Úvod > Kavárna > Tak nám tu ten náš webík zase nějak zamrzl.

Tak nám tu ten náš webík zase nějak zamrzl.

(autor: Jana P, dne: 10.1.2017 13:33)
Budíček

Asi jste na tom stejně jako já - nakouknete a když nic, tak zase vycouváte. Jak se máte po tom svátkovém maratonu, také jako já - jezevec, trávíte den v teple domova? Jedna moje kámoška (ta toulací) odjela dělat servis svému přerostlému mamánkovi na dovolenou na Kvildu. On na běžky, ona se zatím zavrtá v penzionu v teple s knížkou. Taky už bych si vychutnala asi nejlíp pobyt na horách v teple chaty nad grogem a se zasněným pohledem oknem do zasněžených dálek. Druhá kámoška, ta, která upřednostňuje před výlety do přírody svěží luft kavárenských ventilátorů, zase tu má na návštěvě dceru z Holandska, tak mi zbyl ke konverzaci jen manžel a to není zrovna nejlepší volba nejen proto, že je silně nahluchlý a celý den prosedí s televizními sluchátky na uších. Jeho jediné téma, na které zabírá - Poldovka a technické problémy elektrikařiny, není zrovna u mne v oblibě. Navíc je tu můj problém s jeho usilovným kouřením, které se v zimě vzhledem k menšímu větrání stává dost nesnesitelným. Separovala jsem ho sice do pokojíku, ale vzhledem k tomu, že dvoje dveře tam nejsou hermetické, mám zakouřený celý byt, i když i v těchto mrazech mám otevřenou ventilačku. V jeho pokojíku se dá vydržet jen pár vteřin se zatajeným dechem, to tvrdím nejen já, ale i naši mladí. Tak už se modlím, aby tu bylo teploučké jaro se všemi jeho vůněmi. Apropo - vůně, čím vám to doma voní? Mně nejvíc voněl dvorek u domku mé babičky a dědy v Rakovníku (uvnitř ne, tam to pokazil "suchý" záchod, jehož odér nezmizel ani po zavedení kanalizace). Přes zahrádku totiž sousedil s pekárnou, kde navečer větrací okna vypouštěla omamnou vůni pečícího se chleba, tomu se ani nejdražší chanel nevyrovná. Pro tuhle vůni jsem oželela, že jsem se v 17ti letech musela přestěhovat z činžáku plného života do ticha a nudy baráčku. Ještě jedna vůně je pro mne nezapomenutelná, nádherná vůně a teploučko alpského sena, ve kterém jsem tajně nocovala jedné zářijové noci ve stodole ve švýcarském Engelbergu. Teď už se tak leda těším, až na návsi u naší chalupy rozkvetou lípy a rozezvučí se ten včelí chorál, mám ale ráda i hořkou chmelovou vůni, která ohlásí konec léta, když kolem nás jezdí traktory s fůrami štoků k česačce. Tak vám všem přeju, aby vám taky něco příjemně zavonělo, i když to bude třeba jen grog nebo svařák u teplého domácího krbu. Ahoj všem!


