Úvod > Kluby > Historie > Popravní zvonek

Popravní zvonek

(autor: akimoro, dne: 19.2.2017 08:44)
Tento článek jsem převzala z Dobrušského zpravodaje.

410 let/ 1607- Popravní zvonek na dobrušské radnici.Doruška měla již od středověku hrdelní právo.Dostala je pravděpodobně jako součást práv hradeckých neboli Mgdeburských od své vrchnosti. Konkrétně od Sezemi z Dobrušky v roce1340. Dobrušské městské představenstvo mělo právo odsuzovat kriminální zločince i trstem smrti. Hrdelní soud, který zsedal v prostorách radnice ( byla nejdříve v domě čp. 14 na náměstí, od druhé poloviny16 století v nově postavené renesanční budově), sloužil i širokému okolí a zahrnoval cirka 136 obcí opočenského a smiřického panství.

 Výkon hrdelního práva vykonával kat se svými pomocníky. Dobruška měla vlastního kata který bydlel v domku, jenž stál v zahradě dnešního Husova sboru. Prvním známím katem je Michal, uvádí se rok 1590. Když vyváděli odsouzence, zvonil popravní zvonek umístěný na rohu radnice nad hlavním schodištěm.

 Tento průvodce odsouzených byl ulitv roce 1607 a je na něm německá nápis ,, Bist du ein Richter, so richte recht, Gott ist dein Richter, du bist sein Knech " v překladu ,, Jsi-li soudcem, suď spravedlivě. Tvým soudcem je Bůh a ty jsi jeho sluhou." Od zhotovení zvonku, který připomíná středověkou Dobrušku, uplyne letos 410 let.


Komentáře

Komentáře může přidávat jen registrovaný uživatel

Přihlásit se / registrovat
1alava - 19. 2. 2017 17:10
Popravní zvonek...
...Růžo, to je zajímavá informace. Také jsem vaši radnici fotila ze všech možných stran, ale zvonku jsem si nevšimla, ani se nepamatuji, že by se průvodkyně o něm zmínila. Ale to se mi už mohlo vykouřit z hlavy. Jsi dobrá, díky!

60k.cz | Nezávislý, přátelský a svobodný web | Šedesátka, oáza klidu pro seniory | 2013 - 2024