Úvod > Kluby > Historie > Opočno pod Orlickými Horami

Opočno pod Orlickými Horami

(autor: akimoro, dne: 6.6.2023 13:34)
Trochu historie.

Tak vám zase po dlouhé době napíši něco o našem kraji.

Není to z mé hlavy vypůjčila jsem si povídání z knihy od Jiřího Macha Orlické Hory Království princezny Kačenky.

Je to část od Opočna do Hor a začneme právě Opočnem.

Tak vám zase po dlouhé době napíši něco o našem kraji.

Není to z mé hlavy vypůjčila jsem si povídání z knihy od Jiřího Macha Orlické Hory Království princezny Kačenky.

Je to část od Opočna do Hor a začneme právě Opočnem.

OPOČNO

Když se vydáme od Hradce králové tak nás na naší cestě přivítá první město podhůří a to je Opočno. Tak si o něm něco povíme.

Z Opočna je vidět nádherné panorama Orlických Hor hory najdeme i v jeho názvu Opočno pod Orlickými Horami.

Opočno je společně s Dobruškou bráa k Orlickým Horám. Nejstarší zmínka o něm sahá až do 1068, která j zachycená v Kosmově kronice. V kronice se jedná o pasáž, která se týká nepovedené volby biskupa na Dobeníně. Tady u hradu Opočno se utábořila jedna z dotčených skupin, která uraženě odjela z Dobenína. Starší jméno z Podorlicka není známo. Proto se domníváme, že Opočno bude nejstarší.

Opočno má bohatou historii a tak jen pár zajímavostí, které stojí za připomenutí.

Lípa je malá obec u Hradce Králové kde stávala malá tvrz odkud pocházel rod Trčků z Lípy.

Události v 15 století dopomohly Trčkům z Lípy k nemalému bohatství.

První známý byl Mikuláš Trčka z Lípy, který zemřel roku 1453 a svým dědicům zachoval nemalé jmění, kteří ho zdárně rozmnožovali.

Jedním z významným byl Mikuláš mladší Trčka z Lípy, který k rodnému jmění přidal vsnice na Čáslavsku a Chrudimsku. Dál v severních a Východních Čechách.

S ním spojeno jméno Kateřiny ze Šlemberka, Nevěrné ženy ,kterou nechal zazdít za živa.

Centrem Trčkova jmění se stalo postupně Opočno, které začali potomci přestavovat.

Bouřlivé doby v 17 století jim nedovolily přestavbu dokončit.

Trčkové byli v 16 století nejbohatší rod v království. Začátky 30leté války ji byly nakloněny a Jan Rudolf Trčka a zvlášť jeho žena Marie Magdlena z Lobkovic nenechali nic náhodě

Jan Rudolf a jeho syn Adam Erdman se stali Katolíky, ale jeho žena Marie Magdaléna zůstal u náboženství utrakvistického., na což měla povolení samotného císaře. Sousedé, kteří nechtěli konvertovat ke katolismu museli opustit zemi a odejít do emigrace. Své majetky rozprodávali hluboko pod cenou. Trčkové byli vždy pohotoví kupci. Paní Marii Magdalénu jejich poddaní nazývali, ,, zlá Madla“.

V 17 století se vliv Trčků zvětšoval i politicky a zvláště Adam Erdman Trčka z Lípy.

Přišel, ale 25 únor roku 1634 a zbraň zvaná partiyzána ukončila Vadšteinův život. Spolu s ním se stali obětmi atentátu je věrní a mezi nimi i Adam Erdman Trčka z Lípy. V září1634 zemřel i Adamův otec a císař zkonfiskoval celé panství.

Opočenské panství získali bratři Rudolf jeriným Colloredo z Wallse a jejich potomci tu hospodařili až do minulého století.

Colloredové od 18 století Coloredo-Manfldové dokončili přestavbu opočenského sídla na renesanční zámek.     

Opočno pod Orlickými Horami
dsc02882.jpgdsc02883.jpgdsc02881.jpg

Komentáře

Komentáře může přidávat jen registrovaný uživatel

Přihlásit se / registrovat
1Jana P - 6. 6. 2023 16:44
I k Orlickým horám mne váží krásné vzpomínky
To jsem jednou jela vlakem (asi na Slovensko), kochám se líbeznou zelení kolem Orlice, když zaznamenám z hovoru svou mladíků odvedle, že jeden míří na Zemskou bránu. Slyšela jsem to poprvé a zaujalo mne to natolik, že z toho byl jeden krásný prodloužený víkend v Klášterci n.Orl. a několikakilometrová pohádková pouť podle Divoké Orlice zpět do penzionu. Na začátku cesty údolím mne uvítala nádherná roubenka, popisné panely cestou vyprávěly bajky o "správci" Orlických hor (jak se jen, bože, jmenoval) a jeho milé Kačence, o zdejším zbojníkovi, pašeráckém mostu a potom přišla Zemská brána - krásný starý most tvořící hranici s Polskem. Tady jsem se ve svém putování "trochu" zadrhla, bylo nutné zdolat hodně prudkou strž, ouvej. Potom už výhledy do široké krajiny, Čihák, Petrovice a kolem přehrady Pastviny do Klášterce. Je to i kraj s památkami na české bratry.
2akimoro - 7. 6. 2023 13:31
Kačenka
Někde se říká, že Kačenku miloval Krakonoš jinde, že Rampušák. Pokusím se vyhledat v knihách pověst. Je jich hodně. Teď se jedu toulat Moravou, ale až se vrátím sednu k tomu. Pověstí co se váží k Orlickým horám je mnoho.
3Jana P - 7. 6. 2023 16:29
Ano, k Orličkám patří Rampušák
to je ten dobrý duch hor a Kačenčin druh. A tady ještě pár fotek z toho vydařeného výletu
p1010028.jpgp1010067.jpgp1010060.jpgp1010029.jpg
4alava - 7. 6. 2023 21:02
Orlické hory
mám také moc ráda a Růža to ví ;-)) . Byly na dohled od míst, kde jsem jako dítě pobývala o prázdninách u babiček, do Opočna jsme jezdily jako děti na slavné poutě Porcinkule a později sami už jako rodiče na všecka ta místa se svými dětmi. Neb tady na severu jsme byli s mužem jako náplavy, ale srdcem jsme se hlásili k Východočeskému kraji. Když mi muž odešel do nenávratna, dostávala jsem se do těchto míst jen sporadicky, ale mám je navždy v srdci. Když jsem se pak před lety seznámila s Růžou - akimoro, poznala jsem i Dobrušku a vzaly mne s její dcerou i do Orliček a znovu jsem s ní mohla navštívit i Nové Město n.M. Těch míst, co mi dodnes mají co říct, je tam spousta.

60k.cz | Nezávislý, přátelský a svobodný web | Šedesátka, oáza klidu pro seniory | 2013 - 2024