Úvod > Kavárna > Vánoční strom pro Staroměstské náměstí

Vánoční strom pro Staroměstské náměstí

(autor: Aubrieta, dne: 24.11.2013 16:52)
ráda bych znala Váš názor...

Tak byl dnes zase pokácen strom pro Staroměstské náměstí.

V Ratajích nad Sázavou se uskutečnila show, při které padl přes 60 let starý smrk, vážil 7 tun,  byl přes 24metrů vysoký. 

Byl poctěn. Bude stát, uříznutý,  přibližně měsíc na náměstí  našeho hlavního města a  ověšen všemožnými cetkami ozdobí Vánoční trhy.

Vyhrál  chudák soutěž, do které se nepřihlásil.  Prošel dendrologickým průzkumem, měl reprezentativní vzhled,  esteticky vyhovuje.  

Město Rataje včele se starostou je hrdé na to, že zrovna jejich strom bude šaškovat na narvaném Staromáku a pak skončí bůhví kde. Musel ustoupit revitalizaci parku.

A tak se ptám, kde bereme to právo? Zasloužíme si to? Proč? Nestačil by nám na ten měsíc plastový kužel, na který bychom zavěsili ty krásné, umělecky ztvárněné, jedinečné ozdoby?

Kdo nám dal souhlas? Ten strom asi ne.  Nemůžeme se ho zeptat, jestli je také hrdý….Dokážeme si uvědomit, že krásný, rovně rostlý strom je bohatství pro nás pro všechny a že to, jak se k němu chováme je vizitkou nás všech? Ukazuje se zde opět povrchnost dnešní doby? To si tu medovinu musíme opravdu dát pod živým stromem? On to tam někdo ocení?

Nebo máte jiný názor? Tak to třeba celé špatně chápu. Vaše názory mne zajímají.

