Úvod > Kluby > Historie > František Kupka

František Kupka

(autor: akimoro, dne: 6.8.2017 13:51)
Občas se napíši něco málo o slavných lidech, kteří se buď v Dobrušce narodili nebo zde žili, či se nějak zapsali do historie Dobrušky. Nedávno si Dobruška připomněla úmrtí malíře Františka Kupku a tak si myslím, že bychom si mohli na slavného Čecha zavzpomínat

Malíř František Kupka

Narodil se v Opočně 23.9.1871, jako jedno z dětí notářského úředníka. Mládí prožil v Dobrušce, pod Orlickými Horami. Zde se vyučil sedlářem, ale už tehdy maloval vývěsné štíty a obrazy světců.

Na přímluvu rodiného přítele byl poslán na řemeslnickou školu do Jaroměře 1886. Pak nastoupil na akademii v Paze 18187. Tady studoval jako žák profesora Sequense až do roku1891. Další jeho pouť života vedla do Vídně. Ve Vídni žil do roku 1895,odtud vedla jeho cesta do Paříže, kde stuldoval jako stipendista kam se dostal oklikou přs severní Evropu. Během studii na L´cole Baux- Arts. Živil se malováním obrazů, vyučoval náboženství a dokonce vystupoval jako spiritistické mediu. Není od věci se zmínitse zmínit, že se zajímal o východní učení a mistku vůbec.

Kolem roku1903 se dostal do podvědomí jeho satirickýmý kresbami, kgteré publikoval v pařížském časopise L´assiete au Berre, kterého příspíval ataky vytvořil samostatná tři čísla – alba Peníze, Náboženství a Mír (1901 – 1907).

V roce 1914 šel dobrovolně do války,kde byl raněn v bitvě u řeky Aisne, Byl vyznamenáný Řádem důstojníka Čestné Legie. Za zásluhy získal hodnost kapitána. Pomáhá ve Francii zakládat Československé legie.

Po válce je jmenován profesorem na Prážské akademii 1920, kde přednášel.Pozdšji přednášel i v Paříži, kde vyučoval české stipndisty. Za svůj život uspořádal mnoho výstav a ostal i hodně ocenění.

V leteh1919 – 1938 byl Kupka podporován přítelem Jidřichem Waldesem, pražským ponikatelem, který kupoval obrazy.

Většínu svého života prožil v Paříži na předměsti Peteaux kde také 24. července 1957 umírá.


Komentáře

Komentáře může přidávat jen registrovaný uživatel

Přihlásit se / registrovat
1alava - 7. 8. 2017 18:20
Fr. Kupka...
...jj, Růžo, vzpomínám, že při společné návštěvě dobrušské radnice průvodkyně Fr. Kupku zmiňovala a je tam i výstava jeho obrazů. Dík za info.

60k.cz | Nezávislý, přátelský a svobodný web | Šedesátka, oáza klidu pro seniory | 2013 - 2024