Úvod > Kluby > Historie > Apoštol Štěpán

Apoštol Štěpán

(autor: akimoro, dne: 21.12.2014 06:56)
Apoštol Štěpán se často zaměňuje se Štěpánem králem Uherským ( Maďarským), jeho život je znám kolem roku 969- 15 srpna 1038 a svátek se připomíná 2 září. 26 prosince se připomíná sváte apoštola Štěpána.

 Kdo byl sv. Štěpán, jehož svátek si připomínáme 26. prosince?

 

Láska a veselí jsou spojeny se svátkem svatého Štěpána. Přičemž tento ohnivý kazatel hlásající, že Kristus byl Mesiášem předpověděným proroky, neskončil dobře - byl roku 33 ukamenován před hradbami Jeruzaléma a stal se tak prvním křesťanským mučedníkem, jak připomíná OTTO ve svém slovníku naučném. Stal se patronem námořníků, jako světce si ho oblíbili němečtí králové a císaři i panovníci uherští.

Štěpán je oslavován i jako patron koní - proto se například v Dolním Bavorsku žehná oves. Ve Francii se žehnalo vinné révě, proti zlému povětří se rozhazovala svěcená sůl a vinice se kropily vínem.

Koleda, radost i žebrota 

V českých zemích byl dnešní den spojen především s koledou - ta kdysi souvisela s magickými pohanskými obřady. Věnovala se jí velká pozornost, protože z darovaných předmětů se soudilo, co na koho čeká. Křesťanství však postupně vytlačilo pohanské obřady a z koledování se stala zábava dětí a skrytá žebrota dospělých.

"Na Štěpána není pána", tvrdilo staré pořekadlo - na tento den totiž kdysi začínal rok a měnila se i služba vesnické chasy. I ve starém Římě dostávali otroci v tuto dobu při saturnáliích dočasnou svobodu. Veselí souviselo s tím, že se vyplácela celoroční odměna, což byly kromě peněz i naturálie, šaty a dary - například pěkná vánočka.

K charakteristické atmosféře venkovských Vánoc patřilo pastýřské vytrubování. Právě pastýři si totiž jako obecní zaměstnanci chodili dům od domu pro výplatu. Na jednom ze svých obrázků z roku 1945 nazvaném Slouha to zachytil Josef Lada: u rozzářeného okna stojí na zasněžené návsi pokorně žena s nůší na zádech a muž v kožichu vytrubuje pastýřskou fanfáru.

Dárky i pro zvířata 

"Koledou se obecně otevřel veselý čas Vánoc. V minulosti se v řadě míst konaly různé jesličkové hry. Malá divadelní představení, kde v jednoduchém ztvárnění vystupovali vedle Svaté rodiny a andělů i pastýři, často humorně se dohadující o cestě do Betléma," uvádí Jiřina Langhammerová z Národopisného muzea v Praze v knize Lidové zvyky. Podle ní mají původ v žákovských hrách, předváděných o Vánocích v církevním i světském prostředí od dob středověku.

Dary dostával i dobytek. Pro krávy a koně to byly oplatky se zapečeným lístkem petržele, trocha medu, chleba, ovoce i sůl. Slepice dostaly zrní, které bylo při štědrovečerní večeři pod ubrusem, houser i kohout byli poděleni česnekem. Hospodáři obdarovávali i stromy, mlynáři házeli zbytky mlýnu a pile.

I sI  Sv. Štěpán v lidové pranostice

Když sv. Štěpán vyfouká bláto, bude pěkné jaro nato.

Svítí-li na koledu v noci měsíc, bude ve stodole hojně obilí.

Svítí-li na Štěpána večer hodně hvězdy, urodí se hodně hrachu.

Svítí-li na den svatého Štěpána slunce, bude drahé ovoce.


Komentáře

Komentáře může přidávat jen registrovaný uživatel

Přihlásit se / registrovat
1alava - 21. 12. 2014 09:45
Štěpán...
...kdo by neznal říkanku Koleda, koleda Štěpáne. Já si také vždy vybavím slogan "Na Štěpána bez Štěpána".
Tady se teď přehnala taková aprílová přeháňka, ale měl to být asi sníh. Z okna před sebou vidím modrou oblohu, za zády od západu zlověstně zataženo. Dobře doma v teplíčku. Přeji vám všem krásnou poslední adventní neděli.
2Jarda - 21. 12. 2014 14:07
1: Na Štěpána není pána ...
jiným zvykem na venkově bylo třeba nepozornému hospodáři vytáhnout v noci na Štěpána z kolny vůz, rozebrat a znovu sestavit na střeše jeho domu, i tak se kdysi bavila mládež. U nás ještě před nemnoha léty bývalo zvykem na Štěpána "uklízet" věci, které lidé nechali venku, na zamrzlý rybník. Někdo ze sousedů tam našel svoji starou postel, jiný třeba trakař, atd., atd.

Vážení,
dovolte mi, abych vám všem popřál hezké svátky a hodně zdraví, štěstí a pokud možno i spokojenosti v nastávajícím novém roce.
Omlouvám se, ale na tvorbu obrázků letos nějak nemám. J.
3Inka - 21. 12. 2014 15:07
Štěpán
Máme Štěpána ajťáka přes počítač a dodavatele Wifi.Ali- ten slogan mi taky mihne hlavou.Jardo, taky hezké svátky celé rodině a snad nakoukneš.....Máme tu plno asi až do úterý....Ale nakouknu sem.
4akimoro - 21. 12. 2014 16:51
2:
Járo tuhle lumpárnu dát žebřiňák na střechu vyved můj švagr se svými kumpány sousedovi na Sněžným, což je kousek od Dobrušky.

60k.cz | Nezávislý, přátelský a svobodný web | Šedesátka, oáza klidu pro seniory | 2013 - 2023