Komentáře

Komentáře může přidávat jen registrovaný uživatel

Přihlásit se / registrovat
1alava - 12. 1. 2017 20:51
Jó, jó, zamrznul...
...ale je obleva, tak zítra něco víc přípíšu. A děkuji, Jani.
2akimoro - 13. 1. 2017 09:08
Vůně
Jano donutila jsi mně se zamyslet, které vůně mi schází. Je to vůně posečené trávy kosou, vůně čerstvého sena, vůně čerstvě poraženého stromu, i když tomu předchází zvuk při kterém mě mrazí. Když padá strom, lámáním vydává zvuk plačícího dítěte, to mi naopak vadí. Těch vůní by bylo mnoho a všechny mi připomínají dětské prázdniny na horách.
3Jana P - 13. 1. 2017 11:06
2:To alpské seno je skutečně něco úplně jiného
než když poseču trávník na zahrádce. Jsou tam dosud kytky, které už u nás nevidět. Dodnes mám před očima i velikonoční louky u rakouského Obertraunu u jezera celé žluté petrklíči, stejně tak v Lichtenštejnsku ve Vadúzu, to byla jednolitá jarní skalka. To, co jsme znávali i u nás v dětství, třeba slzičky nebo zvonečky, nebo ta bleděmodrá kytka (nemohu si vzpomenout - dělaly jsme z jejích kulatých placatých plodů panenkám "chlebíčky") někam zmizelo, stejně jako z polí chrpy. Ty naše louky jsou teď hrozně fádní, nevoňavé.
4alava - 13. 1. 2017 22:51
Jaká vůně?...
...zrovna včera jsme se na toto téma bavili se synem, jak mi divně "voní" kredenc, a že jsem už přemyla všecko nádobí, ale on má ještě rýmu, tak že prý to necítí. A pak jsem na to kápla, že takhle podobně voněly u babiček almárky - takové ty skříňky s dírkovaným deklíkem na dvířkách, dával se tam chléb a do šuplíků mouka. On si takovou pamatoval i u mé matky v koupelně, jinam se nevešla, ta ale už voněla vším možným, včetně krémů na boty... No a já asi budu muset opět všecko nádobí vyndat a vyměnit úklidový papír, který tu zvláštní vůní vydává. On mi odporoval, že ne, ať to na počest těch babičkovských skříněk nechám. Dneska mi tu voní konečně vyprané a naškrobené záclony. Před vánocemi jsem to nestihla. No, nestihla jsem toho s lehkým srdcem víc, ale dnes jsem byla spokojená, že jsem se do toho dala. Pak jsme vzpomínali, jak voněla u prarodičů v Ledcích celá půda. Vpředu měl dědeček svůj verpánek, tam to vonělo kůžemi, dřev. kopyty a popem, což bylo ševcovské lepidlo. Uprostřed se z velké almary linuly vůně babičkou nasušených bylinek a květin, křížal a povidel. Dále bylo vzpomínané voňavé seno. A až úplně dozadu jsme nesměli, hrozilo propadnutí do stodoly na mlat. Tak tam už to vonělo spíš blízkostí suchého záchodu, králíkárny, kurníku, chlívku a hnojiště dole na dvoře ... Vzpomínala jsem, jak mne děda brával i dost daleko za obec na trávu, nebo obracení sena, nebo jeho svážení domů a jak jsem cestou domů z toho sena lovila polosuché voňavé jahody trávnice. Dneska by mne z toho sena asi chytla pořádná kýchavice. No a taky miluju vůni levandule a když se jde spinkat do čistě povlečených peřinek. Dobrou noc!
5akimoro - 14. 1. 2017 09:28
Rozkvetlá louka
Jano
Dřív se šla louka kosit až byla plně rozkvetlá, bylo to proto, aby při sušení dozrála semena a ta vypadala a tím založila novou květinovou louku. Dnes se seče sekačkou sotva trochu tráva povyroste a tím se nestačí vysemenit. Proto se některé druhy z našich luk vytrácí. Přála bych vám všem vidět louku, která rok co rok rozkvétá u tety na horách, vždycky mi připomene dětství.
Álo ta vůně babičiny špajsky mi vytanula při čtení tvého komentáře. Taky si pamatuji tu zvláštní vůni složenou z mnoha vůní.
6Hanka - 22. 1. 2017 15:50
Budíček
Po dlouhé době jsem zase otevřela tyto stránky. Ano tady to mrzne.Ale nejen tady.Venku je taky zimička :).Už se těším na rozkvetlé a voňavé louky a zahrady.Mám je ráda.
7akimoro - 23. 1. 2017 10:10
bez-nadpisu
Hanko je málo lidí co se zapojují. Potřebovali bychom, aby nás bylo víc co sem občas něco vloží, ale kde je najít?
8alava - 7. 2. 2017 23:15
Ahoj všichni...
...jsem nemocná a stojí to za starou belu, tak nemám zrovna moc náladu dělat si násilí - děkuji za pochopení. Nemocná je i Růža akimoro, ale věřím, že bude líp. Mějte se a držte se zdraví, odhánějte bacily, seč můžete. A momentálně "bi devodí dic, báb děsnou rýbu"!
9Jana P - 8. 2. 2017 15:42
8:Zdravím vás obě, Alenko i Růžo
a přeju moc, aby už to bylo hepčí. Já jsem dneska také nějak rozvrzaná, nějak "pluju" v prostoru a doufám, že můj ranní náhlý tlak 175/101 a motolice nebyly generálkou na mrtvici. Prášek a klídek trochu zaúčinkovaly, tlak už jde dolů, tak snad ještě chvilku vydržím. Byla jsem dneska odpoledne dokonce pilná, opečovala jsem tu mou malou botanickou zahrádku, i amarylis a klívie se dočkaly nové zeminy. Tak si tu teď brouzdám po internetu a doufám, že mi tu nic zase ten prevít tlak moc nezvedne. Ahoj všem.
10alava - 8. 2. 2017 19:18
Ahoj Jani a díky...
...jj, dneska je nějak divně celý den a asi kdekomu. Já si včera troufla, tedy byla přemluvena k odpolední návštěvě kina na zlev. představení pro seniory Anděl Páně 2. Nemám to ani moc daleko, líbilo se mi to, ale vzalo mne to a dnes po zásluze opět kašlu jako blázen. Konce to nemá, rozsypala jsem se na konci ledna. Tak přeji všem i sobě, aby nám už bylo líp. Jinak nálada by ušla, ale pár slunečných dnů by nám všem asi bodlo. Pa pa.
11Jana P - 9. 2. 2017 17:44
10:Zrovna ke mně dneska doputoval majlík
s receptem lektvaru proti kašli, takže neozkoušeno. Vypadá ale docela sympaticky: 15 dkg cukru zkaramelizovat, zalít 1/2 litrem piva, vařit a nechat zhoustnout, ulizovat do uzdravení. To prý by se mělo dostavit už i po jednodenní kúře, tak nevím.
12alava - 10. 2. 2017 00:46
11: Jani, díky...
Taky jsem to četla, ale ještě nevyzkoušela, a tak za dne bílého se do toho receptu určitě dám. Už jsem z toho řápání zesláblá a potřebuji se nutně dát přes víkend do pořádku.
13alava - 10. 2. 2017 15:14
Lektvar na kašel...
...z karamelu a piva byl svařen za častého ochutávání sbírané pěny. Je to hořkosladká meducína. Když nepomůže, aspoň neublíží. Dám vědět o účincích.
14akimoro - 12. 2. 2017 08:49
13: Lekvar
Álo vypadlo ti tam tam v tom lekvaru pivo, což je základ, aby to bylo v čem vařit. Nechci tě poučovat, ale kdyby si ho někdo chtěl uvařit, aby věděl v čem vařit karamel. Dej vědět jak to pomáhá.
15alava - 12. 2. 2017 20:03
14: Jj, máš pravdu...
...už jsem to opravila, to jsem zase myslela moc rychle. No, už jsem to napsala na íčku do receptů, že jako laxativum to je výborný. To jen pro případ, že by to na někoho působilo stejně, aby věděl, po čem to má tak snadnýýý!!! Ale kašel také ustupuje, takže zítra konečně nakopnu vrtuli směr Šestaj. Hospodařit tu bude syn.

60k.cz | Nezávislý, přátelský a svobodný web | Šedesátka, oáza klidu pro seniory | 2013 - 2024