás, abychom se s tím nějak popasovali. Hořekovat nemá valný smysl. Jsem přesvědčen, že najdeme způsob, jak by i tento web mohl být nápomocen jednomu každému, jak bychom se mohli podpořit navzájem a společnými silami. Na internetu lze snadno najít rozhovory s úspěšnými lidmi. Nikde jsem ale neviděl rozhovory s lidmi, kterým se něco ne a ne podařit jak by chtěli. Přijde mi to trochu nefér. Zatím pro to je vyhrazen klub Živnost po šedesátce, když se to ujme, vyrobím další podle potřeby.
 • Každý někde žije, někde se narodil, k nějakému místu má silnou citovou vazbu. Web je jen virtuání místo,ideální by bylo aby se lidé mohli potkávat skutečně. To jde nejlépe v místě, odkud jste. Proto tu máme regionální kluby, aby byla větší šance, že poznáte někoho ze svého okolí. Mnozí z vás mají doma staré fotky, pohlednice, sledují a navštěvují zajímavé kulturní akce, atp. Pište o tom :-) 
 • Web by měl myslím být i místem, kde se lze potkat s hodnotnými názory. Je spousta věcí, kterým bychom rádi rozuměli a ke každé je možné vidět mnoho názorů. Často protichůdných, nebo tendenčních, zaujatých, polopravd, manipulativních,.... odělit zrno od plev nemusí být vždy snadné. Budu se vždy snažit o to, aby zde byl prostor pro pohled z různých úhlů. Už třeba otázka "Co je to pravda" je sama o sobě tak komplikovaná, že by to vydalo na samostatný web :-) Zmiňuji to leckde, považuji to za důležité.
 • Každopádně budu dále vylepšovat a upravovat vzhled webu a jeho uspořádání i některé funkce tak, aby byl co nejpraktičtější na používání.

Jaké mě napadají další možnosti:

 • Zpovědnice - domnívám se, že každý si v sobě nosí nějaké trápení, které drží zasunuté hluboko, jak to jen jde. Věřící mají kratší cestu do kostela. Někdo si píše deníček, prý to pomáhá. Bude-li takové místo i na tomto webu, pak tam napsané články budou zaručeně anonymní a jen pro registrované. Soukromí je zde důležitější než kdekoli jinde.
 • Alter Ego - tenhle nápad jsem měl už na začátku. Vycházím z předpokladu, že člověk má různé vrstvy, přitom navenek zpravidla prezentuje jen tu, která je "společensky akceptovatelná". Může se tak snadno stát, že některé věci, názory, zkušenosti, myšlenky, nemá jak a komu říci. Pokazil by si "renomé". Technicky je jednoduché umožnit každému uživateli mít více než jednu identitu. Kromě něj by nikdo nevěděl, jaká je ta druhá (a přepínal by se mezi nimi na Nástěnce). Kdo by takovou možnost ocenil, asi to ale nebude psát veřejně (protože by se prozradil už předem) - můžete mi případně poslat email ;-)
 • Blogy uživatelů - pokud by někdo raději psal ve svém vlastním "klubu", tedy vlastně si psal vlastní blog.
 • Rozhovory se zajímavými lidmi - to by se mi moc líbilo, jen zatím nevím, kudy na to. Do té doby alespoň budu hledat, co lze vidět na Youtube, na stránkách Českého rozhlasu a jinde.
 • Co dalšího vás napadá, že by se někdy mohlo, mělo...?

Budu rád za vaše komentáře!

Jaký by měl být web pro seniory?

