Úvod > Kluby > Kultura a knihy > Kunětická Hora

Kunětická Hora

(autor: akimoro, dne: 26.8.2013 09:50)
Nevím kam to zařadit, tak to dám sem.Snad to někdo najde.

Kunětická Hora

Taky mezi lidmi nazývaná Kuňka. Kopec nazývaný v minulosti Holá Hora, byl podle nálezů osídlen už v prehistorických dobách. Kronikář Hájek psal o vzníku hrádku, že byl založen roku 838 jistým Kunakem je znejvětší pravděpodobnost výmysl. Historický doklad o vsi Kunětické Hoře je z roku 1353 a hrad na Holé Hoře vyrostl o 70 let později.

V roce 1420 zikmundova vojska dobyla Hradec Králové a vyhnala všechny kališníky z města. Ti se pod vedením jejich kněze Ambrože shromáždily na Holé Hoře, kde se k nim přidali sedláci, uhlíři z lesů a rovin. Ambrož po jejich vyzbrojení táhl na Hradec odkud vyhnal zikmundovi žoldnéře.

Ukázalo se, že Holá hora je strategické místo, čehož využil Diviš Bořek z Miletína. Hrad byl už pod střechou v roce 1423. Po Žižkově smrti přešel na Zikmundovu stranu a za to přijal hrad do osobního vlastnictví. Po té šel hrad z ruky do ruky až posléze přešel do držení v roce 1513 Vilému z Pernštejna a byl na Kunětické Hoře otevřen první lom. Hora je čedičová a to je vynikající kámen na stavbu silnic. Pro horu i hrad to byl počátek zkázy, protože se tady lámal čedič až do 20 století. Náprava se nestala ani po návštěvě Františka I v roce 1820, který sice s úsměvem sliboval nápravu, ale nestalo se nic. Hrad i hora pod těžbou chátrali dál. Nezmohl nic ani Muzejní spolek Pernštýn, který žádal nového majitele Kunětické Hory a zámku Pardubicích Richarda Darsche von Wartinburg o zrušení lomu. Pán zrušení lomu sice slíbil, ale naopak těžbu zvyšil. Po zřícení ohradní zdi se Muzejní spolek Pernštýn obrátil ne na pána hradu ale na okrsní zastupitelství( dnešní okres), který uznal, že se v hoře může těžit dalších sto let a tak byly otevřeny další lomy. Nevůle lidí vyslovená na zemském sněmu i poslancem Adámkem, přiměla okresní zastupitele nepodporovat stavby silnic na, které by byl použit kámen z Kunětické Hory. A tak byl Rychard Darsche vo Wartinburg nucen lomy uzavřít.

Dá se řict, že Muzejní spolek Pernštýn zachránil Kunětickou Horu na poslední chvíli, a proto mohlo dojít ve 20 století k rekonstrukci. První plán navrhl Dušan Jurkovič, podle něj se pracovalo do 1936 a pak pokračovalo po válce, takže hrad byl otevřen pro návštěvníky.

 

 

Kunětické třešně

V době, kdy na Kunětické Hoře sídlil Pán Vilém s Pernštejna, se mu roznemohl synek Vojtěch. Strachoval se oněj Pan Vilém, s ním i děti s podhradí, na které byl Vojtíšek hodný, chodil si snimi hrát, a dělil se snimi o ruzné pamlsky. Není divu, že dětem bylo Vojtěcha líto. Dlouho přemýšlely, až se rozhodli Vojtíška navštívit.Ale co mu donést za dárek sami byly chudí, tak cestou přes sad natrhaly třešně a donesli je Vojtíškovi. Ten měl velkou radost a s chutí se pustil do třešní. Když doktor viděl s jakou chutí Vojtěch jí třešně, dovolil dětem docházet každý den na hrad a ty mu nosily třešně. Vojtěch se pomalu začal uzdravovat a počase si troufl vyjít na zahradu a později do podhradí.

Na památku uzdravení Vojtěcha se konali v Pardubicích každoročně slavnosti třešní. Ty časem zanikly, byly však ještě několikrát obnoveny.

Tolik pověst.

Čerpáno s knihy Veká kniha pověstí z českých hradů a zámků.


