Úvod > Kavárna > Nahazuji nové téma - specifické "úklidy"

Nahazuji nové téma - specifické "úklidy"

(autor: Jana P, dne: 7.11.2016 10:42)
Jak tak roky jdou, pojem úklid se mění. Nejen tím, že už jízda s hadrem nebo luxem víc a víc utahává, ale přibývá obsahu šuplíků a skříněk a je potřeba redukovat. Nechci to dělat fanaticky a šmahem, jako moje máti, když jsem musela oželet dost pro mne srdcových rodinných relikvií, ale usoudila jsem, že vyklízet musím. Dneska tedy dojde na filmové negativy, fotek a alb mám kila, tak co s nimi. Schovávala jsem je podobně jako Suchý ty svoje "rukavice z jelenice do krabice", co kdyby... Dneska teda budu třídit a s těžkým srdcem likvidovat, ještě nevím ale jak, asi by to bylo lepší ekologicky. Už fotím se svým digitálem jen do počítače, papírová fota jsou dávná rodinná a z cest po Evropě. Odešly mi přitom asi dva laciné foťáky, dost jsem jim ubližovala při cestování v báglu. Je to k vzteku, když dojedete do Chamonix pod Mont Blanc a zjistíte, že máte zaseknutý film. Naštěstí mi foťák v tamním Fotolabu prodavač zprovoznil a těch fotek, kdy podvečerní sluníčko osvětluje oranžově skalnaté vršky Alp a pod nimi ve stínu už svítí obchody v městečku, si moc cením. Fotila jsem ráda a hodně. Tak odpoledne mne čeká to sice příjemné ale nostalgické přebírání a prohlížení. Bude to ale asi stejně zdlouhavé, jako když jsem dostala od mámy v dětství za úkol srovnat naši domácí knihovničku.