Komentáře

Komentáře může přidávat jen registrovaný uživatel

Přihlásit se / registrovat
1knihomilka - 3. 6. 2023 22:11
Tento komentář je dostupný pouze přihlášeným uživatelům
2Jana P - 4. 6. 2023 17:41
U nás v Kladně
máme jednoho takového zajímavého, určitě ho znáte ze Semaforu - Josefa Fouska. Možná znáte jen ty jeho písničkové legrácky na téma stáří, ale je to i filosof, tulák a milovník přírody, který mne zaujal svými úvahami v knížce Deník starého muže, vypůjčené v knihovně. Když jsem ji později "musela" mít ve své knihovně, musela být samozřejmě i podepsaná tímto velmi milým autorem. Pokusím se vám sem někdy některé jeho úvahy přepsat, posoudíte sami. Byla jsem teď koncem května pár dní v Karlových Varech a Mariánských Lázních, moc hezké pozdně jarní dny, jak uvidíte na přiložených fotografiích.
p1010017.jpgp1010010.jpgp1010015.jpgp1010012.jpgp1010003.jpg
3Causa - 5. 6. 2023 19:36
Stáří je deviza
Senior neznamená starý člověk. Významnější se mi zdá vymezení nabytými zkušenostmi. Nejčastější scénář je, že zkušenosti přichází s věkem. Člověk prostě musí mít příležitost, prožít na vlastní kůži všechny ty peripetie různého druhu, výhry a prohry, naděje a zklamání, jistoty a nejistoty. Někdo to stihne rychleji než by si přál, jeho životní tok je plný peřejí, jiný pluje po klidných vodách. Někdo má smůlu a jiný štěstí, většinou se to tak nějak střídá. Někdo má šťastnou povahu a daří se mu, na co sáhne, jiný si všechno musí komplikovaně vyvzdorovat vůči osudu. Společným jmenovatelem seniorů myslím je, že všechno, co prožili, co se dozvěděli a od "života" naučili, jim dává schopnost vidět svět plasticky a barevně, vážit si více toho, co máme a méně se pachtit za tím, co nemáme. S narůstajícím věkem přichází proto i pokora a respekt k druhým. Ty spočívají především v pochopení, že vlastní názor není vždy ten jediný správný. Právě společenství životem zmoudřelých seniorů umožňuje společně docházet k názorům, vytříbeným mnohonásobnými životními zkušenostmi a jejich korektním srovnáváním. Jen tak je možno blížit se v jednotlivých případech pravdě, které je dnes, právě pro tu účelovost jejího překrucování v lidském životě tak málo.
Právě z těchto důvodů je stáří cennou devizou, kterou by senioři měli pěstovat a plnými hrstmi rozdávat. Tento web se mi pro to zdá být nejvhodnějším nástrojem
4Admin - 6. 6. 2023 08:30
Hodnota osobně nabytých zkušeností
Děkuji za Vaše podnětné příspěvky :-)
Ano, byla a je to jedna z ambicí tohoto webu, nabídnout prostor pro lidi, kteří jsou již životem vytvarovaní, lidem, kteří mnohé prožili na vlastní kůži a jejich názory a postoje nejsou "jen" odposlechnuté či vyčtené. Zvláště v dnešní době, kdy je tak silný tlak na to, aby lidé vstřebávali, co se na ně hrne z médií, je myslím důležité stále připomínat, jak cenná a nenahraditelná je osobní zkušenost získaná přímou interakcí s fyzickou (a nikoli virtuální) realitou. Jak je důležité rozlišovat, čím si naplnit svou mysl, do jaké míry je možné "uvěřit" tomu, co se okolo říká, co z toho všeho je skutečně důležité a též co je zamlčováno, abychom to přehlédli. Jak jde čas, dost možná je "naše generace" poslední, která si ještě pamatuje svět bez digitálních technologií. Je hodně věcí, které mám na srdci, a ostýchám se (nechci rovnou říci že se bojím) o nich mluvit či psát. Jednak si nejsem svými postoji dostatečně jistý - ony se totiž stále vyvíjí, jednak nechci příliš "rebelovat". Přitom je zcela legitimní, že názory nejsou "tesány do kamene", jsou živé. Je i naprosto v pořádku, pokud osobní názor není v souladu s názorem někoho jiného, neb názory a postoje si každý člověk formuje právě jako výslednici svých výsostně osobních reálných zkušeností. A zkušenosti má každý trochu jiné. Cenné na názorech "starších" lidí je to, že nevznikly rychle, jen jako bezprostřední reakce na aktuální události, ale že jsou výslednicí mnohaleté konfrontace představ s realitou. A realita, byť vnějškově může nyní vypadat jinak než dříve, se v principu ráda stále opakuje. Povaha člověka a motivace jeho skutků ve středověku se od té dnešní zase tak moc neliší.
Pokročilejší věk má (jak třeba zmiňuje Causa) i tu vlastnost, že přináší zdravý úbytek pýchy. Člověk si je lépe vědom své omylnosti i limitů své existence.
5Admin - 6. 6. 2023 08:43
Mám jednu spíše "technickou" otázku
Na tomto webu je málo lidí. Jeho "znovuzrození" přišlo patrně pozdě, lidi, kteří chtějí něco říkat (resp. psát), už jsou převážně aktivní jinde. To je logické a zcela v pořádku. Je ale i možné, že na tomto webu je "něco", co nově příchozím nevyhovuje, co se jim nelíbí, co je odrazuje se zapojit. Já takový handicap nevidím (kromě málo efektního vzhledu).
Co so Vy osobně myslíte, že by na tomto webu mělo být jinak/lépe? Je něco, co Vás obtěžuje, nebo Vám chybí?

