Úvod > Kavárna > Úcta ke stáří?

Úcta ke stáří?

(autor: alava, dne: 23.4.2015 11:45)
Toto mi dnes přišlo mailem a "vzalo" mě to...
Motto: Staří lidé mladým rozumí, byli také mladí, opačně to neplatí.

"V pondělí jsem byl v nemocnici, naštěstí ne proto, že by mi něco bylo, ale proto, abych od známé, co tam pracuje, vyzvedl nějaké věci pro děti. Zaregistroval jsem tam podivnou událost. Čekal jsem si tak v čekárně a jak je mým zvykem, okukoval jsem ženské, ale celkově jsem pozorně sledoval a poslouchal všechny přítomné. Asi po deseti minutách přivezl zřízenec (divné slovo, stávám se jím taky, ale tak po 3 flaškách vína) do čekárny nějakou starou paní na vozíčku. Paní bylo evidentně dost blbě, oblečená byla v nějaké noční košili, rozepnuté, promodralé nohy měla odhalené.... takhle byla mezi všemi těmi cizími lidmi, každý fakoval na její soukromí a lidskou důstojnost, o kterou se měl postarat ten debil, co jí měl na starosti. Pro něj to prostě byla jen stará bába, kus něčeho. Za chvíli si pro ní přijeli saniťáci. Když ji viděli, jeden zvedl oči v sloup a řekl: "Ty nám teda dodáváš materiál." Před všemi těmi lidmi! Podle mého názoru je ten chlap absolutní krypl, kterého bych na hodinu vyrazil z práce na paragraf.... v naší zemi je ovšem morálka uvolněná, takže si "materiál" se smíchem převzali a převezli jinam, všichni seděli a mlčeli.... včetně mě, prostě "materiál". Byl jsem konsternovaný, k doktoru moc nechodím, naposledy jsem tam byl asi před 10-ti lety a denně věnuji modlitbu tomu, abych toho byl i v budoucnu ušetřen, takže netuším jak to chodí. V hlavě mi to okamžitě začalo šrotovat. Začal jsem uvažovat o jednom z fenoménů dneška, o neúctě ke starým lidem, o našem pocitu, že nikdy nezestárneme, že jsme nesmrtelní. Neuvědomujeme si, že jsme vícerozměrné entity, že máme také čtvrtý rozměr, kterým je čas, dost krátký čas. Neuvědomujeme si, že ten dědula co se vleče po přechodu pro chodce a zdržuje provoz, byl taky kdysi mladý člověk. Kdo ví, třeba to byl válečný hrdina, kterému většina dnešních narcistických připosranců, co si kvůli image kupují značkové hadry, nesahá ani po kotníky. Neuvědomujeme si, že ta stará ženská v čekárně je něčí matka, že taky byla kdysi mladá a chlapi z ní padali na zadek, možná byla doktorka, možná učitelka, možná někomu kdysi pomohla, o někoho se obětavě starala. Vidíme jenom starou bábu, co jen zaclání a brzy vyklidí prostor nám, věčným supermanům, co teď vládneme světu. Úcta ke starým lidem je podle mě jednou z elementárních věcí a péče o ně, zas jedním z důvodů, proč vůbec vznikla lidská společenství. Bez úcty ke stáří a vědomí si toho, že jednou taky budeme staří a nemohoucí, se stáváme jenom ubožáky bez minulosti a budoucnosti. Když člověk vidí podobný přístup tam, kde by očekával pravý opak, chce se mu z toho blít. Jedna věc je mi ovšem jasná, pokud v budoucnu uvidím něco podobného, mlčet už nebudu...." 


 

 

 

 

 


Komentáře

Komentáře může přidávat jen registrovaný uživatel

Přihlásit se / registrovat
1Jarda - 23. 4. 2015 16:17
Úcta ke stáří
je to hrozný, nejenom ke stáří ....
Dokud můžete, bavte se, ale raději to takhle nezkoušejte. Vzpomínka na doby, kdy muzikanti hrávali slušně oblečeni.

(Alenko, co Ti to sem vlítlo?????)
2Jarda - 23. 4. 2015 16:20
1: ...a smějte se,
není voda jako voda......
3akimoro - 23. 4. 2015 16:55
Stáří
Alenko je to smutné čtení, ale bohužel je to tak jak pisatel píše.Arogance mladých je někdy do nebe volající. Ale znám i staré lidi, kteří se ke slušným mladým lidem chovají hnusně. Ne jednou jsem byla svědkem, když jsem ještě dojížděla do práce, že mladý člověk pustil staršího sednou a se zlou se potázal. Po takové zkušenosti se pak není co divit, když mladí jsou neteční ke stáří. Na druhou stranu si říkám, jak onen dotyčný vychoval své děti. Já bych nad mladými nelámala hůl. Jsou naší vizitkou.Jak jsme je vychovali takový jsou. Já vím, řekneš si, že mám ve zvyku vidět v lidech to lepší a to špatný omlouvat. Ale tak jsem byla vychovaná a moje děvčata taky. To konečně ty víš.
4alava - 23. 4. 2015 19:26
1: Járo...
...nevím, co mi to sem vlítlo a jsem z toho rozhozená.
Asi to je v kompetenci admina. Kde je na něj kontakt? Mílo: POMÓÓÓC!!
5alava - 23. 4. 2015 19:29
Ono se tohle vidí...
...především v těch zdravotnických zařízeních a tam je to otřesné. Uvědomila jsem si, že jsem to také viděla a jelikož jsem měla svého dost, taky jsem byla zticha jako pisatel. V té čekárně neseděli nějací úplně mladí lidé, prostě jen mladší, než ta nebohá paní. Proto jsem to sem dala.
6alava - 24. 4. 2015 09:43
4: Máte prosím někdo kontakt...
...na admina Mílu, aby se na to podíval? Jsem z toho nešťastná, nechce se mi věřit, že jsem to sem zkopírovala s tím mailem, ten byl kontrolován na viry a ani mně po spuštění antivirák nic nenašel. Dole máme zase určitě nějakého hackera, kdoví, co se vlastně stalo.
7Jarda - 24. 4. 2015 11:02
6: Něco mám,
dám Ti to do e-mailu, nebo si dej do Googlu www,HERMANEK.info, tam to je všecko.
8alava - 24. 4. 2015 15:15
7: Járo, dík...
...to už jsem zkoušela včera i dnes, ale jak mám přiškrcený internet (nemůžu stahovat), tak se mi ty jeho stránky nenačetly. Ahoj. (Netušíš, co to může být?)
9zorka - 24. 4. 2015 21:59
Kontakt
Alo,hledej na liště "ÚVOD", sjedeš úplně dolů, poslední obdélník vpravo je "NAPIŠTE NÁM". (jestli si to tedy někdo přečte).
10alava - 24. 4. 2015 22:37
9: Kontakt...
...Zorko, děkuji, už jsem se mu dopsala, ale ba právě, jestli si to přečte. Na webu má i telefon, ale já netelefonuji.
11alava - 25. 4. 2015 22:17
10: Napsala bych HURÁÁ...
...milý admin Míla mi odpověděl a mrkne se zítra na tu hrůzu (bohužel nezmizela, zatímco já jsem se rekreovala v Poděbradech.)
12alava - 26. 4. 2015 13:24
HURÁÁ!!
Dneska už to můžu napsat, už je to pryč. Fuj, byla jsem z toho celá osypaná.

60k.cz | Nezávislý, přátelský a svobodný web | Šedesátka, oáza klidu pro seniory | 2013 - 2023