Komentáře

Komentáře může přidávat jen registrovaný uživatel

Přihlásit se / registrovat
1akimoro - 7. 11. 2016 12:46
Nostalgie
Jano
Mám stejný problém jako ty. Neruda měl problém kam s ním a já rozloučit se s čím. Většinou to dopadne tak, že je na začátku větší kupa na vyhození a jak se v té kupě na vyhození přebírám tak ta se pořád zmenšuje a já nakonec usoudí, že co zbylo nestojí za to vyhazovat. Dnes na to mám system. Oznámím dceři, že odjíždím a potřebuji zredukovat některé věci. Než se vrátím, úkol je splněn a já jen zjišťuji co mi rozhodně chybět nebude, ale já bych věc nikdy nevyhodila. S fotkami jsem to vyřešila tím, že nechávám fotky na kartách, karta je malá a dobře skladná. Když přijde návštěva zapnu elektronický rámeček, dám do něj kartu a už se může prohlížet, aniž by se musel zapínalo pc.
Praktiku na kinofilm ještě pořád mám, ale sehnat do ní film je obtížné, následně nechat udělat fotky je drahá záležitost.
2alava - 7. 11. 2016 17:23
"Úklidy"?...
...jo, jo, to se mne také týká. Vždycky to začne "huráá" na to a někdy se zadaří se nějakého letitého balastu zbavit, protože i mně je jasné, že bych to měla udělat sama a nenechávat to jednou na děti. Vím, co to obnášelo zlikvidovat "památky" po tchýni, a to byla nějaká sběratelka! Jindy uvíznu na mělčině a pak jsem bezradná. Fotky jsou snad nejhorší, ale to jsem nakonec vyřešila tak, že jsem je probírala a dělala asi 6 hromádek - 1 pro sebe a další pro děti, sourozence, dokonce i pro zdejší TJ, zrovna se slavilo nějaké výročí založení. Knihovnu jsem probrala jen z části, ale vytříděných knih jsem se ještě elegantně nezbavila (je možné donést je občas do knihovny). Dát je do sběru, nebo dokonce do kontejneru, je pro mne barbarství. Uvítala jsem kontejnery na oblečení a obuv, 2x do roka je charitní sbírka, tam je možné dát i domácí potřeby (musí se to ale dopravit na radnici) a pro větší kusy (spotřebiče, nábytek) si po dohodě dojedou.
3Jarda - 8. 11. 2016 22:42
1: Neruda
asi měl problém se svým "slamníkem", ale to neviděl naše tři půdy, ty by úklid opravdu zasloužily, aspoň nějaké přehlednější uspořádání, vyhazovat by se nemuselo nic, všechno se může někdy k něčemu hodit. Růženko, taky schovávám Praktiku (Super TL) a otcův deskáč od Zeisse, s kterým jsem začínal, mám vystavený v knihovně. Fotky z filmů už dneska klasickým mokrým způsobem asi nikdo dělat nebude, před časem jsem všechny negativy oskenoval a fotky vypálil na "černá" dvd (Data Tresor Disc - dávají jim životnost cca 160 let), jinak není třeba filmy ani fotky vyhazovat, je možné je v jakékoli podobě darovat muzeu, aspoň tady jsou za ně vděčni, především za ty rodinné a jásají nad každým obrázkem, i když na něm vedle keře stojí jako prkno kdosi nám už neznámý.
4akimoro - 9. 11. 2016 06:10
Skenování negativů
To mně ani nenapadlo, že by se daly oskenovat staré negativy, poraď. Já jích mám spoustu, ještě s Pionýra pak z Laiky, Flexarety než jsme si pořídily Praktiku a super 8 kameru. Filmy jsou uložené v pouzdrech na filmy.U každýho je kousek pijáku namočenýho do glicerinu tak jsou v pořádku. Možná by se to dalo přetáhnout na flešku. Od Zeise byla vždycky dobrá optika i před válkou a harmoniky ty se používaly dlouho, švagr jednu měl a nemoh si jí vynachválit. Byla nebo je to hodně stará firma. Nejsem si jistá mám dojem, že po válce patřila NDR.
5Jana P - 9. 11. 2016 16:55
A gruntuju dál...
Pohlednice. Když byly dcery malé, kupovala jsem je já, moje máti i holky. Psi, večerníčkovští hrdinové, zvířata ze ZOO atd., něco se rozposlalo, ale cca 200 ks nepopsaných barevných exemplářů mi tu zbylo. Nahlížela jsem dneska do různých sběratelských burz, ale frčí vesměs jen staré pohlednice. Takže se ptám spolu s Nerudou - kam s nimi? Neporadí někdo?
6Jarda - 9. 11. 2016 23:16
4: Skenování negativů
se od běžného skenování moc neliší, jen k tomu musíš mít skener, který umožní prosvítit předlohu (film). Od obyčejného skeneru se liší jenom tím, že má světlo taky ve víku. Já mám skener Epson Perfection V 370 Photo, je výborný a není drahý, ale je jenom na kinofilm a diapozitivy v rámečku, má nahoře úzké okno. Větší formáty skenuju na starém Umax Astra, tam se vejde formát až 9 x 12 cm, ale je to na něm složitější, kromě toho, že má velké okno toho moc neumí a všechno se musí pro každý obrázek nastavit ručně a pak dá ještě dost práce ze skenu udělat slušnou fotku. Pokud by se Ti vyplatil, v současné době je velice dobrý univerzální skener Epson Perfection V 600 Photo, funguje jako běžný skener formátu A4 a umí všechny formáty filmů do velikosti 6x9. Hodně práce už umí automaticky a dá se koupit cca do 7.000. Viz odkazy.

https://www.czc.cz/stolni-skenery/epson/produkty

http://www.digimanie.cz/recenze-epson-perfection-v600-photo-vyzraly-sikula/4581
7akimoro - 10. 11. 2016 06:38
Skenování
Tak to mám smůlu. Mám už starší Epson SX 410, umí dělat fotky je na to program, ale jak jsem se dívala tak horní víko není podsvícený. Kupovat si epson jako hračku, to se mi zdá hloupé.

60k.cz | Nezávislý, přátelský a svobodný web | Šedesátka, oáza klidu pro seniory | 2013 - 2024