Je červen - měsíc růží :)
Růžové víno, babský recept:
3 l vody,600 g cukru,1 citron,3 malé kávové lžičky kyseliny citronové,oříšek droždí (asi 1/6 balíčku, tj. 7 g),3 hřebíčky,Na jiné množství lze snadno uvedená gramáž vydělit třemi a násobit podle velikosti kvasné nádoby.
Sklenici o objemu 3,3 litry naplním do jedné třetiny okvětními lístky růže stolisté nebo růže svrasklé. Přiliji cukr rozvařený v litru vody. Rozkrájím citron, přidám hřebíček a kyselinu citronovou.Vodu doliji, ale ne zcela po vrch. Přetáhnu dvojitým mikrotenem, zajistím gumou. Igelit potahováním vypnu, okraje ostřihnu a silnou jehlou udělám deset vpichů. Proč deset? Nevím, babička to tak dělala, tak po důvodech nepátrám. Asi může být i jiné množství dírek.
Sklenici dám do malého lavórku na terasu. Díky kvasnicím začne obsah láhve okamžitě bouřlivě kvasit a bude se drát ven. Proto ten lavórek. Poprvé jsem jej nedala, sladká šťáva vytekla na dlažbu a než jsem se nadála, terasa byla plná hodujících mravenců. Tato situace trvá jen dva dny, pak je možno neestetický lavór odstranit.
Když okvětní lístky klesnou ke dnu, což je tak do tří týdnů (ale záleží na teplotě), obsah sklenice hadičkou přetočím. Přeliji do třílitrové petky, která už je ovšem opatřena jednoduchým kvasným uzávěrem a růžové víno nechám dokvasit a vyčistit. Růžové víno dělám spíš pro legraci. Obvykle mu ani nenecháme čas ukončit kvašení, protože je „dáme do placu“ při nějaké zahradní akci. Prezentujeme je jako „růžový sekt“ a každý rád ochutná. Je to jen pro zpestření. Větší množství by ho asi nikdo nevypil, je opravdu silně aromatické