Úvod > Kluby > Historie > MDŽ

MDŽ

(autor: akimoro, dne: 6.3.2015 06:23)
Něco málo o svátku,který mnozí muži považují za žalostný den mužů. Zřejmě proto, že v minulosti museli uznat, že i ženy mají svá práva.

Vznik a vývoj MDŽ

Mezinárodní den žen má svůj původ v době sociálních krizí a příprav států na nadcházející světovou válku. V této době se začaly ženy zasazovat o svá práva a pronikat tak do veřejného života. Počátky můžeme spatřovat v roce 1907, kdy se konal první mezinárodní sjezd socialistických žen ve Stuttgartu. Právě zde padl návrh, aby se ženy určitý den v roce scházely a požadovaly volební právo. Této konference se účastnilo téměř 60 delegátek z 15 zemí. Důvodem proč se měly ženy v boji za svá práva scházet v jeden určitý den, byla snaha upozornit na tuto problematiku širokou veřejnost, jak ženy, tak také muže.

V roce 1908 se pak sešlo několik tisíc žen a pochodovalo ulicemi v New Yorku. Demonstrovaly za zkrácení pracovní doby, zvýšení mezd, volební právo a za politická a hospodářská práva pro ženy. Od tohoto roku se pak ve Spojených státech začal slavit poslední únorovou neděli „Národní den žen“. V Evropě byl Den žen zaveden o dva roky později, v roce 1910, na druhé mezinárodní konferenci socialistických žen v Kodani, kdy se z tohoto dne stal mezinárodně oslavovaný den na návrh Clary Zetkinové, německé socialistky a zakladatelky dělnického ženského hnutí. Clara Zetkinová prosadila pořádání mezinárodního svátku za účelem boje za volební právo žen. V Kodani tak došlo k proklamování Mezinárodního dne žen na počest boje žen za svá práva a dosažení volebního práva. Poprvé se ženy takto organizovaně sešly o rok později, v roce 1911, v několika evropských zemích, mimo jiné také v Rakousko-Uhersku.

Později se dnem žen stal 8. březen, který se ustálil po první světové válce a to především vlivem demonstrace žen a jejich protestních akcí proti 1. světové válce konaných v Petrohradě 23. února roku 1917. Po abdikaci cara byla ustavena prozatímní vláda, která schválila volební právo žen. Podle gregoriánského kalendáře je 23. únor vlastně 8. březen a proto se tento den ustanovil jako Mezinárodní den žen.

MDŽ dnes

MDŽ byl oficiálně uznán OSN v roce 1975, což byl Mezinárodní rok žen. V tomto roce MDŽ uznalo také mnoho národních vlád. V roce 2001 vydal generální tajemník OSN u příležitosti MDŽ poselství, kde zdůrazňuje problém současné doby - nerovnoprávné zastoupení žen v politickém životě. Upozornil na to, že je třeba do rozhodovacích procesů zapojit více žen, neboť jejich přístup může v mnohém přispět v předcházení konfliktů a zajišťování míru.
Dnes je MDŽ demonstrací za odstranění diskriminace a lepší pracovní podmínky žen a připomínkou boje za jejich rovnoprávnost.

MDŽ a 8. březen je tedy možná částečně poznamenán svou komunistickou minulostí, kdy se ho komunistická politická elita v Československu zmocnila k využití své propagandy. Jde však o den uznávaný v různých částech světa. 


Komentáře

Komentáře může přidávat jen registrovaný uživatel

Přihlásit se / registrovat
1alava - 6. 3. 2015 12:38
MDŽ...
...včerejší "oslavu" v klubu seniorů jsem prošvihla, ale nelituji, byla jsem raději v pohybu a na vzduchu, byť pěkně "ostrém". Naše město, lépe jeho vedení - mladá paní starostka - se za dobu svého působení postarala o obnovu mnoha tradic - městskou oslavu MDŽ taktéž. Do kina je vždy k pobavení žen a jako poděkování pozván divadelní soubor, na přivítanou sklenka vína, na rozloučenou kytička. JDU!
2alava - 6. 3. 2015 23:19
1: MDŽ
Tak divadlo v kině bylo prima. Taková praštěná konverzačka ve 4 osobách. Nasmáli jsme se. Na uvítanou jsme dostali (muži měli také vstup volný, ale za 100 ;-), abychom to my ženy měly všecko grátis), decku červeného nebo bílého a na rozloučenou tulipánek z kýblu od města.
3zorka - 7. 3. 2015 10:23
MDŽ
Že se svátku zmocnili komunisté, je logické. Ti se zmocňovali všeho.U nás v zaměstnání z toho udělali politickou schůzi s okoralými chlebíčky a tanečkem s dětmi ze školky.Pak byla povinná část ukončena a zbytek slavících se zlil jako dogy. Ale že se toho svátku zmocnili i muži,ne že by byli příliš galantní k ženám, ale vzali to jako příležitost k chlastu. A někde nechyběl ani sex. Není divu,že se mi i po těch letech dělá z MDŽ nevolno. Jistě to jinde mohlo probíhat i jinak, záleželo na kultivovanosti účastníků.
4akimoro - 7. 3. 2015 15:36
bez-nadpisu
Vím, že je svátek zprofanovaný díky bývalému režimu. Úmyslně neříkám komunistů, protože nám vládly tři strany, komunisti, sociální demokracie a lidovci. Na ty dvě se tak nějak pozapomíná a hází se vše na komunisty, je to pohodlnější.
Svátek jsem připomněla proto, že si myslím, že původní význam by se neměl zapomínat.
5Maruš - 8. 3. 2015 23:11
MDŽ
Můj názor na Slavení MDŽ je takový.Když jsem byla ještě zaměstnaná,tak se každoročně tento svátek slavil.Kdo se chtěl opít,nemusel chodit ani na oslavu.Napil se všude.My ženy jsme se tam pobavily a líbilo se nám to.Ne každé ženě bylo dopřáno,aby byla matkou a tak jsme se veselily všechny.Matky i ty bezdětné.I na pracovištích byl kolektiv družnější .
6Růžena - 9. 3. 2015 07:19
MDŽ
Jsem skoro prošvihla jedno přání přišlo po telefonu jinak jsem pálila na zahrádce pozůstatky . Posílám krásnou hudbu !
7Hanka - 9. 3. 2015 22:33
8.březen
jsme slavili vždy.Jednak jsem skoro celou dobu pracovala v ženském kolektivu,takže jsme měly důvod se sejít i jinde,než v práci.A jednak 8.března má má maminka narozeniny.Mimochodem včera měla 88 let.Takže důvod k oslavám 8.března byl a je u nás stále!!
8alava - 10. 3. 2015 10:01
7: Hanko...
...tak mamince všechno nejlepší a hlavně to zdravíčko!

60k.cz | Nezávislý, přátelský a svobodný web | Šedesátka, oáza klidu pro seniory | 2013 - 2024