Úvod > Kluby > Historie > Popeleční středa

Popeleční středa

(autor: akimoro, dne: 17.2.2015 20:21)

 

autor: Míša | zdroj: Víra.cz 

Něco málo z historie Popeleční středy

V období raného křesťanství existovala praxe veřejného pokání po spáchání těžkého hříchu. Kajícník byl na začátku Postní doby biskupem vyzván, aby zahájil uložené pokání. Oblékl se dokajícího roucha a hlavu si posypal popelem. Obřadně byl vykázán z kostela a před vchodem až do Velikonoc žádal křesťany o modlitbu. Instituce veřejného pokání se ještě před koncem prvního tisíciletí postupně vytrácela, avšak výmluvné gesto kajícího sypání popela na hlavu se začalo uplatňovat u všech účastníků bohoslužeb.

Papež Urban II. doporučil tento obyčej na Beneventské synodě 1091 pro celou církev. Mužům se popel sypal na hlavu, ženy kvůli povinnému závoji byly popelem znamenány na čele ve tvaru křížku. Zvláštní modlitba pro žehnání popela se objevila až v 11. století. Předpis, podle kterého má být použit popel ze svěcených ratolestí Květné neděle předchozího roku, pochází až z 12. století.

Prach jsi a v prach se obrátíš

Popeleční středa je dnem přísného postu (půst od masa a půst „újmy“ - jen jednou za den úplné nasycení).a připomínkou pomíjivosti pozemského života. Znamenání popelem tzv. Popelec doprovází udělovatel slovy: Pamatuj, že jsi prach a v prach se navrátíš . Katolický křesťan je takto veden, aby zůstal nezávislý na skutečnostech pomíjivých a věnoval pozornost hodnotám trvalým – duchovním.

Postní doba

Velikonocům předchází čtyřicetidenní přípravná doba - tzv. Postní doba.

 

Popeleční středa - 1. den půstu: (46 dní před Božím hodem velikonočním) - začátek posvátné doby postní

Popeleční středa se datuje do 6.-7. století. Tehdy byl začátek postního období přeložen ze 6. neděle před Velikonocemi na středu, která jí předchází, aby se z postní doby vyčlenily jednotlivé neděle, protože ty nejsou chápány jako postní den.

 

Jaké je počasí o Popeleční středě, takové se drží celý rok.

Kdo dnes bude prát prádlo, tomu pak stejně zůstane po celý rok špinavé.

Kdo dnes peče chléb, tomu tento den při pečení pomáhá sám Pán Bůh se všemi svatými.

Kdo se dnes napije svěcené vody či kořalky, bude v létě ochráněn před komáry.

Na Popeleční středu fouká-li vítr svěží, úrodný rok nato běží.

Přadleny říkaly: „Škaredou středu nerada předu, ráda spím, co je kde dobrého, všechno sním.


