Úvod > Kluby > Vaření, recepty a triky > Bylinky

Bylinky

(autor: čeredka, dne: 22.8.2023 08:41)
sbíráte??Extra boxík tu na ně není,tak to dám do tipů a triků...

Darmo se neříká,že není na světě bylina,která by na něco nebyla a že ten nejskromnější kvítek může mít nelvětší účinky.. tak třeba

Turanka kanadská

Turanka kanadská, jak už název napovídá, pochází ze Severní Ameriky. Nyní se z ní stal po celém světě rozšířený plevel. U nás na ni narazíme na pustých místech, na úhorech, podél cest, na náspech, rumištích, na okrajích polí atd.Jedná se o obtížný plevel, který se šíří všude tam, kde je kus volné půdy. Turanka je jednou z tradičních léčivých bylin severoamerických indiánů.Sbírá se kvetoucí nať na začátku květu. Sběr probíhá přes den. Seřezává se horních 30 cm natě. Je dobré sušit bylinu zavěšenou nad papírem či plátnem, protože květy snadno opadávají.Turanka nemá žádné vedlejší účinky ani kontraindikace. Z turanky se připravuje odvar, který se pije v množství 2 šálky denně. Turanka se kombinuje především s urologickými a krev čistícími bylinami.
Zevně se též připravuje formou odvaru, případně seužívá čerstvá, pomletá bylina. Takto připravené zábaly či obklady se na několik hodin (případně přes noc) přikládají na postižené klouby. Turanka zlepšuje látkovou výměnu (metabolismus) a detoxikuje organismus. Odvádí z těla kyselinu močovou, čímž se uplatňuje při revma (revmatoidní artritidě) a dně. Totéž platí o různých kožních nemocech.
Dále je vhodná při léčení ledvin a močového ústrojí. Staví vnitřní krvácení. Podle literatury upravuje tvorbu bílých krvinek. Zevně se užívá na poraněné či oteklé klouby, na krvácení z nosu a dásní.

Bylinky

Komentáře

Komentáře může přidávat jen registrovaný uživatel

Přihlásit se / registrovat
1alava - 23. 8. 2023 23:26
Turanka
škoda, že fotka nejde rozkliknout, možná mi to tady taky roste.
2Růžena - 24. 8. 2023 07:19
Turanka
musela jsem si název vyhledat neznala jsem Turanku i když tady roste kolem cesty jako plevek a obrázek jsem stahla tak doufám ,že se zobrazí. Tolik léčivého plevele kolem nás roste díky za informaci .
15514-taky.png
3alava - 24. 8. 2023 23:07
Turanka
také už vím, která to je a taky mi tu roste jako plevel. Jen jsem ji neznala. Určitě ji vyhledám a vyzkouším. Díky!

60k.cz | Nezávislý, přátelský a svobodný web | Šedesátka, oáza klidu pro seniory | 2013 - 2024