Úvod > Kavárna > Nevím,jak jste na tom...

Nevím,jak jste na tom...

(autor: Hanka, dne: 25.11.2014 22:03)

Roky nám neubývají,ale naopak...Mnozí mají starší sourozence,nebo i rodiče.Mnozí z nich nebo i my, jsme si před lety dali žádost o umístění do jakéhokoliv  Domova důchodců,do Charity,do Domů seniorů..kdoví,jak se všechny ty možnosti jmenují. Tiše doufáme,že jednou....až to bude bezpodmínečně nutné,budeme zde moci pár dnů,týdnů,měsíců či let prožít. Chyba!!! Nastavá den D.Přicházím do jednoho z výše jmenovaných s dotazem a prosbou.Maminka potřebuje celodenní péči,problémy s dýcháním jí nedovolují být doma,,,,HODNĚ let zde má podanou žádost.Po krátké diskusi se dozvídám několik otázek--BERE SOC,DÁVKY??? (ne)-DOSTÁVÁ NÉJAKÝ PŘÍŚPĚVEK??(ne),URGOVALA NÉKDY ŽÁDOST NA UMÍSTĚNÍ???(ne).Tak máte smůlu.!!Přednost mají lidé s výše jmenovanými problémy!.Zůstávám jako opařená.Nechápu!!!A co pořadník???Snažím se klidným hlasem dát asi hloupý dotaz.POŘADNÍK??? Všichni,kteří berou jakékoliv dávky,podpory,příspěvky,,,mají přednost!!!!A to mi chcete říct,že tím, že jsem se o maminku starala sama bez pomoci státu,nemám nyní na nic nárok???Ptám se s zortřeseným hlasem.MÁTE SMŮLU.Dozvídám se....je mi do pláče!! Pořadníky? Žádosti? Spravedlnost????K čemu to všechno je.!!!!Neměla jsem sílu se zeptat,jak velký by měl být "SPONZORSKÝ PRÍSPĚVEK",aby byla jakákoliv možnost...Ale také jsem neslyšela jakoukoliv zmínku o tom,kolik by pobyt stál a kdo by to platil.´Tak den ode dne přemýšlím o tom, zda a i kdy je stáří krásné ....


