Úvod > Kluby > Historie > Den matek

Den matek

(autor: akimoro, dne: 10.5.2015 06:26)
Přeju všem maminkám a babičkám hodně štěstí, klid a pohodové prožití dnešního svátku.


K tomu trochu historie tohoto svátku, který v Anglii sahá až do 16 století.

 

Druhá květnová neděle patří všem maminkám

PRVNÍ ZPRÁVY o "předchůdci" Svátku matek sahají do Anglie 16. století. Tehdy se tomuto dni říkalo Mateřská neděle nebo Neděle matek (Mothering Sunday) a slavil se na počest všech anglických matek v období zvaném Lent (tj. čtyřicetidenní postní období od Velikonoc). V USA poprvé Den matek navrhla v roce 1872 Julia Ward Howeová a věnovala tento den míru. Na sklonku 19. století se Anna Reevers Jarvisová z Philadelphie, matka 11 dětí, začala angažovat za práva matek. Když zemřela, pokračovala v jejím započatém úsilí její dcera, která požádala pastora metodistické církve ve městě Grafton v Západní Virginii, aby vykonal zvláštní bohoslužbu na počest paní Jarvisové a všech matek světa.

V ROCE 1907 Anna Jarvisová (zemřela v r. 1948 bez prostředků a zcela opuštěná ve starobinci) zahájila kampaň za ustavení Dne matek jako národního svátku. Dočkala se v roce 1911. V roce 1914 byl Den matek prohlášen oficiálně za národní svátek - den veřejného vyjádření lásky a úcty matkám. Druhou květnovou neděli matky nepracovaly, nevařily, neuklízely. Všechno obstarávaly děti, které navíc maminky ochotně obsluhovaly. Dospělí posílali matkám pozdravy a blahopřání. Občané USA se zdobili květinou - bílou ten, kdo maminku už neměl, a červenou ti ostatní.

NÁPAD OSLAVY Dne matek do Československa přišel kolem roku 1918, kdy zemi navštěvovalo hodně lidí z USA, mezi nimi i sociální pracovnice. Ideu šířila Čs. ochrana matek a dětí, Červený kříž, Sokol, Orel, katolické spolky i některé ženské komise při politických stranách. "Maminku máme každý jen jednu a je jediná, která nás nesobecky milovala. Dětmi se cítíme ve dvou stejně jako ve čtyřiceti letech, proto půjdeme slavit pod heslem Hold matkám," tak začínala výzva v Českém slově z roku 1924. Noviny zvaly na oslavu do Stromovky, kde se konal jeden z prvních Dnů matek u nás.

NEJVÍCE SE o oslavu Dne matek v bývalém Československu zasloužila Alice Masaryková. Ostatně není divu, protože její otec T. G. Masaryk na svou matku vzpomínal takto: "Matka na mne měla větší vliv než otec... Matka byla chytrá a moudrá... Matka byla zbožná. Ráda chodila do kostela, ale neměla k tomu kdy, protože musela dřít na rodinu..."

MATKA, která vychovala a vypěstovala ve svých dětech ušlechtilé vlastnosti, zůstávala v minulosti často v pozadí a nepovšimnuta. Proto od samého zrodu tohoto svátku nikdo nepopíral, že by matkám měly být více nakloněny zákony a že stát by měl matkám a dětem hmotně pomáhat. Nejen v tento sváteční den by si každý měl připomenout úctu ke každodenní neviditelné péči matek o novou generaci, pěstovat smysl pro cenu dobrých vztahů mezi mužem a ženou a vytvořit ovzduší dobré vůle, které toto tisíciletí tolik postrádá.