Vaše Aubrieta

P.S. Vaše názoty bych také ráda zveřejnila na svém webu.Děkuji


Komentáře

Komentáře může přidávat jen registrovaný uživatel

Přihlásit se / registrovat
1Tereza - 24. 11. 2013 17:36
bez-nadpisu
Jsem milovnice přírody.Každý rok mě moc štve,že nejkrásnější strom,musí stát na Staromáku.Mohl by tam stát docela normální stromek umělý.Může si ho město Praha nechat vyrobit na zakázku.Peníze by určitě na výrobu stromku našla.Stromek by sloužil více let.Neničil by se park,nebo les,kde jsou takové stromy ozdobou,ale na Staromáku ještě s těma tretkama???
2akimoro - 24. 11. 2013 19:59
bez-nadpisu
Taky mám ráda přírodu, ale to nic nemění na tom, že souhlasím se stavbou vánočního stromu na Staromágu. Stala se z toho hezká tradice, tak proč jí nedodržovat. Víc mi vadí zbytečné kácení lesa jen protože chce někdo být brzy bohatý. Vadí mi zloději vánočních stromků, kteří se neštítí uříznout borovičku metr nad zemí. V tom množství stromů ,které se porážejí zbytečně, plundrují paseky se vzrostlími stromky nehraje jeden strom žádnou roli a navíc se s toho stala hezká tradice, která dělá radost dětem a spoustě dospělím.
3zorka - 24. 11. 2013 22:52
Vánoční strom
V Pardubicích jsme měli taky tradici vánočního stromu. Jenže stál v parku a nikdo ho neřezal. Ten nejhezčí a největší strom ozdobili, ale žárovičky na něm tehdy nebyly. Jen pokladnička pod ním. Po roce 1948 však tato tradice zmizela.
4Růžena - 25. 11. 2013 07:20
Příroda
Kdo by neměl rád přírodu !! U nás každoročně na náměstí stojí velký vánoční strom .Není z lesa ani parků bývá darovaný lidmi kteří neuvažovali a sadili si 30 centimetrový stromeček před dům a neuvědomili si že za x roků naroste do takové výšky a šířky že jednak přez něj nejde světlo do domu ,jednak začíná ohrožovat střechu.To pak uvítají vánoce a darují strom městu a vlastně tím mu prokáží poslední poctu být blikajícím vánočním stromem který rozzáří oči dětem i dospělým.Jinak by tak jak tak musel být pokácen a skončil by v kamnech.Se stromem je to vlastně jako s člověkem jeho se nikdo neptá zda chce dál růst a člověka se také nikdo neptá jestli chce jít když si pro něj přijde zubatá.
5akimoro - 25. 11. 2013 07:44
4:
Růženko já ti rozumím. Když jsem jednou přišla o práci a jiná nebyla než v lese tak jsem jí vzala, byla to dřina, ale hezká práce. Jen jsem neměla ráda kácení stromu. Když padá strom vydává zvuk jako když pláče dítě. Pro mně nic příjemného.
6Helena - 25. 11. 2013 14:34
zdobíme živé
My v Bohumíně zdobíme živé stromy - taky by se dalo diskutovat o tom, zda jim zdobení ozdobami a následné sundavání neškodí, ale zatím žijí. Máme u kina na náměstí vzrostlé smrky hned dva a oba budou i letos svítit. Co se týká Staromáku, jsem pro konstrukci umělou - když se to nazdobí, stejně to není poznat a ušetří se nejen strom, ale přesun, stavění a udržování a mnohdy i životy a zdraví lidí, jen si vzpomeň, když se něco nepovedlo a strom padnul na návštěvníky a domrzačil je :-(
7Aubrieta - 25. 11. 2013 19:05
bez-nadpisu
Moc Vám všem děkuji za Vaše názory, člověk alespoň vidí, že snad není se svým názorem jediný na světě. Růženky metafora s lidským životem mě donutila se ještě jednou zamyslet. Ale je pravda, že pokud strom skolí třeba blesk, smířím se daleko snadněji s jeho koncem, než když ho skolí motorová pila. Ještě jednou všem moc děkuji a zdravím.
8Johana - 5. 7. 2014 14:50
Vánoční strom
Vnuci odjeli na víkend k rodičům, mám volno, venku poprchává, prohlížím si starší komentáře. Tak nějak se nemohu odhodlat něco na 60k napsat, až do této chvíle. Přečetla jsem si totiž úvahu jisté Aubriety o vánočním stromu. To mne uzemnilo. To je pecka. To nemohu nechat bez odezvy.
Vážená paní, takoví ochránci přírody a "ekologové", kteří upřednostňují umělé stromy před přírodními, to je tedy pro přírodu opravdu dáreček. Uvědomujete si, kolik přírodních zdrojů se vyplýtvá na výrobu jedné takové uměliny? A jak dlouho by asi venku, při působení slunce, mrazů a dešťů vydžel. Víte, kolik úsilí by dalo jeho recyklace a kolik by z toho uniklo do ovzdučí škodlivin?
Jste přecitlivělá, pokácí-li se vzrostlý strom. Každý strom se musí jednou pokácet. Proto se zasadily, aby vyrostli a pokácely se. Na jejich místě narostou jiné, stejně pěkné stromy. Uvědomte-si, co vše se ze dřeva vyrobí. Snad byste nechtěla, aby bylo vše z umělé hmoty. I ten strom ze Staroměstského náměstí byl jistě určen k pokácení, jako tisíce jiných. Jenom ten jeden měl tu čest stát na tomto památném místě. Ale ani tento strom, až se odzdobí od všech těch cetek, nepřijde v niveč. Kdyby se jenom použil k topení, přináší užitek v tom že se někdo zahřeje za mrazivé zimní noci. Ušetří se přitom "neobnovitelné zdroje" - uhlí nebo plyn.
Nechala jsem se unést emocemi, omlouvám se, ale jinak jsem nemohla. Takoví "ochránci přírody" se musí občas okřiknout.
Johana
9Růžena - 5. 7. 2014 16:23
8: Johano
vidíš jak ses rozepsala měla bys psát častěji jde ti to skvěle ! Každý názor je vítaný !

60k.cz | Nezávislý, přátelský a svobodný web | Šedesátka, oáza klidu pro seniory | 2013 - 2024