Jako příklad: zvažuji, zda mám přidat možnost "lajkování", aby bylo možné vyjádřit souhlas s článkem či komentářem, aniž by bylo nutné to psát jako další komentář. Prostě jen kliknout "na zdvižený palec". Autoři článků či komentářů by tak měli možná lepší pocit, že jejich text někdo vůbec četl. Lajky jsem dosud nezavedl, protože popravdě mě tenhle facebookový způsob plácání po ramenou připadá trochu jako promitivismus - bonbónky jako odměna za snahu pro děti - ale klidně přiznám, že se mýlím)

Napadá Vás něco dalšího?
6Causa - 6. 6. 2023 15:50
Cenná deviza
Říká se, že mládí potřebuje zkušenosti, ale ještě je nemá. Stáří má zkušenosti, ale už je nepotřebuje. No, něco na tom asi bude. Nicméně, různě, a zpravidla nelehce nabyté zkušenosti, je škoda zapomínáním vyhazovat. Jsou totiž cennou devizou pro ty mladé. A tak by tu ti/ty starší měli/y své zkušenosti třídit, zušlechťovat a formulovat, aby je odtud brát mohli/y a dále využívat ti/ty mladší. Všimněte si, prosím, že záměrně pečlivě formuluji obě pohlaví, abych nebyl napaden kvůli opomíjení některého z nich. Protože se to týká opravdu všech těch poněkud přezrálých. Jenom jak tu vytvořit studnici čisté a také léčivé vody, do které budou jedni obětavě přilévat a druzí s chutí pít. A hlavně při lití nekalit a po pití neprskat.......
7Causa - 16. 6. 2023 19:53
Tak jsem sem vrátil,
abych se pozeptal, zda tato pěkná myšlenka dozrává, nebo uhnila a spadla na zem. Pokud se můžeme těšit na její dozrání, pak bych myslel, že by tu mělo být samostatné diskuzní fórum, ale jen pro přihlášené.
8Růžena - 17. 6. 2023 07:52
forum
to je docela dobrý nápad třeba se ujme.
9Causa - 15. 8. 2023 10:36
Znovuzrození
ten počet lidí je, asi ke škodě věci, opravdu poněkud malý. Připadá mi, že je to spíš proto, že pomalu přerostl v jakousi soukromou základnu pro několik lidí, kteří k sobě tak nějak přilnuli a vymezili si diskuzní okruh pro své zájmy, asi tak jako skupina kamarádů/ek, chodících spolu do restaurace a probírajících své běžné zájmy. To je sice v pořádku a je to velice pěkné, protože lidé v důchodovém věku už nemají takové možnosti styku s lidmi a tak nějak jim chybí možnost si popovídat o běžných věcech, takže se cítí sami - děti odešly do života, mládí je v ...háji, objevují se drobné bolístky na těle i na duši a je třeba to někomu sdělit. Ostatně, muži to dělají po celé generace v hospodě.
Jenže, to je ryze soukromá záležitost několika kamarádů/kamarádek a to potenciální nově příchozí nezajímá. Takže tento web je tedy soukromou, společensky uzavřenou komunitou několika kamarádů/kamarádek, stejně jako stolní společnost v restauraci.
