Úvod > Kavárna > Artritida

Artritida

(autor: akimoro, dne: 15.7.2017 09:17)
Zajímaví článek ze seznamu. Podle téhle studie na tom jako jednotlivci moc nezměníme, tak nám nezbývá než se smířit s tím co nám po předcích zbylo a žít vesele dál i s bolavými klouby, vždyť díky nim lidstvo přežilo.

Artritida: cena, kterou naši předkové zaplatili za přežití doby ledové

Artritidou na světě trpí možná až miliardy lidí. Nejspíš to pro ně bude slabá útěcha, ale vědci tvrdí, že bolavé klouby mohou být cenou, kterou lidstvo zaplatilo za přežití.

[Ilustrační snímek]

Ilustrační snímek

FOTO: Profimedia.cz

Dnes 2:30

Američtí vědci zjistili, že genetická mutace, která zvyšuje riziko rozvoje artritidy, se objevila během doby ledové, aby ochránila naše předky před omrzlinami.

Zhruba polovina Evropanů v sobě nosí variantu genu GDF5, která téměř zdvojnásobuje pravděpodobnost, že budou člověka bolet klouby, a zároveň způsobuje asi o centimetr menší průměrnou výšku.

Ačkoliv se může zdát, že když jste menší a méně mobilní, máte evoluční nevýhodu, ve skutečnosti to dávným předchůdcům člověka pomohlo přežít nízké teploty na severu, kam se lidé z Afriky vydali zhruba před 50 tisíci lety. To, že byli malí a statní, našim předkům nejen pomohlo přežít chlad, ale také snižovalo riziko vážných zlomenin způsobených uklouznutím na ledě.

Protože se artritida obvykle objevuje až po ukončení reprodukční fáze života, neměla genetická mutace vliv ani na lidskou schopnost rozmnožování, proto se předávala dál a dál napříč generacemi.

Jedna varianta genů stačí

„Tuto variantu genů v sobě nosí miliardy lidí, a nejspíš tak způsobuje milióny případů artritidy po celém světě,“ řekl pro internetové zpravodajství britského deníku Daily Telegraph David Kingsley, profesor vývojové biologie na Stanfordské univerzitě v USA. Dodal, že se mnozí lidé domnívají, že artritida je nemoc opotřebených kloubů, ale evidentně tu funguje i genetický faktor.

„Je možné, že už pouhý pobyt v chladném prostředí byl dostatečně rizikovým faktorem, aby si evoluce zvolila genetickou mutaci, která člověka dokázala ochránit, i když to s sebou neslo riziko rozvoje nemocí, jako je artritida v pozdějších fázích života,“ uvedl Kingsley.

Vědci poprvé propojili artritidu a nižší vzrůst se zmutovanou formou GDF5 už v 90. letech minulého století. Zjistili také, že mutaci ovládá klíčová část genetického soustrojí, kterou nazvali GROW1. Ta genům signalizuje, že by měly vypnout růst kostí.

Nemoc Evropanů

V nové studii vědci sledovali genom lidí z různých míst světa, kteří pro projekt 1000 Genomes věnovali svou DNA. Všimli si, že tato genetická mutace je velmi častá u lidí evropského původu, a naopak velmi vzácná u afrických populací.

Zjistili také, že tato varianta byla běžná u Neandrtálců a Denisovanů – hominidů, kteří se posouvali na sever Evropou a Asií o zhruba 600 tisíc let dříve než moderní lidé, ovšem nakonec vyhynuli.

„Je jasné, že celá genetická mašinérie kolem jednoho genu může mít značný vliv na to, jak tělo funguje,“ poznamenal pro Daily Telegraph Terence Capellini, profesor lidské evoluční biologie na Harvardu.

Studie byla publikována v časopise Nature Genetics.


