Úvod > Kluby > Historie > Svatý Matěj

Svatý Matěj

(autor: akimoro, dne: 20.2.2015 17:56)

 

Sv. Matěj je patronem řezníků a tesařů, cukrářů, mládeže a taky patronem dobré úrody a ovoce.

Světec je pomocníkem proti černému kašli a neštovicím. Sv. Matěj má svátek 24. února Sv. Matěj byl původně jedním ze 72 učedníků Pána našeho Ježíše Krista. Po ukřižování Ježíše Krista a jeho nanebevstoupení se apoštolové rozhodli vylosovat ze širšího okruhu učedníků nového apoštola,na místo zrádce Jidáše. Losem byl určen právě sv. Matěj a apoštolů bylo zase dvanáct, tak jako dvanáct kmenů Izraele a dvanáct synů Jakobových. Apoštol sv. Matěj hlásal evangeliumv Palestině, Malé Asii a severní Africe. Sv. Matěj zemřel mučednickou smrtí okolo roku 63. v Kappadokii. Matěj bylo oblíbené staročeské křestní jméno Sv. Matěj byl ve střední Evropě ve středověku velmi uctíván. Byl totiž jediným apoštolem, jehož hrob byl ve střední Evropě. Jeho ostatky byly uloženy v chrámu sv. Matěje v německém Trevíru. Z toho se dá taky vysvětlit, proč staročeské jméno Matěj bylo u nás tolik oblíbené. Na světcův svátek chodili hospodáři do sadů,třásli ovocnými stromy, a prosili sv. Matěje o dobrou úrodu ovoce.

Zajímavostí je, že tenhle svátek katolická církev přesunula v roce 1970 z 24 února na 14 května. Lidé ho ovšem slaví v únoru.

Matějská pouť má staletou tradici

Matějskou poutí vlastně začíná v Praze jaro. Pouť začíná brzo, již koncem února a zpravidla trvá až do počátku dubna. Je to přehlídka nejrůznějších zábavných atrakcí pro děti a mládež. V areálu výstaviště v Holešovicích se sice pouť koná každoročně již několik desetiletí, ale Matějská pouť má staletou tradici v Šárce, v malebné poloze nad Šáreckým údolím, stojí barokní kostel sv. Matěje. U tohoto kostela se již od konce 18. století, vždy nejbližší neděli k svátku sv. Matěje, konala pouť. Šárka byla tehdy daleko za hradbami města a vážení měšťané na pouť jezdili kočáry. Tovaryši,služky a vojáci tam chodili pěšky. Matějská pouť byla první jarní pouť, velmi známá a Pražany oblíbená lidová veselice pod širým nebem.

Sv. Matěj v lidové pranostice

Svatý Matěj ledy láme, nemá-li je, nadělá je.

Svatý Matěj ledy láme, když je nezmůže, svatý Josef pomůže.

Po svatém Matěji zima hřeje.

Mrzne-li na svatého Matěje, přijde ještě čtyřicet mrazů.

Na svatého Matěje pije skřivan z koleje.

Svatý Matěj dá nám naději, aby nám nemrzlo ani v chalupě, ani na poli.

Na svatého Matěje, už se slunce usměje.


 


Komentáře

Komentáře může přidávat jen registrovaný uživatel

Přihlásit se / registrovat
1alava - 21. 2. 2015 10:12
Matěj...
...už přemýšlím, čím svého jediného vnoučka Matěje uctím. I když u něj platí - čokolády není nikdy dost!
A na Matějskou je touhle dobou pořád ještě moc velká zima. S našimi malými dětmi už jsme tam často jezdívali v jarním. Když byl Matýsek malý, zpívala jsem mu "Na svatého Matěje, když se slunce usměje, na pouti je hezkých panen, jak když máku naseje!"
2zorka - 21. 2. 2015 11:32
Matěj
Moc pěkné jméno.Taky mám vnuka Matěje.Tomu je sice 24 let, ale ani on čokoládou nepohrdne. Vybírala jsem na youtube písničku, kterou bych mu ke svátku poslala, ale až na tu, kterou uvádíš je tam jen jedna dost sprostá, a to nejde. Tak budu hledat něco o koníčkách. Bere hodiny u jednoho trenéra a ten ho chválí. Jeho kůň prý vypadá jako Masarykův, já se bojím, aby se nepochroumal (vnuk ne kůň).
3Hanka - 21. 2. 2015 21:12
Matěj
Toto jméno v rodině nemáme.Ale je velice hezké!!!!!!Matějům,Matesům a Matýskům přeji všechno NEJ NEJ NEJ....

60k.cz | Nezávislý, přátelský a svobodný web | Šedesátka, oáza klidu pro seniory | 2013 - 2023