Úvod > Kluby > Historie > Hradec Králové

Hradec Králové

(autor: akimoro, dne: 27.2.2014 16:39)
Opsala a trochu skrátila jsem s knihy Velká kniha pověstí z českých hradů a zámků. Třeba bude mít Jára nějaké historické obrázky.

Hradec Králové

Pahorek nad soutokem dvou řek se stal už v prvním století před Kristem místem pro bezpečné hradiště.Později ono místo ocenili i první Slované. Po nich objevili hradiště Přemyslovci, kteří zde postavili hrad a ten se stal významným správním střediskem východních Čech. Teprve Přemysl Otakar I začal roku1225 kolem hradu stavět ohrazené město, které se do dějin zapsalo zejména po smrti Václava II. V roce 1305. Tehdy se stal Hradec sídlem Elišky Rejčky, vodvy po Václavu II. Tehdy se do jeho nátvu dostalo slovo Králové.Eliška se opravdu chovala jako Královna a nejen protože byla vdova po VáclavuII, ale i jako vdova po Rudolfu Habsburskovi, za kterého se brzy po smrti Václavově provdala.

Zasazovala se proti volbě Jana Lucemburského jako kandidáta na čekou korunu a stavěla se na stranu Habsburků. Když neuspěla proti Lucemburkovi jako kandidátovi na český trůn, přivedla si ze Slezka vojáky, aby krále znepokojovala. Jan Lucemburský byl bojovník a brzy Slezany vyřídil. Poslal je domů a bojovnou královnu do kláštera ve Satarém Brně. Hradci však přídomek Králové zůstala stal se věnným městem čekych královen. Konec hradu byl dílem Jana Žižky s Trocnova, který jej rozbořil, když se proti němu postavil Bořek Diviš z Miletína jako jeden z protivníků. Dnes stojí na jeho místě střed města Hradece Králové.

 

Porpadlé jeptišky

Od pradávných dob se vyprávělo po Hradci, že na starém hradě stával klášter, v něm žily jeptišky. Jednoho dne, když se lidé probudili, pohlédli na městský kopec, byli překvapení. Kopec byl pustý, hrad zmizela s ním i jeptišky. Hradečtí si nedovedli událost jinak vysvětlit, než že se klášter i s jeptiškami zasunul pod zem.

Jezuita Balbín zaznamenal o jeptiškách tuto příhodu.

Na stráni pod hradem rostly byliny. Matka Balbínova poslala služku, aby je natrhala. Služka při trhání došla až do hradního příkopu. Když zvedla hlavu uviděla branku a před ní stála jeptiška a zvala služku ať jí následuje, odemkla dvířka. Služka byla zvědavá, ale i vystrašená a tak jen nahlédla dovnitř, v místnosti bylo velké množství stříbra a zlata. Jeptiška když viděla, že služka dál nepůjde vzala hrst zlaťáku a hodila je služce do zástěry se slovy“ Až bude tvoje paní zase potřebovat peníze příjď si pro ně. „

Služka doběhla vystrašená domů a odevzdala zlaťáky své paní. Víckrat se už do hradního příkopu neodvážila vstoupit.


Komentáře

Komentáře může přidávat jen registrovaný uživatel

Přihlásit se / registrovat
1Inka - 28. 2. 2014 10:18
Hradec
Už jsme tam dlouho nebyli,naposledy, když opravovali hradby...Můj muž tam žil do dvanácti let, než se odstěhovali do Prahy. Ještě tam má spolužáky, ale je to moc daleko, kvůli nemoci se tam kdoví jestli podívá..
Taky mám ráda pověsti.Hlavně jsem vždy dělala přípravu pro vnoučata a tam, kde jsme byli na pobytu jsem se pídila po pověstech, večer jsem vyprávěla a přes den byl výlet po tajuplných místech.To bych určitě využila, ale časy se mění a vnoučata s nimi.Malí se přizpůsobují velkým ,a těm jen mohu poradit s programem.
2alava - 28. 2. 2014 11:25
Hradec...
Hlásím se se svým více než kladným vztahem k tomuto městu! Od dětství to byla přestupní stanice, když jsme jako děti jezdily na "vakace" k prarodičům. Oba rodiče i manžel pocházeli z Hradecka, otec v HK vystudoval OA. Jenom lituju, že se z toho hradu nic nezachovalo. O královně Elišce jsem mnohé četla. Dala postavit chrám sv. Ducha. Tam jsem ještě nenahlédla, ale moc bych někdy chtěla. Zato jsem vylezla na Bílou věž. Hradec zkrátka miluju.
3Růžena - 1. 3. 2014 09:01
Suchý
moc pěkná lokalita na koupání znám z mládí a moje vnoučata tam jezdí každý rok v létě několikrát.
4Inka - 2. 10. 2014 10:07
Co se v Hradci událo na konci prázdnin
Škoda, že jsem byla na opačném konci republiky...
5Růžena - 3. 10. 2014 07:56
4: odkaz
tak tam bych se vyřádila i já ty bys točila a já fotila jak ďas. Nádherné stroje a to kolo nebo parakolo ? Vynalezeno v Paříži to vidím prvně a nevím proč se neujalo sedět v "pneumatice " která jezdí to mě dostalo !
6Inka - 3. 10. 2014 08:12
5: Ta náplavka v Hradci..
Je dost využívaná k akcím.Fandím jim.Ale kéž by to u nás pořádali na Otavě- třeba v Písku.Tam ji taky mají...

60k.cz | Nezávislý, přátelský a svobodný web | Šedesátka, oáza klidu pro seniory | 2013 - 2024