Úvod > Kluby > Vaření, recepty a triky > Je červen - měsíc růží :)

Je červen - měsíc růží :)

(autor: čeredka, dne: 19.6.2023 15:36)
Uděláme si růžové víno


Růžové víno, babský recept:


3 l vody,600 g cukru,1 citron,3 malé kávové lžičky kyseliny citronové,oříšek droždí (asi 1/6 balíčku, tj. 7 g),3 hřebíčky,Na jiné množství lze snadno uvedená gramáž vydělit třemi a násobit podle velikosti kvasné nádoby.

Sklenici o objemu 3,3 litry naplním do jedné třetiny okvětními lístky růže stolisté nebo růže svrasklé. Přiliji cukr rozvařený v litru vody. Rozkrájím citron, přidám hřebíček a kyselinu citronovou.Vodu doliji, ale ne zcela po vrch. Přetáhnu dvojitým mikrotenem, zajistím gumou. Igelit potahováním vypnu, okraje ostřihnu a silnou jehlou udělám deset vpichů. Proč deset? Nevím, babička to tak dělala, tak po důvodech nepátrám. Asi může být i jiné množství dírek.

Sklenici dám do malého lavórku na terasu. Díky kvasnicím začne obsah láhve okamžitě bouřlivě kvasit a bude se drát ven. Proto ten lavórek. Poprvé jsem jej nedala, sladká šťáva vytekla na dlažbu a než jsem se nadála, terasa byla plná hodujících mravenců. Tato situace trvá jen dva dny, pak je možno neestetický lavór odstranit.

Když okvětní lístky klesnou ke dnu, což je tak do tří týdnů (ale záleží na teplotě), obsah sklenice hadičkou přetočím. Přeliji do třílitrové petky, která už je ovšem opatřena jednoduchým kvasným uzávěrem  a růžové víno nechám dokvasit a vyčistit. Růžové víno dělám spíš pro legraci. Obvykle mu ani nenecháme čas ukončit kvašení, protože je „dáme do placu“ při nějaké zahradní akci. Prezentujeme je jako „růžový sekt“ a každý rád ochutná. Je to jen pro zpestření. Větší množství by ho asi nikdo nevypil, je opravdu silně aromatické

Je červen - měsíc růží :)
354655621_6426621457376563_5239880454434968510_n.jpgruzove_vino_nakladani_mp.jpg

Komentáře

Komentáře může přidávat jen registrovaný uživatel

Přihlásit se / registrovat
1Marie - 20. 6. 2023 07:10
Růžové víno???
O tom slyším poprvé...
2Růžena - 21. 6. 2023 08:16
víno
to taky slyším prvně, vzpomínám na voňavky s názvem živé květy ,jak jako děti jsme chtěly vyrobit tuto voňavku .Stačila k tomu lahvička s uzávěrem V to dobu maminka pracovala v místní sodofkárně a tak jsem je použila, naplnila květy růží,druhou květy jasmínu, doplnila obyčejnou vodou ,uzavřela a čekala . Za pár dní se voda zabarvila, jenže nevoněla jak živé květy ve voňavce mé maminky. To asi musí dýl zrát, tak jsem lahve zas uzavřela . Po čase jsem lahve chtěla otevřít ,obsah neměl barvu po rúži ani jasmínu a ta vůně to bylo něco , připomínalo to prasečí výkaly jak barvou tak i vůní.Tím skončil můj pokus vyrobit živé květy. Proto se bojím toho co by se stalo z růžového vína v mém podání.
3Causa - 21. 6. 2023 17:45
Vodu asi ne
Na ty živé květy bych spíš použil líh a ty okvětní plátky bych v něm maceroval (delší dobu máčel), nebo bych použil proces, zvaný perkolace. Ale musela by se vyzkoušet koncentrace lihu, množství květních plátků a také doba macerace. Na to už nemám tu pravou energii. Ale na I-netu by se to mohlo najít. Jinak, macerací bylin dělám likér typu Becherovka, extrakt z koření na výrobu Ginu a jiné. Chce to ovšem důkladné zkušenosti a praxi. Tak tu nemohu zodpovědně k takovéto činnosti navádět.
4penzista - 21. 6. 2023 21:57
Živé květy
Dobře na ty voňavky pamatuji, byl to stejný podvod jako je dneska běžný, snítka šeříku nemůže předat vůni flakonu upraveného alkoholu.. Koupíte si jahodový jogurt, který jahody ani neviděl, barvu má vypůjčenou z červené řepy, chuť a aroma vyrobili chemici v laboratoři. Růžové víno je obarvené bílé víno jiným vínem, nejčastěji používají modré bago, které má nejvíce červeného pigmentu a na víno se není jinak vhodné.
5Růžena - 22. 6. 2023 08:52
Líh
jojo jako malé dítě jsem ty vědomosti neměla , dnes už vím že voda vhodná nebyla . Moje stařenka byla má učitelka jak v bylinkách tak i ve výrobě mastí a lihovin. Takže v dospělosti vyrábím likér z Černého bezu ,jeřábku, ostružin atd .. Místo vody používám slivovici.
6alava - 26. 6. 2023 23:59
Živé květy
Jako děti jsme si také takto hrály. Ale později, již jako slečna, jsem "živé květy - fialky" jako svoji vůni docela úspěšně používala.

60k.cz | Nezávislý, přátelský a svobodný web | Šedesátka, oáza klidu pro seniory | 2013 - 2024