Úvod > Kavárna > Svátek Petra a Pavla

Svátek Petra a Pavla

(autor: akimoro, dne: 29.6.2023 15:29)
Dvousvátek

Dnes 29.6 Saví svátek dva Petr a Pavel.
Povím vám něco z legendy proč se slaví dvou apoštolů svátek jeden den
Jak to. Ob svátky jsou spojeny s apoštolem Petrem, ten se původně jmenoval Šimon, byl rybář a po setkání s Kristem se stal jeho následovník. Přijal jméno Petr, což je skála, na znamení, že je pevný ve víří. Později však Krista třikrát zapřel. Potom se stal šiřitelem víry a za svou víru byl v roce 64 v Římě ukřižován
V únoru se slaví svátek Petra na znamení povýšení historicky na první hlavu církve. A protože je považován za hlavu církve tak i svátek svatého Petra se v červnu slaví na počest jeho smrti.
Jméno Pavel se od roku1978 už objevuje v kalendáři jen jednou. Ale i tenhle světec měl původně svátky dva. První se slavil 25.1 na počest obrácení se Pavla na víru.
Protože oba světci jsou považováni za pilíř církve mají svátky dva.
Pavel zemřel kolem roku 67 ve stejný den jako Petr, proto slaví svátek ve stejný den 29.6. Pavel je uváděn i jako ochránce proti hadímu uštknutí. Podle bible mu neuškodilo uštknutí od jedovaté zmije.
Další pověra je, že se nesmí na svátek Petra a Pavla vstupovat do vody, aby se člověk neutopil, protože je voda posvátná, protože voda se stala dějištěm Kristova zázraku.
Taky jsem to nevěděla, ale dnes na svátek Petra a Pavla přečetla.
Pojďme popřát všem Petrům a Pavlům hodně zdraví, trochu štěstí pohodu a klid tak jak to má v žití být.


Komentáře

Komentáře může přidávat jen registrovaný uživatel

Přihlásit se / registrovat
1penzista - 29. 6. 2023 19:21
Svátek P+P
Děkuji, já mám svátek dopoledne a Pavel odpoledne
2alava - 4. 7. 2023 17:22
Svátek P+P
Díky za vysvětlení. Bohužel čtu až dnes, ale dodatečně tedy všem oslavencům přání všeho NEJ. V rodině máme 2 Petry únorové a mezi přáteli ty červnové.
3penzista - 4. 7. 2023 22:20
Svátek P+P
Jedna pověra také říká, že svatý Petr seje houby. To by mělo platit, když prší na jeho svátek 29.6. Svátky v kalendáři se většinou řídí křesťanským kalendářem, ale jak se některá jména přestávají používat, tak je tiskaři nahrazují novými, více používanými jmény a žádný předpis, nebo nařízení pro jména v kalendáři není, tak mi to alespoň vysvětlil jeden majitel tiskárny. Jména se v kalendáři mění, například Věra měla svátek 1.8. a nyní je přesunuta 8.10.

60k.cz | Nezávislý, přátelský a svobodný web | Šedesátka, oáza klidu pro seniory | 2013 - 2024