Úvod > Kluby > Historie > Ondřej

Ondřej

(autor: akimoro, dne: 30.11.2014 11:42)
A máme tady Ondřeje a s ním letos i první neděli adventní (železnou).

Svatý Ondřej

Narodil se v Betsaidě na břehu Galilejského jezera. Protože byl Žid, Ondřej zcela jistě nebude jeho vlastní jméno. Tradice však nám pro něho nedochovala žádné hebrejské nebo aramejské pojmenování. Byl učedníkem Jana Křtitele. Když poznal Ježíše, přivedl k němu i svého mladšího bratra Šimona Petra a stal se jedním z prvních jeho učedníků. Žil v Kafarnaum.

Evangelia ho uvádějí jako jednoho z nejbližších Ježíšových učedníků, kteří směli být přítomni některým výjimečným událostem. Ve Skutcích apoštolských je o něm jen drobná zmínka.

Podle Eusebia, jehož pramenem byl Órigenés, působil Ondřej jako apoštol křesťanství v Malé Asii a Skýtii u Černého moře až k Volze. Podle legendy byl ukřižován ve městě Patras (Patrae) v Acháji na kříži ve tvaru písmene X (crux decussata). Říká se proto takovému kříži svatoondřejský kříž.

 

Svatý Ondřej je patronem Rumunska a Ruska, na jejichž území prý působil, a také Skotska. Tradice ho uvádí jako prvního biskupa Byzantia, a tedy jako prvního v pořadí patriarchů konstantinopolských.

Jako rybář se stal se svým bratrem svatým Petrem patronem rybářů. Dále pak i horníků, provazníků a nevěst.

Ondřej je hlavní postavou apokryfních Skutků sv. Ondřeje, napsaných zřejmě uprostřed 3. století.

Atributy

Umělci Ondřeje zobrazují jako starého muže s dlouhými bílými vlasy a vousy, s knihou evangelií v pravici, opírajícího se o kříž ve tvaru X, na němž byl podle podání umučen.

 

Pranostiky

Pranostiky na den 30. listopadu
Hrozí-li Kateřina sněhem, přinese jej Ondřej.
Na svatého Ondřeje ještě se zem ohřeje.
Poletují-li na svatého Ondřeje včely, bude neúrodný rok.
Na svatého Ondřeje hoď dřívko na vodu: přeplyne-li, bude mokrý rok; zůstane-li na povrchu tiše, bude
Svatý Ondřej dělá led a svatý Jiří jej láme.
Sníh svatého Ondřeje žitu velmi prospěje.

 

30.11 letos připadá také první adventní neděle, také nazývaná železná.


Komentáře

Komentáře může přidávat jen registrovaný uživatel

Přihlásit se / registrovat
1Růžena - 30. 11. 2014 16:11
jojo
zapálíme první adventví svíčku a pak už jen pečeme smejčíme nervujeme se aby vše bylo naleštěné ,jídla plná lednice a já jsem se rozhodla ,že letos budu vánoce bojkotovat asi budou jen vanilkové rohlíčky konec pečení 15 druhů cukroví jako dřív.Zelí je ukvašené a zelňačka je zdravější než cukroví.A úklid ? To se ještě uvidí zatím mě duch vánoc ještě neoslovil .
2alava - 30. 11. 2014 16:32
1: Růženko,
...jak kde a jak kdo. Já moc se svíčkami neexperimentuju, abych náhodou nevyhořela ;-)). Bojkotovat budu všechno kolem, ale vánoce ne. Ty za nic nemůžou. Už mi svítí v okně kometa a baráčkem voní perníčky. Jelikož s nimi za vnučkami pojedu až v úterý, stihnu i nějaké omalovat. Jen tak. Naštěstí 15 druhů cukroví jsem nikdy nepekla, tak mě to letos nemusí ani moc mrzet, když jich bude míň.
A zase na to všecko půjdu pudově - buď to pude, nebo to nepude :-)).
3akimoro - 30. 11. 2014 19:00
2:
Nějak se nemůžu taky do té správné nálady dostat.Kamarádka Anička se pustila do smíchu, když jsem řekla, že letos nebudu moc péct.Zná mě a tak ví, že prohlašuju už pár let, že cukroví koupím.Pak mi to nedá, když není domov provoněný perníčky a cukrovím, tak to není ono.Smýčit se snažím už pár dní, ale čtrnáct dní jsem se přesvědčovala, že je nejvyšší čas začít. Tak teď dělám každý den kousek. Naráz bych to nezvládla.

60k.cz | Nezávislý, přátelský a svobodný web | Šedesátka, oáza klidu pro seniory | 2013 - 2024