Úvod > Kluby > Historie > Trochu historie

Trochu historie

(autor: akimoro, dne: 23.10.2017 16:43)
Napadlo mě, že bychom si mohli napsat něco o našich bydlištích z historie nebo současnosti a tak tady je počinek.
Povídání není z mé hlavy. Vypůjčila jsem si ho z knihy Stručné dějiny Dobrušska a Opočenska od Jiřího Králička a kolektivu.

Trochu historie nikoho nezabije

a neb minulost města Dobrušky

První zmíňka o Dobrušce, dříve Leštné se traduje do konce 13 začátku 14 století.Časem se z osady stalo městečko. První doložení názvu Dbruška se datuje v roce 1307 kdy sem přišla Eliška z Dbruška a Jan z Dobrušky 11. dubna 1312 a znovu 1317 po jejich přidomcich.

V roce 1320 byly prvně stanoveny povinosti měšťanů, upravena jejich práva, včetně práva vařit pivo, je deklarováno osvobozením od robotních poviností, to bylo nahrazeno peněžním platem. Bylo to takzvané narovnání z roku 1320.

Rostoucí městečko se stalo v rámci církevní správy děkanstvím. Zahrnovalo 36 obcí, včetně tří v Kladsku ( dnešní Klodsko).

Pravděpodobně byla Dobruška výchozím bodem ke kolonizaci podhůří Orlických Hor postupující proti proudu Zlatého Potoka, kde vzniklo několik hradů a nových sídel.

A teď trochu historie v datech :

V 10 a 11 století ve Východních Čechách končilo osídlení kolem Hradce Králové. Oblasti na výcho od Hradce Králové začínalo zhruba ve 12 století a vrcholilo ve 13 a14 století.

Saskými kolonisty byla založená například osada Karlův les – Cungeswald ( prvně připomenuta v oce1300). Mezrziecz ( dnešní České Meziříčí, místními nazývaná Meřič) se v datech objevuje1352. V době náporu kolonizace vzniká i Olešnice v Orlických Horách, první zmínka o ní je z roku1354.

Na Dobrušsku měli vliv i mniši cistercianského řádu, vynikají organizátoři zemědělství. Po roce1272 vybudovali klášter Svaté Pole (Sacer Campus ), odkud řídily své panství zahrnující koncem 15 století Vysoký Újezd, Jílovice, dvůr Olešnice,Městec, Ostašovice, Lično, Kounov, Bačetín, Sudín, Dobré, Hlinné, Osečnice, Deštné. Klášter, který stál v místech dnešní obce Klášter nad Dědinou, vypálili orobité v roce1420.

Před založením vesnice či města předcházlo výběr místa a zaměření takzvaným lokátorem.

O svém původu vypovídají názvy obcí: Lhota – obyvatelům obci byly odpuštěny na určitou dobu lůty ( povinost vůči vrchnosti ) obvykle na 5- 8 let. Dnešní Králova Lhota vznikla před rokem 1346. Původní osadníci byli z Horního Saska a obec nesla název Ko“nigsfeld ( Nemám německou klávenici tak se omlouvám za ten paskvil) tedy Královo Pole.

Újezd – Újezdy vznikali podle starého českého práva pomocí svědků, kteří na koních objeli zalesněná a málo obydlená území. Tak je to například v případě Vysoké Újezda nebo Bílého Újezda.


Komentáře

Komentáře může přidávat jen registrovaný uživatel

Přihlásit se / registrovat

60k.cz | Nezávislý, přátelský a svobodný web | Šedesátka, oáza klidu pro seniory | 2013 - 2024