DEN MATEK V DATECH

Antika - již v antickém Řecku byl slaven Den matek, který vzdával hold ženám jako stvořitelkám života.
16. století - v Anglii je uctívána tradice "Mateřské neděle", kdy bez ohledu na věk a společenské postavení byl tento jeden den věnován setkání dětí se svými matkami.
1904 - Anna M. Jarvisová (1864 - 1948) se stěhuje do Filadelfie (Pennsylvania, USA).
1906 - zemřela matka Anny M. Jarvisové.
1907 - při vzpomínce u příležitosti prvního úmrtí matky Anny Jarvisové vzniká myšlenka vzniku dne, který by vzdal hold ženám - matkám.
1908 - první oficiální oslava Dne Matek ve Filadelfii.1909 - k oslavám Dne matek se připojilo 45 států USA a další země všech světových kontinentů.
1913 - Kongres USA navrhl slavit každoročně vždy druhou květnovou neděli jako národní svátek věnovaný matkám.
1914 - oslavy prvního národního Dne matek oficiálně vyhlásil tehdejší americký prezident Woodrow Wilson. Jako symbol poděkování matkám byla určena květina - karafiát, obvykle doprovázena vkusným papírovým přáníčkem.
1923 - Den matek je poprvé slaven v Československu. Jeho organizace se v Brně ujaly YWCA a ČSČK za podpory dalších organizací.
50. léta - V komunistickém Československu a ostatních proruských zemích jsou oslavy Dne matek nahrazeny oslavami Mezinárodního dne žen.
90. léta - obnovení tradice Dne matek je dalším krokem přiblížení České republiky a Slovenska vyspělým západoevropským zemím.
1992 - znovu založená YWCA se rozhodla obnovit tradici Dne matek, v obchodním domě Kotva organizuje velký happening. Den matek opět vstupuje do všeobecného podvědomí.

 

 


Komentáře

Komentáře může přidávat jen registrovaný uživatel

Přihlásit se / registrovat
1Růžena - 10. 5. 2015 07:47
den matek
máš to 2X !!!!!!!
2akimoro - 10. 5. 2015 08:35
2X
Dík za upozornění.
3Hanka - 10. 5. 2015 10:46
Den matek
Myslím,že nás v našem věku už není hodně těch,kteří ještě mají to štěstí,že maminku mají.Já té své půjdu popřát odpoledne.A ti,co nemají komu popřát,určitě budou vzpomínat.
4Jarda - 10. 5. 2015 16:13
Den matek
Nějak vás tady ubývá, že by jarní únava či chřipková onemocnění? Ke dni matek vám všem posílám gratulaci a od malé rodinné kapely z Polabí kytici vitamínů.

Jen bych rád podotkl, že tahle venkovská elektrická dechovka má ke svým písničkám moc hezké obrázkové doprovody.

Z důvodu, že bych dal rád dva odkazy, pokračuji v dalším komentáři.
5Jarda - 10. 5. 2015 16:21
4: Růženko
mají tam taky jednoho Žváčka, podívej se na doprovodné obrázky, není mezi nimi i obrázek Konice?
6akimoro - 10. 5. 2015 16:51
5: Muziky
Járo ty jsi mi dal. Seděla jsem u písniček a vypadlo mi z hlavy, že mám jít k mladým na večeři, museli si pro mě přijet.
7Růžena - 10. 5. 2015 17:46
5: Žváček
jsou to obrázky pohled na Konici s kostelem a druhý pohled na zámecký park.
8Růžena - 10. 5. 2015 17:48
4: Díky
za přáníčko dnes mi krom tebe nikdo nepopřál a hokej stojí za prd tak jsem si taky poslechla pár písniček . Alenka schází nemá v pořádku počítač ne její vinou ale vinou operátora tak doufám že to nějak vyřeší. Už kvetou na mé zahrádce konvalinky tak jsem si sama sobě popřála a natrhala kytku voňavé krásy.
9Jarda - 10. 5. 2015 18:06
6: No vidíš,
tuhle kapelu jsem objevil náhodou, už nevím, co jsem hledal, docela mě překvapilo, že tenhle rámus dokáže udělat taťka-kapelník a jeho dvě dcerky.
10Růžena - 11. 5. 2015 06:15
9: Taťka kapelník
no fakt umí poslechla jsem všechny písničky a dočetla jsem se že hrají i v zahraničí.

60k.cz | Nezávislý, přátelský a svobodný web | Šedesátka, oáza klidu pro seniory | 2013 - 2024