Komentáře

Komentáře může přidávat jen registrovaný uživatel

Přihlásit se / registrovat
1akimoro - 26. 11. 2014 06:42
bez-nadpisu
Tuhle zkušenost nemám. My se o mámu staraly se sestrou do poslední chvíle. 24 hodin denně. Byly jsme na to dvě a měly jsme co dělat obě. Ale vím, že dokud se platil poplatek za nemocnici, měli na LDN velký zájem, abychom jí tam umístily. My to nevyužily, protože ona nepotřebovala být připojená na přístrojích. Taky nevím jak se tam o lidi starají, ale zkus se pozeptat a podívat se jak to vypadá. Tam to bylo bez pořadníku, aspoň v Bydžově. Byla tam teta od nás z hor a starali se o ní dobře, aspoň si nestěžovala a vypadalo to tak.
2Růžena - 26. 11. 2014 07:27
zajdi
na sociální odbor tam ti poradí. Moje nebohá sestra měla v 45 letech zástavu a i když vrtulník přiletěl hned oživování trvalo déle a tak byl bohužel poškozen mozek no a sestra je na tom velmi špatně ,byla umístěna v Kroměříži půl roku pak dostala invalidní důchod 9000kč a tehdy začal kolotoč (jak píšeš) vzhledem k tomu že potřebovala zvláštní péči nemohl si ji nikdo z jejich dcer vzít domů v jejich 13,17,20 letech to bylo pro ně velmi těžké umístění do běžného domova důchodců vzhledem k její diagnoze nebylo možné domovy pro mentálně postižené stály od 16000-20000 na což její důchod nestačil až sociální pracovnice poradila že je možné čerpání sociálních dávek tam je to odstupňované podle závažnosti onemocnění sestře přiznali k jejímu důchodu ještě částkou 6000Kč + ještě nevím jaký příspěvek ani nevím kolik vím jen že tohle byl ten bod pro domov důchodců že sestu přijali ovšem jsme se museli složit s její dcerou na jakousi kauci 18000Kč sož byla podmínka přijetí Na dotaz nač ? Bylo odpovězeno ,že na doplatky na léky . Nezůstalo ji žádné kapesné celý důchod i příspěvek spolkne domov důchodců ale to sestře nevadí je v bezpečí teple i když nás často nepozná žije ve svém světě a nic ji netrápí. Takže Hani zajdi na sociálku tam ti určitě poradí pořadníky v dnešní době jsou tabu každému jde jen a jen o prachy bohužel.
3Inka - 26. 11. 2014 11:32
Zkušenost
Moje maminka stále nechtěla nikam jinam, než doma, doma.Bydlila ve stejném městě a proč by byla u nás, když se jí doma spí líp.Rok jsem ji opravdu denně kontrolovala, jídlo připravovala.Když už srdíčko zlobilo a opravdu samotnou jsme ji nechtěli nechávat , dali jsme s jejím souhlasem žádost na DD/bylo jí devadesát/.První, co dostala byl dotazník o příspěvcích na nemohoucnost.Tak jsme došli k lékaři, kde čiperka perlila, ale on znal její srdíčko a tak nám žádost doporučil.To byl kolotoč.Maminka brala jen přes týden obědy od DD, v neděli jsme ji obstarali sami.První, co chtěli docházet na péči/sestra zkontroluje stařenku, popovídá si s ní a něco jí tam za úplatu udělá/ostříhá nehty atd/Mamka odmítala bavit se s nějakou cizí /i když hodnou/, aby za ní lezla do bytu /znáte názory starých lidí/.V DD už měla nějakou známou a tak tam by šla/když jí bylo opravdu špatně/.V dubnu se zapomněla na prvním sluníčku , nějaká slabá mrtvička, mluvila z cesty , promodralá..Záchranka ji odvezla do nemocnice.Nijak moc se nevylepšila, ale ten věk- chápali jsme to.Když potřebovala kyslík/často/, byla v LDM.Stále se ptala na DD. My taky- nebylo místo.Strašně jí nebavilo už žít.Vadil jí provoz domácnosti, chtěla svůj klid.Byla netečná.Já nevím-stále opakovala.V červenci umřela,držela jsem ji za ruku, nemohla dýchat, ale třikrát se zhluboka nadechla a odešla navždy. Byla jsem smutná , ale i šťastná, oba rodiče jsem vyprovodila na onen svět/tatínek v 86 letech/.Ale je pravda, že do DD berou mimo pořadník, podle potřeby, po dlouhé službě u starých lidí/ platících služby/ a s velkými příspěvky rodiny nebo sociálky.
Všichni moji známí tvrdí, že nechtějí být dětem na obtíž, ale jak to udělají, ví Kdo?
My tu žádné dítě nemáme, kdybychom chtěli být v městě, kde bydlí oni, tak bychom tam museli mít trvalé bydliště a žít sami v bytě....
4Hanka - 26. 11. 2014 13:17
Pořadník...
Mamka leží na LDN.Potřebuje kyslík.Když jsem se ptala lékaře,zda je možnost si ho zajistit někam domů,bylo mi řečeno,že pro to nesplňije kriteria.Na soc.jsem už vzhledem ke své práci se seniory skoro pečená ,vařená.Ale nikdo mi před časem neporadil,že máme žádat o jakýkoliv příspěvek(Já si naivně myslela,že ušetřím státu peníze pro ty potřebnější).A právě tyto příspěvky jsou pro získávání bodů pro potřebnost.Je to postavené na hlavu.Domů k nám nechce a ani bychom to sami s manželem asi nezvládali a doma v baráku sama být nemůžem.Začarovaný kruh.No,snad se mi podaří získat na čas nějaké soc.místo. Nikdo se mě zatím nikde nezeptal,jaký má maminka důchod,či kdo by vše případně fnancoval....Díky za vaše slova!!!
5knihomilka - 26. 11. 2014 13:37
Nevím, jak jste na tom
Hani, držím pěsti, aby vše dopadlo k vaší rodinné spokojenosti.
6akimoro - 26. 11. 2014 17:17
4:
Před časem jsem se snažila získat nějaké informace jak by to vypadalo kdybych si nemohla hradit pobyt. Odpověď zněla- vaše děti, jejich děti rovným dílem. Od té doby už nescháním, žádný domov důchodců. Starý člověk je v téhle zemi nežádoucí a i přístup k němu je stejný.V nejhorším napíšu do Anenský Studánky, znám se s Abatyší a šla bych do některého domova co spravují sestry. Ale to jen v krajním případě. Teď mně napadlo, jestli kolem vás není nějaké takové zařízení.Zkus se poptat.
7Inka - 26. 11. 2014 18:56
U nás
Nedaleko Strakonic je v Sousedovicích Dům klidného stáří.Je tam paní z našeho domu, po smrti manžela se jakoby pomátla a neuměla žít sama.Mladší než já, ale už v důchodu.
Spravuje jej charita a pracuje tam dcera mé kamarádky, je to tam hodně dobré...
Celá síť je po republice .Odkaz na web.
8Hanka - 26. 11. 2014 20:07
6: Jo,
právě v takovém zařízení má maminka podanou dosti dlouho žádost.A po mé návštěvě a dotazech jsem se dozvěděla to,o čem jsem vlastně začala psát.No,je to začarovaný kruh.Jak už jsem psala,nikdy nikdo se mě zatím nezeptal,zda na to finančně stačíme.Asi to budu muset vzít z druhé strany.Zřejmě se budu muset zeptat,jak vysoký si představují "sponzorský dar".!!!Tak lidičky přemýšlejte.Pokud uvažujete někdy o jakémkoliv umístění v jakémkoliv zařízení,nejdůležitější je pobírat jakékoliv dávky,příplatky,podpory.....pak teprve máte nějakou šanci.Nešetřte stát a nenechávejte finance těm pořebnějším.Dle sdělení úřadů,jsme prý všichni potřební....Sice určité věci nechápu,ale asi všemu rozumět nemusím...Mějme se přijetelně!!!!
9Jindřiška - 1. 12. 2014 20:06
Nevím...
Chtějí urgenci? Tak ať ji mají! Napiš srdceryvný dopis, neopoměň zdůraznit své zásluhy v práci se seniory, udělej ze sebe totálně zhroucenou trosku, namnož to a posílej co 14 dní. Mezitím volej a breč do telefonu. Občas se ukaž osobně. Charita asi není dlouhodobé řešení a je drahá. Maminka je vhodná do DD. Když to nejde normálně, tak přitlač na pilu.
10Inka - 2. 12. 2014 09:42
Jindřiško
Každý tohle neumí, ale asi máš pravdu.Někdo si všechno vyhádá .Hanko, držím palce.

60k.cz | Nezávislý, přátelský a svobodný web | Šedesátka, oáza klidu pro seniory | 2013 - 2024