Úvod > Kluby > Historie > A ještě jednou barborky

A ještě jednou barborky

(autor: akimoro, dne: 4.12.2014 19:41)
Stáhla jsem to ze seznamu. Je to celý článek, který se objevil dnes večer.

 

Podle dávné legendy se totiž u třešňové větvičky utržené 4. prosince poupata nerozvinou, pokud si ji pořídila virgo non intacta, tedy dívka, která přišla o panenství. Není divu, že mnohé raději barborky schovávaly (hlavně před rodiči), aby se neprovalil jejich „prohřešek“.

Jestliže se ale zadařilo a něžnou krásu rozpuklých květů doplnila trocha čarování, mohly vdavekchtivé dívčiny doufat, že to snad příští rok už konečně klapne.

Proč právě třešeň

K věštění se používaly zejména snítky třešní. A hle, první paradox. Tento strom sice zaujímá v křesťanství důležité místo, neboť zde symbolizuje panenskou čistotu. Ale aby se jeho plody dostaly k člověku, prý zařídila naše hříšná pramáti Eva, která je tajně odnesla z ráje. A ona dáma, jak víme, si zrovna s tímhle problémem ani velkou cudností kdovíjak hlavu nelámala.

Věštecké vlastnosti připisované voňavým haluzkám však nejspíš pocházejí z kultovních obřadů keltských druidů, kteří se o budoucnosti chodili radit se stromy i keři.

Nutná i vlastní iniciativa

Ovšem jen pasivní očekávání se u barborek nenosilo. Bylo třeba, aby po manželství bažící panny svému štěstí napomohly a provedly několik úkonů. Tedy především označily každou snítku jménem chlapce, jenž by se ženění nebránil. Kterému rozkvetla první, toho už sňatek s její majitelkou neminul.

Ale to byla jen první vlaštovka. Dívka pak ještě musela jeden kvítek odlomit a schovat za šněrovačku, protože jen tak se prý dal vyvěštěný svatební adept přilákat. Aby to bylo naprosto úplné, nesměla ani zapomenout pečlivě sledovat, kolikátý den po svaté Barboře se poupata rozvinou. Jeho číslo označovalo nejšťastnější, tedy svatební měsíc příštího roku.

Zvlášť se cenilo, když se květy objevily na Štědrý den. To se mělo do roka a do dne zaručeně tzv. spadnout z kazatelny.

Babice s cihlou

Rozkvetlé větvičky ale nevěštily jen medový čas budoucích líbánek - v tom spočívá další paradox. Daly se použít i zcela nečekaně, totiž k identifikaci čarodějnic v nejbližším okolí.

Na Šumavě se tradovalo, že když si barborkou stočenou do kruhu člověk prohlédl v kostele návštěvníky půlnoční (někde i jitřní) mše, uviděl všechny ty zavilé baby jagy, jak stojí zády k oltáři a drží v ruce cihlu. Proč právě onen stavební prvek, se nám ale zjistit nepodařilo.

Magickou moc barborek si hýčkáme dodnes. Už se však pro ně nemusíme brodit ve sněhu a hledat osamělý třešňový strom. Většina lidí jej bez listí stejně nepozná a ani ekologové nad touhle aktivitou zrovna nejásají.

Pro třešňové snítky stačí zajít do nejbližšího květinářství, i když nám tu nezaručí, jak žádá tradice, že pocházejí ze stromu desetiletého, z něhož je odřízli s dotekem prvního slunečního paprsku.

Třešňový pel-mel

Rozkvetlé snítky nevěštily jen sňatky, v oblasti předpovědí byly takříkajíc multifunkční:

Pokud se při jejím řezání myslelo na někoho, komu člověk nevěří, a větvička pak ve vodě uschla, usvědčila tím prý lháře.
Podle doby, kdy poupata na haluzce rozpukla, v náchodském kraji tipovali, zda v příštím roce přijde léto brzy, nebo se opozdí. 
Barborky ale nepocházely jen z třešňových stromů. Stejný název mělo i speciální pečivo, které v den sv. Barbory dostávaly děti. Peklo se z kynutého těsta ve tvaru dlouhé lopatky a ta se pak ještě ozdobila drobnými preclíčky a hvězdičkami.

 


Komentáře

Komentáře může přidávat jen registrovaný uživatel

Přihlásit se / registrovat
1Zoja - 5. 12. 2014 11:59
Baborky
Dík, Růžo, to je vyčerpávající. A letos by se nám skoro mohlo podařit utrhnout si barborku už rozkvetlou.Taky vám připadá divné, když na Mikuláše kvetou v zahradách a parcích růže?
2alava - 6. 12. 2014 21:30
Barborky...
...jsem si stihla ulomit před odjezdem, takže o den dříve - a to zlatici a višeň, ke třešni to bylo moc daleko. Jedna žlutá zimní růžička mi právě odkvetla ve váze. Jelikož jsem se dnes vrátila na základnu za tmy, tak jsem nemohla zkontrolovat latifundie, jestli mi krom listopadek a primulí nekvete i něco dalšího.
P.S. Ad "vyčerpávající", já nevím, jak to Zoja myslela, ale mě se text článku zobrazuje nejméně 10x za sebou, ani jsem se nedopočítala.
3akimoro - 7. 12. 2014 07:27
bez-nadpisu
Alo dík já si toho nevšimla a Jára to nečet, aby mě upozornil. Je fajn že jsi to napsala.
4Jarda - 7. 12. 2014 14:15
3: Jára nečet
Asi jsem něco prošvih, nějaký den jsem tu nebyl, měl jsem kvaltovku a nebyl čas. Nevím, co jsem měl číst, jestli něco o barborkách tak to nevadí, protože nám, chlapcům, jsou barborky volný. Pokud jsem se měl jako technik vyjádřit k tvrzeným perníčkům, tak pokud by se k nim měl vyjádřit technik, tak zubní.
5Inka - 7. 12. 2014 15:10
Nevím, na co a koho...
jsem myslela při řezání barborek, ale asi nějaká haluz uschne, jaké je při této zimě vedro v paneláku.A to netopíme, jsou zavřené kohouty a jen stoupačkami jde teplo.Udělala jsem pá, pá, peru, uklízím a ještě mi není smutno.Ažzavolají, že jsou v Praze, dám si vochtlíka..Dvě svíčky už dnes hoří.Hezké odpoledne.
6alava - 7. 12. 2014 17:13
5: Na co, na koho?
Hahaha! Tak já bych asi myslela na to, abych se nepořezala jako kdysi dávno. V té době jsem ještě neměla zahradnické nůžky. Od té doby si to pokaždé musím připomenout, protože do bylo děsný!! Jelikož mi barborka vykvete pravidelně a NIC, vůbec NIC se nestane, ani do roka, ani do dne, tak akorát mi to způsobí malou radost. Že bych něčemu napomáhala nějakým čarováním, to tedy ne.
7akimoro - 7. 12. 2014 17:51
4:
Járo nic se neděje. Dala jsem barboky a uložila to duplicitně několikrát. Nevšimla jsem si toho. Ala mi na to upozornila asi po třech dnech. Tak jsem přišla na to žes tu nebyl. Jinak bys mě upozornil vzápětí po tom co jsem to udělala. Už je to v pořádku.

60k.cz | Nezávislý, přátelský a svobodný web | Šedesátka, oáza klidu pro seniory | 2013 - 2024