Úvod > Kluby > Historie > S E D L O Ň O V

S E D L O Ň O V

(autor: akimoro, dne: 12.3.2018 09:58)
O Dobrušce jsem napsala hodně, ale tak nějak jsem pozapomněla na její okolí. I tady jsou zajímavá místa, která stojí za pozornost. Je jen málo známá obec Sedloňov, nedaleko od Deštné v O.H. Tak něco málo o ní. Je to přezvaté z dobrušského zpravodaje.

Sedloňov

Sedloňov zahrnuje obec Polom, osadu Ošerov a dvě přírodní rezervace , Bukačka a edloňovský vrch. Tak to je horská obec Sedloňov.

První zmíňka o něm je v knize Regisrů důchodů opočenského panství už v roce 1542. Žili tady zemědělci, uhlíři a dřevorubci, ti měli povinost splavovat dříví po Zlatém potoce, které se používalo v kutnohorských dolech. Část dřeva se pálila v milíř na dřevěné uhlí.

V centru obce je možné vidět znak Sedloňova ke kterému se váže pověst o sedle a uhlířích.

Pole ní si šlechtic z opočenského zámku vyjeldo svých lesů, ke žili uhlíři, a stratil zlatem vyšívané sedlo. Jeden s obyvatel lesa sedlo našel. I přes svou chudobu vzal sedlo a donesl ho na opočenský zámek, za co se mu dostalo odměny. Na památku dostala obec do erbu zlaté sedlo a lilii.

Mnohem pravděpodobnější však je, že se Sedloňovu dříve říkallo Nové sidlo – tedy staročesky Siedlo nove ( dnes Sedloňov ). Nevšední verze sedloňovského znaku z roku 2017, je možné vidět před obecním úřadem. Erb je umístěný ve starém pískovcovém rámu přivezeném z Janova. Návrh na něj vytvořila výtvarnice Jarmila Haldová a vytvořil Josef Černý z Ohnišova.

Dominantou obce obce je kostel Všech svatých, jehož stavba byla dokončená roku 1711 na místě původního dřevěného kostela z roku 1578. Kostel díky narušené statice a nedostatku financí musel být uzavřen. Ke kostelo přísluší i areal botokní fary

V 18 a první polovině 19 soletí se díky pěstování lnu rozvinulo tkalovství.

Sedloňov je kolébkou lyžování v Orlických Horách. Už v únoru roku1897 byl uspořádán první návod na lyžích, které svým zaměstnancům přivezl z Norska majitel opočenského panství Colloredo – Mansfeld.


Komentáře

Komentáře může přidávat jen registrovaný uživatel

Přihlásit se / registrovat
1alava - 13. 3. 2018 19:43
Sedloňov...
...už jsem se byla podívat na Mapy.cz, kde to je. A nemohu si vzpomenout, jak se jmenuje místo při cestě od vás do hor - s takovým malebným kostelíčkem. Tuším po levé straně silnice. Díky.
2akimoro - 14. 3. 2018 06:39
bez-nadpisu
Kaplička po levé straně kousek od silnice je v Hlukách, ty teď patří ke Kounovu. Při výjezdu je vidět kostelík sv, Ducha, který si zahrál ve filmu F. L. Věk. Tak nevím, který máš na mysli.
3alava - 14. 3. 2018 12:34
2: Kostelík...
...tak to bude ten kostelík sv. Ducha, právě že jsem si ho všimla, ale asi omylem jsem myslela, že to bylo, když nás Dana vezla do hor, a ono je to na výjezdu na Náchod ? F.L.Věk mi to nádherné místo připomněl. Teď jsem viděla fotky na netu. Dík.

60k.cz | Nezávislý, přátelský a svobodný web | Šedesátka, oáza klidu pro seniory | 2013 - 2024