Blanšírování
Prosím o radu !
Moje ženička Janinka vždycky přinese ze zahrádek takový ten "nadivoko" vyrostlý česnek. Jsou to ty malé česnekové paličky od průměru tak 0,5 do 1,5 centimetru. Oloupe je a já je pak naložím. Dělal jsem to do oleje, tentokrát chci zkusit i vinný ocet. Nikdy se nezkazí, vždycky je všechny postupně sníme.
Letos jsem se dočetl mnohé stížnosti na jeho zkvašení s poznámkou, že kupř. Vietnamci jej blanšírují - vhodí na 5 minut do vařící vody a pak prudce zchladí studenou vodou. Prý zůstane bílý a tvrdý.
Protože jsem se možnosti zkvašení zalekl a také mne blanšírování česneku zaujalo, rád bych znal Váš názor. Prosím, poraďte mi, zda vůbec blanšírovat a když, tak jak asi dlouho ve vařící vodě. Mně se zdá 5 minut na takové malinké kuličky moc .
Jaké jsou Vaše zkušenosti?
Komentáře
Komentáře může přidávat jen registrovaný uživatel
Přihlásit se / registrovatCibulky česneku jsem rozdělil do tří skupin - drobné, střední a větší. Ta drobné a střední jsem nechal ve vařící vodě 2 minuty a pak vhodil do studené vody s ledem. Ty větší jsem nechal ve vařící vodě 3 minuty o rovněž potom vhodil do studené vody s ledem.
Nechal jsem je v mističkách dovychladnout a pak jsem je rozdělil do 3 sklenic. Ke všem jsem přidal přiměřeně bobkového listu, černého pepře a hřebíčku. Ty drobné jsem zalil olivovým olejem, střední bílým vinným octem a ty velké řepkovým olejem (tím jsem to zaléval už v minulosti). Takhle to nechám 14 dní v lednici nahoře.
Česnek po blanšírování prakticky nezměnil barvu, já měl pocit, že je jaksi měkčí, moje Janinka zase že je jaksi tvrdší než ten neblanšírovaný (tak nevím). Ale ten blanšírovaný je takový lehce jemně pikantně česnekovitý, ten neblanšírovaný v puse pálí jako čert.
Tak uvidíme. Až udělám fotografie, uvidíte i Vy, ve skleničkách to vypadá docela pěkně.
Na zahrádce se také "urodilo" pár česneků, které nevytvořily stroužky, ale byly to takové dost velké bakule. Tak jsem je šetrně oloupal, rozmixoval, přidal trochu oleje a trochu soli a nacpal do skleniček s víčky. V lednici se jim dobře daří, občas si urýpnu lžičkou a sním, také je míchám do jogurtu místo marmelády a dělám česnečku - třeba i k snídani : na talíř lčičku česnekové pasty, kousek sádla, pepř, kmín, majoránku a zaliji vařící vodou z rychlovarné konvice. K tomu kus chleba, třeba i nalámat - jako zamlada. Ňam, ňam.. A jinak se ta pasta hodí do kdečeho omáčky, polévky, bramborové a jim podobné saláty, bramboráky...jejej.