Komentáře

Komentáře může přidávat jen registrovaný uživatel

Přihlásit se / registrovat
1alava - 18. 2. 2015 13:07
Popeleční středa...
...Růžo, dík, nemusím to nikde hledat (chtěla jsem). Šlo mi hlavně o ty pranostiky. Naštěstí neperu. Svěcenou vodu nemám, ale na ty komáry bych si preventivně mohla něco dát ;-), jdou po mně hrozně. No a počasí - je šmourno, nefouká, 5 st. - žádná sláva.
2akimoro - 18. 2. 2015 17:59
Komáři
Alenko na komáry si kup pytlík rozmarýnu, ten svař v litru vody asi deset minut, sceď nech vychladit přidej dvě až tři lžíce (podle velikosti) vinného octa a máš prostředek proti komárům a jiné havěti. Je to lepší jak repelent.
3Helena - 18. 2. 2015 19:15
opět pěkně pohromadě
Zvyky ale už nikdo nedodržuje a nadcházející Velikonoce už jsou jen komerční záležitostí
4alava - 18. 2. 2015 21:18
3: Velikonoce...
...no já bych to tak vehementně netvrdila - určitě jak pro koho, a to ani nemusím být praktikující věřící. Že to dneska všecko přemele a znesvětí ta příšerná komerce, je sice pravda, ale někde někdo v koutku duše to ještě prožívá, jak víra káže.
5Hanka - 18. 2. 2015 22:06
2: Komáři
Vnutím se do diskuze-komáři na mě lezou jen v případě,že nikoho lepšího v blízkosti nemají!!!!Rozmarýn si pěstuji,ale že odpuzuje komáry,mě nikdy nenapadlo. Svátky v posledních letech jaksi nemusím.Ale že by byly jen komerční záležitostí,s tím zásadně nesouhlasím.Stačí občas něco vysvětlit dětem či vnoučatům a hned je z toho záležitost zcela jiná! Příjemná!!!!! Ale je to JEN můj názor.
6alava - 18. 2. 2015 22:57
5: Komáři(ce)...
...to přiletí jedna, cucne si a už volá na ostatní "pojďte sééém, tady je Vávrová!" a mám po žížalkách. To mazání s tím rozmarýnem a vin. octem se doporučuje i na klíšťata. Ale vyzkoušeno to ještě nemám.
7akimoro - 19. 2. 2015 07:17
Komáři
Ten rozmarín na komáry je vyzkoušený. Kdysi jsem ten utrejch uvařila a dovezla do Lovčic. Synovec šel síct trávu a vzal si ho sebou. Všichni kolem byly pokousaní od ovádu a on ne, tak jsem hned musela paní majitelce, kde sekal trávu, poslat recept. Jestli působí na klíšťata nevím, ale moje vnoučata co používají tohle mazání chodí z lesa bez klíšťat.
Co se týče starých zvyků ty se u nás dodržují. Nedá se říct,že by vnoučata měli něco proti nim. Naopak si je pamatují. Na ostaky se pekli koblihy a budou se péct i jidáše plést pomlásky, u nás se říká binovačky, na Moravě tatary.. Staré zvyk nemají mnoho společného s křesťanstvím. To přebíralo zvyky od pohanů a uzpůsobyli si je po svém, už jen ukřižování Ježíše by muselo trvat 14 dní, protože velikonoce jsou pohyblivý svátek a tak i pašijový týden je každý rok jiné dny.
8Růžena - 19. 2. 2015 07:22
6: Komářice
vyzkoušela jsem ale na mě nefunguje předloni jsem ostříhala ne pytlík ale pytel rozmarýnu koupila vinný ocet . Nalila do rozprašovače a když jsem šla do lesa s pejskem tak jsem postříkala sebe i psa a stejně na mě lítalo a kousalo vše možné. Na noc jsem navlhčila ubrousek do toho utrejchu dala vedle sebe na peřináč sebe postříkala a stejně se na mě komáří ženili. Závěr zní ,mám asi móóóc sladkou krev na kterou ani rozmarým s vinným octem nezabírá. Jinak velikonoce mám raději jak vánoce u nás se stále dodržují zvyky a těch koledníčků chodí stále hodně. Jen ten půst se u nás nedodržuje a prádlo peru i ve středu a koblihy smažím každý měsíc.
Jen doufám že pranostika na sv, Petra se nevyplní..Když mrzne na svatého Petra nastolení,
bude mrznout čtyřicet dní bez prodlení.
9Inka - 19. 2. 2015 12:19
Máme trochu slunce
Taky jsem na komáry dělala hřebíčkové mazání a jeden chlap doporučuje anýz v kapesníku.Taky to na mne nejde tak jako na Milana s cukrovkou.Ale klíště jsem už měla víckrát než on,neb víc lezu křovím a trávou.Ale na zahradě v plavkách když leze, tak ho cítím a najdu,horší být oblečená.Zas ty potvory začnou, vloni měl Vendík obojek od března.

60k.cz | Nezávislý, přátelský a svobodný web | Šedesátka, oáza klidu pro seniory | 2013 - 2024