Takové separátní forum by možná, při vhodných tématech, přilákalo víc lidí, kteří by pak třeba i vstoupili do té "stolní společnosti". Ostatně, komu vadí některá témata, nemusí je číst, že?
10penzista - 15. 8. 2023 12:11
Znovuzrození
Zdravím všechny slušné lidičky. Jsem tu krátce a líbí se mi tady hlavně proto, že se do diskuzí neprolínají témata, která tam nepatří. Líbí se mi, že diskuze které rozdělují i "dobré" přátele jsou přehlížena.
11Růžena - 17. 8. 2023 08:40
uzavřená komunita?????
to v žádném případě tento web není a nikdy nebude ! Ani uzavřená skupina kamarádek ! Přece tady může psát každý mladý, starý, o tom to není ,čtu každý článek a zapojuju se do diskuze s každým novým členem . To , že je nás tu málo neznamená že tento web je soukromá záležitost. Vhodná témata ? Co jsou vhodná témata ? Stačí navrhnout ! Bože to mě docela rozhodilo a to se pokládám za velkého kliďase.
12alava - 17. 8. 2023 11:53
Růženko.
děkuji, tak to jsme dvě! Jenom jsem to napsala jinam. Dokonce jsem to pak chtěla smazat, že mi to nestojí za to. Ale např. obnovený kontakt s Tebou a Tvými myšlenkami ano, zrovna tak se všemi dalšími - i novými - přátelskými lidmi. Moc zdravím. P.S. ;-)) Já jsem na latinu chodila, ale nežeru to ;-)) ,
13Jana P - 17. 8. 2023 16:41
Tak se mnou už budeme, děvčata, tři,
kdo by chtěly zachovat dosavadní ráz webu, přátelské popovídání, sdílení příjemných zážitků a pohody, byť třeba pro někoho ne úplně intelektuálně na výši. Já sice nejsem zrovna už ve svých letech nadšená kuchařinka, takže se ode mne nějakých receptů nedočkáte, také zahradničení jsem po opuštění chalupy s lítostí vzdala, ale, jak jste si mohly všimnout, oživnu, když se tu někdo z vás pochlubí třeba hezkým výletem, sběratelstvím nebo oblíbenou hudbou. Ráda si s vámi zavzpomínám, kontakt na tomto webu považuji za příjemné zpestření toho dnešního, pro nás seniory, dost deprimujícího života.
14alava - 17. 8. 2023 22:26
Jano, dík,
to moc potěšilo!!
15Marta - 7. 9. 2023 23:08
Regiony
Chybí mi v regionech Vysočina a Olomoucký kraj. Tam bych mohla něco připsat - vlastně do obou. Můžu požádat Miloslave?
16alava - 8. 9. 2023 23:39
Regiony
No a já tam sice ten svůj Liberecký mám, ale nic jsem do něj nedala, protože v minulosti a z mých četných fotografických příspěvků to bylo zřejmé, odkud že jsem se tu vzala. Máchovo jezero a j. rybníky, borové lesy, kopce a kopečky, hrad Bezděz - Máchův kraj - to je ráj!

60k.cz | Nezávislý, přátelský a svobodný web | Šedesátka, oáza klidu pro seniory | 2013 - 2024