Komentáře

Komentáře může přidávat jen registrovaný uživatel

Přihlásit se / registrovat
1zorka - 26. 8. 2013 12:32
Kuňka
No to mne potěšilo, že hora, pod kterou jsem se "narodila" zajímá i druhé. Ona je vlastně na rozhraní krajů a Hradec se nám ji snažil několikrát vyškubnout. Ale sídlili tam Perštejnové, takže patří nám. Dlouho jsem tam už nebyla, ale měli jsme tu maturitní večírek v době, kdy ty třešně v podhradí zrály. Prý tam ten sad ještě je, ale nějak zdevastovaný, nevím. Večírek se protáhl do ranních hodin a tak jsme se snažili sad očesat. Do Pardubic se pak táhlo pěšky za zpěvů koled. Několikrát byl hrad zavřený a znovu opravovaný. I nové cimbuří dostal. Konaly se tam svatby, večírky a sabaty čarodejnic. Miluju svou horu, ale už bych tam teď nevylezla a autem se nesmí.
2zorka - 26. 8. 2013 12:48
umístění
Snad by se to tématem hodilo i pod Kluby - kraje. Ale najde to každý, kdo sleduje "novinky".
3Miloslav - 26. 8. 2013 16:16
Turistika?
Tak mě napadá, nebylo by to šikovné třeba v klubu "Turistika"? Možná by to pak někoho inspirovalo k pěknému výletu :-)
4zorka - 26. 8. 2013 17:49
kluby
jak vidím, tak s tím budeme mít problémy, kam zařadit své příspěvky. Každý uvažujeme asi jinak. Ještě, že jsou tu ty "Novinky", kde najdeme všechno.
5zorka - 26. 8. 2013 17:55
Akce na Kuňce
Od parforsních honů k Velké pardubické
Vystoupení trubačů s výkladem o parforsních honech a vzniku slavných koňských dostihů u příležitosti 123. ročníku Velké pardubické.
Místo konání: Státní hrad Kunětická Hora 12.10.2013
začátek od 10:00, délka 6 hodin
6Miloslav - 26. 8. 2013 17:56
Budu o tom přemýšlet :-)
To je jedna z výhod této fáze vývoje webu, že mám zpětnou vazbu - cílem je samozřejmě, aby byl přehledný a přívětivý především PRO VÁS.
Moje vstupní představa, že kluby sdružují především uživatele se společným zájmem, se může ukázat jako nepostačující. Je (a hlavně postupně bude) řada perfektních informačních článků, které jsou zajímavé pro všechny - možná nakonec toto může být role té sekce "Články"... Budu o tom přemýšlet, opravdu!

Co si pamatuji z šedesátky, po nějaké době byl jeden z největších problémů něco najít. Vím, že jsem mnohokrát upravoval menu a stejně myslím nakonec většina uživatelů, kteří web navštěvovali pravidelně (a to u "komunitního webu" je docela běžné), stejně jako první klikli na "novinky". Domnívám se, že čím jednodušší ten systém bude, tím je větší šance, že bude fungovat. Už teď se skoro bojím, zda není příliš složitý (pominu-li, že trochu nezvyklý).

Mám rozpracovaný další, mnohem větší "internetový projekt" (infoGarden.cz), totiž encyklopedický systém, který by měl sloužit především (ale nejen) pro výuku, tam naopak je primární "obsah" a nikoli "lidi". Možná by se nakonec 60K mohla s ním i účelně časem propojit, ve Vás, "moji" milí, je totiž obrovský potenciál - máte znalosti, zkušenosti, nadhled a relativně i čas.
7akimoro - 26. 8. 2013 18:44
Kuňka
Taky jsem uvažovala o zařazení do sekce turistiky, ale pak zvítězila kultura. Turistika by měla obsahovat typy na výlet, neboli turistiku a já psala spíš o historii Kuňky, přidala tradičně pověst a proto jsem volila kulturu.
Příště až napíšu o nějakém zámku nebo hradu vložím to na turistiku. Chybí sekce historie, ale to by bylo přesekcováno a nakonec bychom něvěděli stejně kam co vložit. Jinak je web přehledný jen je třeba se domluvit co kam přijde, ale to jsou jen maličkosti. Zatím se mně to rozkoukávání líbí čím dál tím víc.
Nebyl by špatný nápad vkládat články do novinek,aby si mohl každý vybrat co si přečte. Na druhé straně je dobré třídění podle zájmů. sama nevím pro co bych zvedla ruku. Růža
8Miloslav - 26. 8. 2013 22:31
Přesekcováno
Pokud se "kluby" nebudou významově překrývat, tak to nevadí, až jich bude moc, už bude i fungovat možnost si vybrané "oblíbit" a tak se každému budou přednostně zobrazovat ty oblíbené a to i v novinkách. Krom toho chci aby byla i možnost něco "zvýraznit". A naopak zas nějak "utlumit" či časem skrýt komentáře, které se týkají něčeho, co časem nebude už aktuální a zajímavé (jako třeba tento).
Na druhé straně přílišné organizování brání spontaneitě - pak by se bál každý něco napsat, aby to nezvrtal a to by bylo škoda. Není to "vědecké pojednání", je to živý web, kde nejcennější je, že se lidi potkávají a mluví spolu (a tedy se poznávají a tedy se třeba i potkají mimo virtuální prostor internetu).

60k.cz | Nezávislý, přátelský a svobodný web | Šedesátka, oáza klidu pro seniory | 2013 - 2024