Komentáře

Komentáře může přidávat jen registrovaný uživatel

Přihlásit se / registrovat
1Jana P - 17. 10. 2017 14:12
Co už se zase tak moc o artritidě nepíše
Někdo tomu říká genetická zátěž, jiný to přičítá nadváze a statisticky nejpostiženější jsou prý ženy. A protože těmi badateli bývají vesměs muži, už nikde se nepíše, že by to byla také "zásluha" těch tun nákupů, co jsme my, ženské, odvlekly v životě ze sámošek domů. Dnešní mladé manželky to mají usnadněné nákupy v supermarketech z košíků do auta, ale zase, myslím si,že mají zaděláno na problém "dováděním" ve fitkách a na onlinech. Určitě se mým kolenům nelíbilo ani vynášení tašek na půdu, když manžel pokládal novou střechu na chalupě. A také moje brázdění po Evropě s těžkým báglem na zádech. I když - tuhle daň za ty zážitky dneska ráda splatím.
2Petr - 23. 5. 2024 22:19
Artritida se ozývá s jarem
Začalo mě koncem února bolet v kříži a když se to nelepšilo, přišly na řadu léky tlumící bolest, které nepomáhaly a minulý týden sem se nemohl na nohu postavit ani s oporou. Mezi radami na netu bylo i mazání na bolest, které sem si hned samozřejmě udělal. Nebylo to ještě řádně "vylouhované", přesto sem se tím nechal v sobotu namazat. V neděli ráno sem vstal, bolest z nohy pryč a já zase chodím, i když to stále pobolívá. Čeká mě ještě vyšetření na neurologii, tak uvidím co na to řeknou.
3Jana P - 24. 5. 2024 14:49
Penzisto, ten tvůj příspěvek má jednu "vadu"
Navnadil jsi nás na nějaké účinné mazání, ale recept nikde. Určitě je nás tu nejmíň 99,9%, které by ho uvítaly. Já jsem dostala jen od sestřičky u ortopeda radu, co s bolestivými kloubky na rukách - vytahovat u nich prsty.
4Petr - 25. 5. 2024 23:18
Artritida
Jak to léčí zatím nevím, ale bolest to utlumí, že chodím docela dobře. Do Alpy naložit světlé výhonky ze smrkových větviček a čím jsou menší, tím prý lepší. Teď už je na to nejvyšší čas, než začnou výhonky tmavnout. Mělo by se to louhovat 5 až 8 dní a pak scedit, já to zkusil nescezené po 3 a zabralo to. Výhonky do zavařovačky a zalít Alpou. Po neděli si jedu koupit
velkou Alpu.
5alava - 27. 5. 2024 00:25
Mazání
Asi také zkusím vyrobit, mám vzadu na zahradě smrček, jestli má ještě výhonky dost světlé. Letos jsem si dle návodu naložila do oliv. oleje pokrájený vlaštovičník proti klíšťatům, mám je na zahradě a každoročně si jich pár donesu přicucnutých. Bohužel mi to zplesnivělo a letělo to do popelnice. Při maceraci v alkoholu toto nehrozí.
6Růžena - 27. 5. 2024 17:14
Léčivý zázrak
Mám velký Smrk na zahradě ve stínu ,tak jsem včera zelené výhonky také stihla natrhat, dát do dvou menších sklenic zalila alpou a budu čekat abych se taky namazala.Je fajn ,že tobě to aspoń trochu zabralo.Bohužel kosti stárnou a bolesti přibývají,když lékaři nedokáží pomoct tak se uchylujeme k dávným osvědčeným receptům našich předků a někdy uspěšně .Se Smrkových výhonků jsem dělala i štávu to se dá do zavařovačky vrstva výhonků na ni vrstva cukru a opakuje se to,pak se to nechá na okně asi 10 dní tehdy se to nepovedlo splesnivělo to. Pak mi někdo poradil že místo cukru je lepší prolívat medem a to bylo ono a jak to moc chutnalo v čaji.Zrovna dnes jsem byla trhat květ chebzinek na sušení mám 2 plechy tak čaj na neduhy na zimní měsíce bude připravený.Jsem zvědavá co ti penzisto řekne neurolog já byla na rengenu bederní a krční páteře před týdnem doufám že nedopadneš jako já a neuslyšíš z úst doktora ŽE PODLE RENGENU MÁM NA BOLESTI NÁROK. injekce ,kapačky ,rehabky,obstřiky, nic nepomáhá a léky od bolesti po nich je člověku akorát tak špatně.Jediné co na chvilku zabere jsou léčivé náplasti je jich v balení 5 kusů jmenuje se to OLFEN teva nalepíš na kříže nebo rameno je to sice dražší ale fakt to na chvilku zabere. No a budeme spolíhat na léčivé vlastnosti přírody. Ono jak se dokáže člověk postavit ráno na nohy tak ještě nějakou tu práci kolem zahrádky a domku i když stále s většími přestávkami zvládne tak buďme aspoň rádi ,že to jde aspoń takto.Přidávám fotečku
cimg7903.jpg
8Růžena - 7. 6. 2024 07:34
zácpa
tak to by bylo lepší řešení s tím si člověk poradí ,ale mě doktor nepotěšil. Po rengenu mě řekl ,že mám posunuté plotýnky a to není dobré.Jinak ten článek je pravdivý bolesti zad může být nejen zácpou ,ale i srůsty v břiše u těch co prodělali pár operací břicha.

60k.cz | Nezávislý, přátelský a svobodný web | Šedesátka, oáza klidu pro seniory | 2013 - 2024