Úvod > Kavárna > Musím se pochlubit, že už jsem si nadělovala

Musím se pochlubit, že už jsem si nadělovala

(autor: Jana P, dne: 12.12.2023 16:22)

Ne, nebyl u nás ježíšek, to jen pošťačka mi dneska přinesla objednanou knížku. A že je to pro mne lahůdka, to mi věřte. Asi budete se mnou souhlasit všichni, kdo jste rádi poslouchali na Dvojce rádiu seriál nedělních rozhovorů básníka Františka Novotného a herce Luďka Munzara Okouzlení slovem aneb Hořkosladké z cukrárny i seriál o Karlu Čapkovi. Ten první tedy dal na papír některé úvahy z  jejich přátelských posezení v modřanské cukrárně nad "hřbitovní sestavou" (rakvička, věneček, černá káva), jsou tam fota i jímavé Novotného verše. Moc příhodné čtení pro tento čas a doufám, že i hojivá pilulka pro mou dost životem zkoušenou dušičku. Malá ochutnávka od pana Novotného:

Život je jenom hra a my v ní jenom hrajem.

Jak moc je ta hra dlouhá, na tom však nezáleží.

Chvilku je scéna peklem a chvilku zase rájem.

Jak dobře jsme ji hráli, to je to, oč tu běží.


Komentáře

Komentáře může přidávat jen registrovaný uživatel

Přihlásit se / registrovat
1alava - 12. 12. 2023 18:09
Milá Jano,
to je hezké, taky určitě dostanu nějakou knížku, neb jsem si ji přála a jestli dojde na to, že mne dcera vezme třeba do Bolky do nákup. centra, tak si i nějakou sama koupím. Jinak díky tomu, že syn odcestoval, tak už tu také nějaké taštičky s jistě milým obsahem mám. Ale nechám si je jako vždy opravdu až na vánoce. Bude to legrace, stromeček mám letos malinkatý, ten se mezi tím vším asi ztratí.
2akimoro - 14. 12. 2023 09:25
Pro radost
Je dobře, že jsi si udělala radost. Knížka vždycky potěší.
Já si zakazuji knihy kupovat a pak mi padne nějaká do oka a už jí mám v knihovně.
Tak ti přeji hezké počtení.
3Jana P - 14. 12. 2023 16:01
Ten zákaz nákupu knížek jsem si dala také
a snažím se ho dodržovat. Ale... Je to už pár let, kdy jsem neodolala třeba Drozdovým Pohádkám o mašinkách, které vycházely na pokračování v reklamním železničářském měsíčníku. Neodolatelně miloučké počteníčko. Letos o Vánocích knížky předám tříleté Adélce mého vnuka, pohádky přece nemusí být jen o zvířátkách nebo princeznách, ať si čtou. Stejně tak jsem musela mít doma životní moudra páně Cílka i rebela Fouska, takže to u nás vypadá jako v dobře vybavené venkovské knihovně. Jen nevím, jak dopadnou knihy z "pokojíku" mého manžela - silného kuřáka, jsou silně natáhlé kouřem, který je nevyvětratelný. Ač nečtenář, police s knihami u něj musela být.
4akimoro - 15. 12. 2023 17:30
Zákaz ne zákaz
Pohádky jsem naposledy koupila, když Hele vyšlo povídání o permoníkách, už nevím jak se jmenovala. Vnuk z ní měl velkou radost. Teď jsem naposledy pořídila vnukovi komix Příběhy z Orlických hor. moc se mu líbí, je to á chybu, že Jirka mi tam nechal vepsat věnování od autorů a tak je v knize přání Růžence . Nu což aspoň je to úsměvné.
5penzista - 16. 12. 2023 16:55
Zákaz ne zákaz
Já už pro sebe knihy nekupuji a manželka probírá knihovnu. Je hodně nových k poslechu na internetu a oči mi už neslouží jako za mlada, tak si je šetřím, abych viděl na hezký děvčata. Koupil sem si ale nový telefon pro dědky, ten starý se mi už rozpadal v ruce.
6Růžena - 17. 12. 2023 08:51
knihy
zrovna nedávno jsem kupovala dvě knihy , romány jako dárek k vánocům , dřív jsem hodně četla a hodně kupovala a zaplňovala police , dnes tto přenechávám těm mladým kterým oči slouží. Stejně si myslím že mám načteno do konce života a že těch knih tedy bylo jejda a v knihovně tam jsem dřív bývala každý týden . Knihovnice se vždy divila že dokážu za týden přečíst 5 knih
7Jana P - 18. 12. 2023 14:40
knihy
jsou moje slabost, i když už teď se na četbu špatně soustřeďuju a zapomínám. Krásně vypravená kniha bývala pro mne poklad, měla jsem v oblibě i klasiku. Můj zeť advokát teď mlsně obchází u nás knihovničky a přiznal se, že by tohle docela rád podědil do své pracovny, což samozřejmě vítám. Vzpomínám si, jak jsme asi ve dvanácti letech se stejně starou sestřenicí usoudily, že napsat román nemusí být až tak těžké a za stálého chechtání spolu vymýšlely zápletky do naší "prvotiny" s názvem Vynadáš-li mi, Vendelíne (ten název si samozřejmě dobře pamatuju tak jako spousty jiných blbůstek z mládí, na rozdíl od toho dnes důležitého). Elán nám vydržel jen asi půlhodinu a tak jsou čtenáři ochuzeni o toto naše veledílo.
8alava - 25. 12. 2023 21:51
Ježíšek byl hodný,
donesl mi tři romány od p. Vondrušky - druhý díl Křišťálového klíče a I-II Lucemburskou epopej a Lunární kalendář . No a spoustu dalších dárečků. Takže jsem asi byla hodná i já? Ještě tu z toho vybalování mám kolem sebe binec, i když ty luxusní papíry jsem složila a mašličky smotala. Až se do těch knih ponořím, tak budu plynule pokračovat v ponocování i po úplňku 8-)) . V. Vondruška je původem Kladeňák, ale již dlouho žije tady u nás na venkově. Mnoho jeho knih mám a skoro všecky jeho knihy jsem četla, nebo hodlám přečíst. Miluji historii v tomto čtivém podání.
9Jana P - 26. 12. 2023 15:23
Tak to ježíšek určitě usoudil, že jsi nezlobila, Alenko,
když přišel rovnou se třemi romány. Já jsem Vondrušku objevila až tady v kladenské knihovně, doma ho nemám, moc zajímavé a krásné čtení na dlouhé zimní večery. S těmi Tvými trampotami se žlučníkem jsem si vzpomněla na jisté životní údobí, kdy mne trápily ledvinové koliky, podobná lahůdka. Kamínek, mizera, pořád nechtěl pelíšek opustit, tak jsem se rozhodla pro razantní řešení. Utlumená injekcí proti bolesti vylezla jsem si na nemocniční schodiště a - hup, hup řachala jsem si to snožmo dolů. Kamínek to vzdal, asi do půldne byl venku, nevím, jestli po této mé gymnastice, od té doby klídek (honem zaklepat). Na tu operaci radši jdi, dělají to teď laparoskopicky a budeš mít taky pokoj, moc Ti to přeju
10Jana P - 27. 12. 2023 17:40
To jsem tomu dala!
Místo Růžence jsem přisoudila trampoty se žlučníkem Alenko, Tobě. To se Ti určitě vyhnou. Omlouvám se oběma, vlítnu na tenhle webík vždycky letem světem a pak to tak vypadá.

60k.cz | Nezávislý, přátelský a svobodný web | Šedesátka, oáza klidu pro seniory | 2013 - 2024