Úvod > Kluby > Autorská literární tvorba > Dětské hřiště

Dětské hřiště

(autor: Jarda, dne: 19.6.2016 23:48)
Úvahy z polospánku

Byl jsem nedávno na nějaké schůzi, jednalo se tam mimo jiné také o výstavbě dětského hřiště. Nic zvláštního, tedy až na to, že podmínkou pro povolení výstavby je nutné zbudovat na uvažovaném pozemku WC. Několik přítomných to pobavilo. Jen tak mimo jsem pronesl, že my jsme nikdy na žádném hřišti záchod neměli a nepamatuji si, že by se někdy někomu chtělo. Sice byla jiná doba, naše hřiště přes den využívala drůbež, slepice a husy, vždycky tam po nich něco zbylo a bylo normální, že míč na sebe při hře občas nějaký slepičí nebo husí pozdrav nabalil. Ten, kdo to první zjistil, hru přerušil a navyklým rutinním pohybem míč otřel o trávu a ten byl opět způsobilý ke hře. Nevadilo, že jsme míč brali do rukou třeba při volejbalu nebo při fotbalu dávali hlavičky. Docela často si leckterý z nás přinesl na čele večer domů nějaké to „husí“ razítko, hlava se o trávník otírala obtížněji nežli míč, ale vraťme se na schůzi. Zatím nedošlo na podrobnosti, zda by měl být záchod splachovací nebo suchý, zda bude stále přístupný nebo u koho by měl být klíč a podobně, jen jsem si v té chvíli představoval, jak asi naloží s takovým objektem malé děti. Pokud by měl být WC splachovací, pak malí nezbedové určitě ono zařízení velmi brzy ucpou, škody ale mohou způsobit i děti hodné, které sem v dobré víře nanosí všechno, co se oněm věcem kvůli kterým tady ten objekt stojí, alespoň trochu podobá, očekávajíc za svou námahu přinejmenším pochvalu. A co když bude ten záchod suchý? Příklad: Maminka jednou zjistí, že její dítě plácá bábovičky z nějaké jiné hmoty než z písku a dítě je nadšené, protože ta nová hmota drží lépe pohromadě. V horším případě nehlídané děcko (přece jen ho nemůžete držet stále za ručičku, zvlášť na dětském hřišti) v zápalu hry do toho záchoda spadne. Co asi uděláte, vytáhnete obalenou ratolest z díry a pojedete k lékaři? Hrozná představa. Vracím se do vzpomínek. Ani na velkém hřišti ve městě, co se pamatuji, takové zařízení nebývalo. Jenom za stojanem s hodinami a s ukazatelem skóre pokud si vzdáleně vybavuji, byl karbolkou natřený žlábek, nejspíš proto, že se tam při fotbalových zápasech prodávalo pivo. Tenkrát v padesátých létech tu ještě nebyl žádný ombucman, který by upozornil na diskriminaci, protože s účastí žen na žlábku se očividně nepočítalo. A co my, tehdy sportovci? My jsme chodili na hřiště hlavně a především proto, abychom podali co nejlepší výkony, kdybychom se sem chodili vyprázdnit, by diváky asi brzy přestalo bavit. Nu což, svět se mění, co naděláme, museli jsme být od přírody hodně odolní, když jsme přežili až sem.


Komentáře

Komentáře může přidávat jen registrovaný uživatel

Přihlásit se / registrovat
1Růžena - 20. 6. 2016 06:37
úvaha
vzpomínka od tebe z polospánku mě vzbuzenou vrátila zpět a vzpomínám jaká to bývala před mnoha lety zábavná podívaná na kluky kteří hráli na hřišti nedělní zápas . Jako 15letá děvčata jsme na kopanou chodily , ne proto že by nás hra bavila , to ne ale bavilo nás pozorovat kluky kteří se honili za kulatým předmětem který se při nakopnutí choval úplně jinak než noha zamýšlela , mnohokrát za ploty chalup a taky z důvodu že ten nejhezčí chlapec byla moje velká láska .Pobíhající pejsci mezi hráči se postarali o skvělou zábavu a fandění typu vole kam to kopeš ...ještě jednou přihraj soupeři a nedostaneš doma nažrat...to bylo to nejslušnější řvaní . Pokřiky na rozhodčího jako že je vůl,to bylo také to nejslušnější řvaní.WC suché ani mokré na hřišti nebylo potřeba . Netočilo se tam žádné pivo , nestála tam ani udírna kde by se udily klobásky , nedala se tam koupit limonáda , liguére , ani zmrzlina . Po zápase se všichni diváci klusem přesunuli do nedaleké hospůdky někteří tam to WC využili a "schůzovali u piva do pozdního večera". Já se po zápase dočkala svého útočníka který sice sem tam nějakou tu branku střelil ale mohl jich určitě střelit daleko víc kdyby nekoukal víc po mě . Zajímavé ůtočníka jsem si nakonec nevzala ale brankaře ano .
2akimoro - 20. 6. 2016 18:15
Úvaha
Jaroušku
taky občas přemítám jak jsme to mohli přežit. Bez všech těch nařízení a zákonů. Rozbitá kolena, odřené lokty a nikdo nešel k lékaři, protože by to bylo nedůstojné, přece jsme nebyli žádné bábovky. Hřiště jsme neměli, ale měli jsme palouček, kde se hrál fotbal nebo vybíjená, ulice Klostermanová proti Majakovského. My měli výhodu, bylo nás víc a měli jsme více kluků, ale to nikomu nevadilo, pohlaví se nerozlišovalo. Od přihlížejících bylo slyšet, kam to čumíš vejre a podobně. Stačily nám 4 kameny na branky, nebo klacky, které vymezovaly hřiště.
3alava - 21. 6. 2016 14:08
Úvaha...
...hřiště kdysi a dnes? No bezva téma. U nás má kopaná dlouhou tradici a z naší rodiny byli na škvár. hřišti jako hráči postupně všichni tři bráchové, já tam chodila koukat na dorost - naše dívčí idoly a táta si tam na zápasech dospělých opatřoval pravidelné bolení hlavy. A to jsem zkraje nevěděla, že tam účinkoval desítky let i můj muž jako brankář, posléze jako bafuňář. Jako holka jsem venku tíhla spíš ke klukovské partě, nebyla jsem naštěstí jediná, i když bráchům se to zrovna moc nezamlouvalo. Takže fotbal jsem hrála s nimi, i různé bojovky (fungovala jsem jako zdravotnice), v zimě výpravy na monstrózních lyžích na daleký kopec, bruslení i hokej, na jezeře i na kluzišti. Drhnutí škváry zadřené do kolen i loktů rejžákem v prádelně na dvoře, doprovod na ÚNZ na šití rozbitých hlav. Doktor sám říkal, ani to mámě neříkejte, nebo se z vás zblázní. Přežili jsme to všechno, možná se štěstím. A s dneškem to ani nemá cenu srovnávat.

60k.cz | Nezávislý, přátelský a svobodný web | Šedesátka, oáza klidu pro seniory | 2013 - 2024